• 1violoncel-fire-luminoase8
  • Sâmbătă 02.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

    CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU”
    CORUL DE COPII RADIO
    Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
    Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
    Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU
    Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
    Program: Enescu – „Oedipeˮ
    Solişti:
    Oedipe – PAUL GAY (bariton)
    Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas-bariton)
    Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton)
    Păstorul – GRAHAM CLARK (tenor)
    Marele Preot – MIKHAIL SCHELOMYANSKI (bas)
    Phorbas – INSUNG SIM (bas)
    Străjerul – ALBERT DOHMEN (bas)
    Teseu – BORIS PINKHASOVICH (bariton)
    Laios – MARIUS  VLAD BUDOIU (tenor)
    Iocasta – RUXANDRA DONOSE (mezzosoprană)
    Sfinxul – ILDIKÓ KOMLÓSI (mezzosoprană)
    Antigona – GABRIELA IŞTOC (soprană)
    Meropa – Dame FELICITY PALMER (mezzosoprană)

    Concert susținut de:
    partners_17_raiffeisen

  • Luni 04.09 20:00
    Sala Mare a Palatului

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    CORUL ACADEMIC RADIO
    Dirijor: MIKHAIL PLETNEV
    Dirijorul corului: CIPRIAN ȚUȚU
    Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian
    Program:
    Enescu – Poemul simfonic “Isis” (1923, orchestrat de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)
    Prokofiev – Concertul nr. 3 în Do major pentru pian şi orchestră op. 26
    Prokofiev – Simfonia nr. 6 în mi bemol minor op. 111

  • Marţi 05.09 20:00
    Sala Mare a Palatului

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    Dirijor: HORIA ANDREESCU
    Solist: VADIM REPIN – vioară
    Program:
    Ginastera – Suita din baletul „Estancia”. Patru dansuri op. 8a
    Enescu – Aria şi Scherzino pentru vioară şi orchestră (1909)
    Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (primă audiție românească) (2009)
    Ceaikovski – Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64

  • Miercuri 06.09 20:00
    Sala Mare a Palatului

    ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET și CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU

    Dirijor: DOMINGO HINDOYAN
    Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
    Program:
    Beethoven –Concertul nr. 1 în Do major pentru pian și orchestră op. 15
    Solist: SERGIO TIEMPO – pian
    Beethoven – Simfonia nr. 9 în re minor op. 125
    Soliști:
    ANNA SAMUIL (soprană)
    ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană)
    TEODOR ILINCĂI (tenor)
    DANIEL BOAZ (bariton)

    Concert susținut de:
    wilo foundation

  • Joi 07.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

    Dirijor: MANFRED HONECK
    Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)
    Program:
    Dvorák – Rusalka-Fantasie (Arr.: Manfred Honeck / Thomas Ille)
    Mahler – Rheinlegendchen (din: Des Knaben Wunderhorn)
    Wo die schönen Trompeten blasen (din: Des Knaben Wunderhorn)
    Das irdische Leben (din: Des Knaben Wunderhorn)
    Urlicht (din: Des Knaben Wunderhorn)
    Des Antonius von Padua Fischpredigt (din: Des Knaben Wunderhorn)
    Revelge (din: Des Knaben Wunderhorn)
    Der Tambourgsell (din: Des Knaben Wunderhorn)
    Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 “Patetica”

  • Vineri 08.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

    CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU
    Dirijor: MANFRED HONECK
    Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
    Solist: ANNE-SOPHIE MUTTER – vioară
    Program:
    Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La major op. 32
    Dvořák – Concertul în la minor pentru vioară şi orchestră op. 53
    Mahler – Simfonia nr. 1 în Re major

  • Duminică 10.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    MÜNCHNER PHILHARMONIKER

    Dirijor: VALERY GERGIEV
    Solist: ANDREI IONIȚĂ – violoncel (Laureat al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015)
    Program:
    Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol major op. 13
    Saint-Saëns – Concertul nr. 1 în la minor pentru violoncel și orchestră op. 33
    Rimsky-Korsakov – Suita simfonică „Sheherazade” op. 35

  • Luni 11.09 20:00
    Sala Mare a Palatului

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: CHARLES DUTOIT
    Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN – vioară
    Program:
    Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 61
    Ravel – Pavana pentru o infantă defunctă (1910)
    Stravinsky – Muzica baletului „Petrushka”: Scene burlești în patru tablouri (Petrecere de Lăsata Secului, Camera lui Petrușka, Camera Maurului, Petrecere de Lăsata Secului seara)

  • Marţi 12.09 20:00
    Sala Mare a Palatului

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: CHARLES DUTOIT
    Solist: MARTHA ARGERICH – pian
    Program:
    Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1
    Ravel – Concertul în Sol major pentru pian și orchestră
    Debussy – „Marea”, trei schițe simfonice (Din zori până la amiază pe mare, Jocul valurilor, Dialogul vântului cu marea)
    Ravel – Bolero pentru orchestră

    Concert susținut de:
    cbre

  • Miercuri 13.09 20:00
    Sala Mare a Palatului

    ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO

    CORUL ACADEMIC RADIO
    Dirijor: LAWRENCE FOSTER
    Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU
    Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (versiune de concert)
    Solişti:
    Albrecht von BrandenburgTORSTEN KERL (tenor)
    Contesa Helfenstein – STELLA GREGORIAN (contralto)
    Hans Schwalb – NORBERT ERNST (tenor)
    Regina – KATERINA TRETYAKOVA (soprană)
    Lorenz von Pommersfelden – MARTIN SNELL (bas)
    Riedinger – FALK STRUCKMANN (bas)
    Ursula – BRIGITTE PINTER  (soprană)
    Mathis – LESTER LYNCH (bariton)
    Sylvester von Schaumberg – COSMIN  IFRIM (tenor)
    Truchsess von Waldburg – ALIN ANCA (bas)
    Wolfgang CapitoPETER GALLIARD (tenor)

  • Vineri 15.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    FILARMONICA DELLA SCALA

    Dirijor: RICCARDO CHAILLY
    Solist: JULIAN RACHLIN – violă
    Program:
    Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re major op. 11
    Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120 BB 128
    Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La fontana di Trevi, „La fontana di Villa Medici al tramonto)
    Respighi – „Pini di Roma” („I pini di Villa Borghese”, „Pini presso una catacomba”, „I pini del Gianicolo”, „I pini della Via Appia”)

  • Luni 18.09 20:00
    Sala Mare a Palatului

    ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

    Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
    Solist: THOMAS HAMPSON (baritone)
    Program:
    Mahler – „Rückert Lieder”
    „Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!)
    „Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance)
    „Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world)
    „Um Mitternacht” (At midnight)
    „Liebst du um Schönheit” (If you love for beauty)
    Mahler – Simfonia nr. 5 în do diez minor

  • Duminică 24.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    Dirijor: DANIELE GATTI
    Solist: LIVIU PRUNARU – vioară
    Program:
    Beethoven – Uvertura “Egmont” op. 84 (Lucrare prezentată în cadrul programului “Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României)
    Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
    Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol major op. 100

    Concert susținut de:
    partners_21_rompetrol