• repere-muzica-romaneasca

    Lucrări în primă audiție și partitutiri contemporane, atât românești, cât și internaționale se dezvăluie publicului în cadrul acestei serii.

  • Vineri 04.09 16:00
    Sala Auditorium

    Trio Contraste

    Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)
    Sorin Petrescu (pian)
    Doru Roman (percuție)

    Program:
    L.Mețianu – Incantation
    O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă I
    E.Wendel – Konvergent {p.a.a.}
    O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă II
    M.Marbe – Dialogi
    O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă III
    D.Rotaru – Troițe

    Pauză

    V.Munteanu – Două poeme
    O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă IV
    N.Brânduș – Rhythmodia
    O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă V
    A.Vieru – Design-Dasein
    O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă VI
    A.Iorgulescu – Trident

    Concert organizat în colaborare cu Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din România și Muzeul Național George Enescu.

  • Sâmbătă 05.09 11:00
    Sala Auditorium

    Ansamblul „PROFIL“

    Dirijor: TIBERIU SOARE

    Program:
    Țăranu – Epitaphe pour Jorge pentru clarinet și ansamblu / solist EMIL VIŞINESCU
    Ioachimescu – Tetrachords Music pentru flaut, vioară, violoncel și pian (primă audiție românească)
    Murariu – El Niño (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 – secțiunea Compoziție – Muzică de Cameră)
    Androne – Karoshi II pentru ansamblu (primă audiție absolută) (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 – secțiunea Compoziție – Muzică Simfonică)
    Lolea – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
    Iranyi – Noema pentru pian solo şi orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: HORIA MAXIM 
    Măniceanu – Reductio ad absurdum – Concertino pentru pian și orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: MIHAI MĂNICEANU 
    Dediu – Hyperkardia IV – pentru pian la patru mâini și orchestră de cameră (primă audiție absolută) / soliști: VALENTINA SANDU-DEDIU și DAN DEDIU

     

  • Duminică 06.09 16:00
    Sala Auditorium

    Ansamblul Hyperion

    Directori artistici: Iancu Dumitrescu, Ana-Maria Avram

    Invitat special: Stephen o’Malley (chitară electrică)
    Dirijor: Ilan Volkov

    Hyperion International:
    Maya Dunietz (flaut, pian)
    Tim Hodgkinson (clarinet, clarinet bas)
    Jonathan Silver (clarinet bas)
    Orban Godri (fagot)
    Tiberiu Cenuşer (trombon)
    Diana Miron (vioara)
    Ioan‐Marius Lăcraru (violă)
    Andrei Kivu (violoncel)
    Shmil Frankel, Adam Scheflan (contrabas)
    Colin Hacklander, Alex Jonovic (percuție)
    Chris Cutler ( percutie)
    Ana‐Maria Avram (percuție, voce, pian, electronics)
    Diana Miron (violoncel)

    Program:

    Iannis Xenakis – “Charisma” pentru clarinet și violoncel
    Anesthis Logothetis – “Paysage de Temps” pentru ansamblu (p. a)
    Iancu Dumitrescu – ”Source of Agony” pentru ansamblu și sunete asistate de computer (p.a.a.)
    Ana‐Maria Avram – Parhelion III pentru ansamblu și sunete asistate de computer (p.a.a.)
    Horaţiu Rădulescu – “Other Time” pentru doi contrabași și ansamblu (p.a.a.)
    Ana‐Maria Avram – ”Chiaroscuro VI” pentru 3 grupuri de percuție (p.a.)
    Iancu Dumitrescu – “Infinity (II) ” pentru 2 clarineți bași și ansamblu (p.a.a.)

    Concert susţinut de Ambasada Israelului din Romania.

  • Vineri 11.09 16:00
    Sala Auditorium

    Recital Bianca Luigia Manoleanu și Remus Manoleanu

    Theodor Grigoriu:

    Din Ciclul Poeți și abisul timpului:

    La steaua (v. Mihail Eminescu)

    Clipa genezei (v. Ion Barbu)

    Zbor deasupra valurilor (v. Mihail Eminescu)

    Aurel Stroe:

    Moștenire (v. Tudor Arghezi)

    Făcătură (v. Tudor Arghezi)

    Valse-Métamorphose XXXIII (v. Tristan Tzara)

    Liviu Comes: Melopee – pian solo

    Carmen Maria Cârneci: conSolar – pian solo

    Livia Teodorescu-Ciocănea:

    Chanson d’automne (v. Paul Verlaine)

    S’amor non è (v. Francesco Petrarca)

    Remus Georgescu:

    Vocaliză

    Primăvară (v. Octavian Goga)

    De va veni… (v. Octavian Goga)

    Nicolae Coman:

    Freudvoll und Leidvoll (v. Johann Wolfgang von Goethe)

    Cântec de zori (v. Mariana Dumitrescu)

    Irina Hasnas: Melisme – pian solo

    Violeta Dinescu:

    Aminta (v. Torquato Tasso)

    Quatrain (v. François Villon) – voce solo

    Ștefan Niculescu: Tastenspiel – pian solo

    Corneliu Dan Georgescu: Ciclul Ewig die Wolken (v. în stil haiku, Christoph Niess)

    Ede Terényi: Ciclul Evocări eminesciene (v. Mihail Eminescu) (p.a.a.)

    Adrian Pop:

    Și’acum dormi (v. Ion Minulescu) (p.a.a.)

    Viziune (după Ion Minulescu)

    Concert organizat în colaborare cu Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din România și Muzeul Național George Enescu.

  • Sâmbătă 12.09 16:00
    UNMB

    Ansamblul „ARCHAEUS”

     Studioul de Operă al UNMB

    Ansamblul „ARCHAEUS”:

    Dirijor: Pieralberto Cattaneo 
    Regizor: Daniel Prallea Blaga

    Soliști:
    Anca Vartolomei– violoncel
    Rodica Dănceanu – keyboards
    Dorin Gliga – oboi
    Ion Nedelciu – clarinet
    Şerban Novac – fagot
    Sorin Rotaru – percuţie
    Marius Lăcraru – vioară
    Simona Nicoleta Jidveanu – soprană
    Christian Alexandru Petrescu – tenor

    Liviu Dănceanu – UNU PLUS MINUS UNU op. 148-154 (operă de cameră în şapte tablouri pentru soprană, tenor şi septet instrumental)

    1.Sinrondofonia, op.148
    2. Suiciacconata, op.149
    3.Tocchabanerata, op.150
    4.Cantasonata, op.151
    5.Peşfugarev, 152
    6.Varicercazioni, op.153
    7. Finocturnal, op.154

    (Subiectul operei mărturiseşte deopotrivă în registrul comic şi dramatic povestea unui cuplu aflat într-o profundă criză de identitate. Cele şapte tablouri propun construcţii formale de tip hibrid; bunăoară Sinrondofonia este un aliaj sinfonie + rondo; Suiciacconata suita + ciaccona s.a.m.d.).

  • Duminică 13.09 16:00
    Sala Auditorium

    Lucrări contemporane românești

    V. Timaru: Sonata pentru pian nr. 1 (1965), solist: Vlad Dimulescu
    W. Berger: Sonata quasi una fantasia pentru violă şi pian (1957), soliști: Leona Varvarichi (violă), Fausta Dimulescu (pian)
    D. Dediu: Idile și Guerrille pentru pian la patru mâini, soliști: Fausta și Vlad Dimulescu

    pauză

    A. Mendelsohn: Preludii pentru vioara solo (primă audiție), solist: Corina Bololoi
    L. Alexandra: Poeme pentru Romania pentru soprană și pian (primă audiție), soliști: Emily Marcheschi (USA) și Lena Vieru Conta
    V. Anghelescu: Cold Hour pentru violoncel (primă audiție)
    Ș. Nichifor: Omagiu lui George Enescu pentru violoncel (primă audiție), solist: Șerban Nichifor
    A. Vieru: Sonata Nr. 2 pentru pian (primă audiție), solist: Lena Vieru Conta

  • Vineri 18.09 16:00
    Sala Auditorium

    Cvartetul Gaudeamus

    Program:
    Wilhelm Berger – Cvartetul de coarde nr. 6
    Ulpiu Vlad – Sonorităţi şi anemone I
    Vasile Herman – Cvartetul de coarde nr. 2 – Refrene

    Concert organizat în colaborare cu Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din România și Muzeul Național George Enescu.