• 4fluier-fire-luminoase2
  • Vineri 08.09 13:00
    Sala Radio

    THE MERCURY QUARTET

    Soliști:
    VLAD MAISTOROVICI – vioară&violă (Câștigător al Concursului Internațional George Enescu, 2003)
    ANTOINE FRANÇOISE – pian&celestă
    HARRY CAMERON-PENNY – clarinet
    COLIN ALEXANDER – violoncel

    Program:
    Thomas Ades – „Catch”
    George Benjamin – A Purcell Garland: Fantasia
    Steven Daverson – Katabasis
    Diana Rotaru – Red Hot
    Thomas Ades – Court Studies from The Tempest
    Vlad Maistorovici – Quartet
    Oliver Knussen – A Purcell Garland: upon one note
    Mark Simpson – Ariel

  • Sâmbătă 09.09 13:00
    Sala Radio

    ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

    Dirijor: DMITRY SITKOVETSKY
    Program:
    Romanian Composer’s Overture
    George Balint – “Telos” in memoriam Ștefan Niculescu
    Pärt – “Fratres”
    Solist şi dirijor: DMITRY SITKOVETSKY – vioară
    Iain Bell – Ciclul de cântece „The Hidden Place” (Premieră mondială)
    Solistă: ADELA ZAHARIA
    Shchedrin – „Parabola concertantă” pentru violoncel, orchestră de coarde şi timpani
    Solist: ZLATOMIR FUNG – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)
    Shchedrin – Concertul nr. 5 pentru orchestră. Patru cântece ruseşti

  • Duminică 10.09 13:00
    Sala Radio

    ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA" DIN IAŞI

    Dirijor: ADRIAN PETRESCU
    Program:
    Nimrod Borenstein – Lucrarea „The Big Bang and Creation of the Universe” pentru orchestră op.52
    Zygmunt Krauze –Concertul nr.1 pentru pian și orchestră
    Solist:ZYGMUNT KRAUZE– pian
    Adrian Pop – Lucrarea „Triptic” pentru orchestra simfonică
    Magnus Lindberg – Lucrarea „Era” pentru orchestră

  • Joi 14.09 16:00
    Sala Radio

    HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE

    Dirijor: RICHARD CARRICK
    Soliști:
    Maya Dunietz – flaut
    Yoni Silver – clarinet
    Tim Hodgkinson – clarinet bass
    Orban Godri – fagot
    Tiberiu Cenuser – trombon
    Diana Miron – vioară
    Tijana Stankovic – vioară
    Szolt Zsores – violă
    Albert Markos – violoncel
    Andrei Kivu – violoncel
    Shmil Frankel – contrabas
    Adam Scheflan – contrabas
    Colin Hacklander – percuție
    David Shively – percuție
    Ana-Maria Avram – percuție, pian, electronics
    Program:
    George Lewis – „Hexis” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian şi percuție
    Richard Carrick – „Akko” pentru ansamblu
    Iancu Dumitrescu – „Black Holes Collision” (II) pentru 3 grupuri de percuție, corzi şi computer asistat
    Ana-Maria Avram – „Murmur” (II) pentru ensemble şi live electronics
    Horațiu Rădulescu – „The Origin” pentru percuție
    Ana-Maria Avram – „Winds of the Desert” pentru ansamblu şi computer asistat
    Iancu Dumitrescu – „Diamonds in the rough” pentru ansamblu şi computer asistat

  • Vineri 15.09 13:00
    Sala Radio

    ENSEMBLE MODERN

    Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER
    Design de sunet: NORBERT OMMER
    Program:
    Martin Grütter – Schakal (2015)
    Jörg Widmann – „Freie Stücke für Ensemble” (2002)
    Fred Popovici – Concerto (2015/16)
    Helmut Lachenmann – „Mouvement (-vor der Erstarrung)”

  • Duminică 17.09 13:00
    Sala Radio

    ORCHESTRA DE CAMERĂ KAMERATA KRONSTADT

    Dirijor: CRISTIAN OROŞANU
    Dan Buciu – „Ilustrate din Kyoto” – cinci schițe pentru orchestră de coarde
    Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă
    Soliști:
    ERZHAN KULIBAEV – vioară (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)
    CLARA CERNAT– violă
    Viorel Munteanu – Glasurile Putnei
    Vladimir Cosma – Triptic pentru orchestră de coarde

  • Joi 21.09 16:00
    Sala Radio

    CVARTETUL ARCADIA

    Program:
    Doina Rotaru – Vivarta
    Octavian Nemescu – Cvartetul de la miezul nopții
    Leo Samama – Le Grand Quatuor

  • Vineri 22.09 13:00
    Sala Radio

    ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU

    Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
    Program:
    Mihai Măniceanu – Lucrare în primă audiție
    Nigel Hess – Piano Concerto
    Solist: VASSILIS VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014)
    Adrian Iorgulescu – „Signales” pentru orchestra simfonică
    Detlev Glanert – „Frenesia”

  • Duminică 24.09 13:00
    Sala Radio

    DESAGA SOLISTEN CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor și solist: CĂTĂLIN DESAGĂ
    Program:
    Mihaela Vosganian- Ciaccona con Canone für Geige, Band und Orchester – Solist Cătălin Desagă
    Mladen Tarbuk – Goslice su potrte (Die Geigen sind zerbrochen)
    Ulpiu Vlad- Flori de Câmp – pentru cvartet și orchestra de cameră “Henschel” Quartett
    Elmar Lampson – Concerto pentru orchestră de coarde şi percuție
    Ari Ben-Shabetai – Concerto pentru orchestră de coarde – primă audiție
    Francois Nicolas – Ricercare hétérophonique