• 2pian-fire-luminoase3-ocru
  • Duminică 03.09 11:00
    Sala Auditorium

    RALUCA STIRBĂȚ

    Program:
    Berg – Sonata op. 1 (1910)
    Jora – „Joujoux pour Ma Dame” (cinci piese pentru pian) op. 7 (1925)
    Ravel – „Pavane pour une infante défunte” (1899)
    Ravel  –  „La Valse” (1919)
    Enescu – „Sonatensatz” în fa diez minor (1912)
    Enescu – Sonata nr. 3 în Re major op. 24 (1935)

     

  • Marţi 05.09 17:00
    Ateneul Român

    LANG LANG – pian

    Program:
    Albeniz – Fragmente din „Suite Española” (Suita Spaniolă) op. 47: Granada (Serenadă), Cataluña (Courantă), Sevilla (Sevillana), Cádiz (Saeta), Asturias (Legendă), Cuba (Nocturnă)
    Debussy – Baladă pentru pian
    Granados – Fragmente din suita „Goyescas” op. 11: El fandango de candil (Fandango la lumina lumânării), Quejas o la Maja y el ruisenor (Lamento sau Fata și privighetoarea)
    Liszt – Sonata pentru pian în si minor S 178

  • Miercuri 06.09 17:00
    Ateneul Român

    CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: JIŘÍ BĚLOHLÁVEK
    Solist: VALENTIN RĂDUȚIU – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011)
    Program:
    Enescu – Suita nr. 3 în op. 27 „Săteasca”
    Șostakovici – Concertul nr. 1 în Mi bemol major pentru violoncel şi orchestră op. 107
    Dvořák – Simfonia nr. 8 în Sol major op. 88

  • Vineri 08.09 16:30
    Ateneul Român

    ANSAMBLUL L'ARPEGGIATA

    Program sub genericul:  „Händel Goes Wild” (H. se dezlănțuie)

    Händel – Sinfonia (Aria „Sosirea Reginei din Saba” din opera Solomon)
    Mâhnire tiranică (Aria „Dardano”, din opera Amadigi di Gaula)
    Oriunde ai merge (Aria „Semele” din opera „Semele”)
    Vivaldi – Concertul pentru coarde și continuo în sol minor, RV 157
    Händel – Tu, nobil trimis al cerului (Aria „Belezza” din opera Il triomfo del Tempo e della Verita)
    Pajiști verzi (Aria „Ruggiero din opera „Alcina”)
    Te-mbrățișez (Duetul Rodelinda-Bertarido din opera Rodelinda)
    Händel  –  Sinfonia (Din opera Alcina, Atto Terzo)
    O, somnule,de ce mă părăsești (Aria „Semele” din opera Semele)
    Soție iubită (Aria „Rinaldo” din opera Rinaldo)
    Iubitule/Iubito, tu-mi aprinzi în inimă (Duetul lui Clotilde și Aldolfo, din operra Faramondo)
    Improvizație – Canario
    Händel – Mă ademenește dulcele sentiment (Aria „Ruggiero” din opera Alcina)
    Îmi voi plânge soarta (Aria „Cleopatra” din opera Giulio Cesare)
    Venti turbidi (Aria „Rinaldo” din opera Rinaldo)

    Soliști:
    CHRISTINA PLUHAR – teorbă & dirijor)
    PHILIPPE JAROUSSKY – contratenor
    NURIA RIAL –  soprană
    GIANLUIGI TROVESI – clarinet
    DORON SHERWIN – cornetto
    JUDITH STEENBRINK – vioară barocă
    CATHERINE AGLIBUT – vioară barocă
    RAQUEL MASSADAS – alto
    RODNEY PRADA – viola da gamba
    JOSETXU OBREGÓN – violoncel baroc
    EERO PALVIAINEN – chitară barocă și lăută
    HARU KITAMIKA – orgă, clavecin
    SERGEY SAPRYCHEV – percuție
    FRANCESCO TURRISI – pian
    BORIS SCHMIDT – contrabas

  • Sâmbătă 09.09 16:30
    Ateneul Român

    ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

    Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
    Soliști:
    MIHAI RITIVOIU – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011)
    TINE THING HELSETH – trompetă
    Program:
    Von Biber – „Battaglia à 10″ în Re major C61
    Șostakovici – Concertul nr. 1 pentru pian, trompetă şi orchestră în si bemol minor op. 23
    Beethoven – Simfonia nr. 3 în Mi bemol major op. 55 „Eroica”

    * Participarea lui Mihai Ritivoiu este susținută de Liliana and Peter Ilica Foundation for the Endowment of the Arts

  • Sâmbătă 16.09 16:30
    Ateneul Român

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel, FLORENT BOFFARD – pian

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel
    FLORENT BOFFARD – pian
    Program:
    Poulenc – Suita franceză, după Claude Gervaise FP 80 (1. Bransle de Bourgogne; 2. Pavane; 3. Petite marche militaire; 4. Complainte; 5. Bransle de Champagne 6. Sicilienne 7. Carillon)
    Enescu – Sonata nr. 2 pentru violoncel şi pian în Do major op. 26
    Berg – Patru piese pentru clarinet și pian op. 5 (Aranjament pentru violoncel și pian)
    Brahms – Sonata nr. 1 în mi minor pentru violoncel şi pian op. 38

  • Luni 18.09 17:00
    Ateneul Român

    ANOUSHKA SHANKAR și ZURICH CHAMBER ORCHESTRA

    Soliști:
    ANOUSHKA SHANKAR – sitar
    MANU DELAGO – tobă hang și percuție
    Concertmaistru: WILLI ZIMMERMANN
    ZÜRCHER KAMMERORCHESTER

    M. Delago  –  Down to the summit
    A. Shankar – Voice of the moon
    A. Shankar – Maya
    A. Shankar – Buleria con Ricardo
    M. Delago  – Two Handsful of Sound
    M. Delago  – Wandering around
    M. Delago  – Bigger Than Home

    A. Shankar – Chasing Shadows
    M. Delago  – Secret Corridor
    A. Shankar – Monsoon
    A. Shankar – Flight
    A. Shankar – Traveller
    A. Shankar – Mahadeva

  • Marţi 19.09 17:00
    Ateneul Român

    LES SIÈCLES

    CORUL REGAL
    Dirijor: FRANÇOIS-XAVIER ROTH
    Dirjorul corului: EDUARD DINU
    Solist: SIMONE LAMSMA – vioară
    Program:
    Enescu – Poema Română
    Debussy – „Première Suite”
    Saint-Saëns – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în si minor op. 61
    Ravel – „La Valse”

  • Joi 21.09 16:30
    Ateneul Român

    Recital ALEXEI VOLODIN – pian

    Program:
    Enescu – Suita nr. 2 op. 10
    Prokofiev – Suita „Romeo şi Julieta” 10 piese pentru pian op. 75 (fragmente)
    Mendelssohn / aranjament de Rachmaninov – Scherzo din „Visul unei nopți de vară″
    Medtner – Din 4 povestiri nr. 4 în do diez minor, Regele Lear, op.35, nr. 4 Lucrarea nr. 4 Rachmaninov – Sonata pentru pian nr. 1 op. 28

  • Duminică 24.09 11:00
    Sala Auditorium

    MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor și solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară
    Solistă: POLINA LESCHENKO – pian
    Program:
    Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători
    Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian
    Xenakis – „Dikhthats“ pentru vioară şi pian
    Kurtag – Cvintet pentru suflători
    Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30