• Piata-George-Enescu-640x275

    PROGRAM
    prezentat de ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti 

    Locul de desfăşurare : Piaţa George Enescu

    Realizat cu sprijinul :
    Artexim
    Fundaţia Art Production
    Fundaţia Remember Enescu
    Fundaţia Culturală Pro Piano România
    Societatea Românǎ de Televiziune
    Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti

    Serie de evenimente din:

    bucuresti creativ 2015
  • Joi 03.09 --:--

    Simpozionul Internațional de Muzicologie

    „George Enescu, from Knowledge to Recognition”

    3 – 4 Septembrie

    Angi Istvan – Die Rhetorik der Melogramme in der rumänischen Musik der Gegenwart Vorbemerkungen
    Bădulescu Al. – George Enescu – Symbol of the Socio-Humanitarian Activity in Romania
    Barnett Gary – George Enescu and a Romanian Musical Common Era: Three Pivotal Compositions for Solo Piano
    Brânduș Nicolae – Phenomenology of the Musical Composition Process
    Coman Lavinia   – George Enescu and Dinu Lipatti. The Piano Works from Luiza Borac’s Perspective: History, Context, Particularities
    Constantinescu Grigore – Cosmogonie enesciene
    Cosma Viorel – George Enescu. Promoter of the Creation of Romanian Classics (XIXth century). Novel Documents
    Hîrlav-Maistorivici Sanda – Enescu în conștiința artistică românească – Literatura
    Lascu Cristina – George Enescu, the Teacher
    Lupu Olguța – Some Possible Explanations for Enescu`s Fabulos Musical Memory
    Mețianu Lucian – Hétérophonie dans le travail de Georges Enesco et nouvelles techniques de composition contemporaine
    Popa Florinela – “Exoticism,” “Gypsy Character”, “Genius”. Enescu’s Sonata No. 3 For Piano And Violin In The North-American And Australian Press Of 1935-1936
    Spinei Marcel – „Le Mythe de la Grèce dans la biographie et l’image artistique d’ Enesco”. Georges Enesco et la Grèce – III
    Szilagyi Ana – Un parallélisme entre Œdipe de Georges Enesco  et Orestie d’Aurèle Stroë
    Țăranu Cornel – George Enesco – Les années d’apprentissage
    Taylor Benedict – Constructing Landscape in the Music of George Enescu
    Tufan Stan Constantin – George Enescu and the „Mioritic Space of Banat”
    Vasile Vasile – Enescu’s Suite „Săteasca” and Her Constellation

  • Joi 10.09 16:30
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Antonio Piculeaţă, Dragoş Rusanu, Elisabeta Maria Robu, Crina Constantinescu, Maria Sive, Ştefan Aprodu, Octavian Pîrlea, Csaba Maksay, Şerban Corbu, Andrei Mamara, Maria Mamara, Marius Bălăioara, Gabriela Raluca Hartac, Andrei Petrache

    La pian – prof.Adela Irina Lorincz, Otilia Costea

    Participă elevi de la – Şcoala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”

    Colegiul Naţional de Arte “Dinu Lipatti”, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”,

    Liceul de Muzică „Sigismund Toduţa” – Cluj, Şcoala Gimnazială de Arte nr.5

  • Joi 10.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    Concert Orchestra Națională Radio

    Dirijor: DAVID CRESCENZI
    Solist: ȘTEFAN POP  – tenor

    Program:
    VerdiLa forza del destino – Uvertura
    Verdi I Lombardi La mia letizia infondere
    DonizettiL’elisir d’amore – Una furtiva lagrima
    VerdiRigoletto – La Donna è mobile
    CeaikovskiEvgheni Oneghin – Poloneză
    PucciniLa Bohème – Che gelida manina
    GimenezLa Boda de Luis Alonso – Intermezzo
    LaraGranada
    BixioMamma

    Arr. D. Crescenzi – Selections from the international repertoire

    1. de Curtis – Non ti scordar di me
    2. Strauss – Carmen-Quadrille
    3. di Capua – O Sole mio
    4. de Curtis – Torna a Surriento

    L. DenzaFuniculì-Funiculà

  • Joi 10.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    FILM: BISURILE FESTIVALULUI ENESCU (Ediția 2001)

    Durata: 60 minute

    Solişti: Dan Grigore, Christian Zacharias, Ac. Saint Martin in the Fields

    PROGRAM

    1. S.Rahmaninov-Preludiu in sol / Dan Grigore (1.10 – 4.54)
    2. Dohanyi-Mars din Serenada pt. orchestra / Academy of St.Martin in the Fields / K.Sillito (4.55 – 6.57)
    3. W.A.Mozart-Mica serenada (fragment) / Cvartetul Voces (7.07 – 10.55)
    4. J.S.Bach – Andante din Sonata a III-a / Isabelle Faust (11.02 – 14.07)
    5. G.Bizet – Mama mea Gasca / Orch. Nat. a Capitoliului din Toulouse / M.Plasson (14.13 – 18.20)
    6. G.F.Handel – din „Muzica apelor” / The academy ancient music / Paul Goodwin (18.25 – 22.05)
    7. G.Bizet – fragment din „Arlesiana” / Orch. Nat. a Capitoliului din Toulouse / M.Plasson (22.08 – 25.50)
    8. W.A.Mozart – Andante / Orch. de cam. dinLausanne / Christian Zacharias (25.57 – 29.50)
    9. J. Sibelius – Vals trist / Orch. din Birmingham / S. Orama (29.53 – 34.35)
    1. R.Schumann – Pasarea profet / Dan Grigore (34.46 – 37.30)
    2. J.Haydn – Cvartetul in Sol op. 77 / Cvartetul Kodaly (37.38 – 43.37)
    3. W.A.Mozart – Rondo / Ch. Zacharias (43.40 – 48.15)
    4. J. Brahms – Scherzo – Hideko Udagawa, Boris Berezovschi (48.25 – 53.35)
    5. Leos Janacek – Gavotă / Ac. Saint Martin in the Fields / K.Sillito (53.42 – 54.52)
    6. W.A.Mozart – Allegro din Divertismentul de coarde K.V. 137 / Ac. Saint Martin in the Fields / K.Sillito (55.07 – 59.54)
    7. 16.G. Dinicu – Hora Staccatto / Orchestra Filarmonicii Londoneze  / Kurt Masur (57.30 – 59.54)
  • Vineri 11.09 16:00
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Iosif Mirea, Petru Pascu Bălănescu, Dragoş Enache, Aaron Mirea, Ştefania Vasile, Cristiana Damian, Bogdan Popescu, Andra Maria Popescu, Teodor State, Ana Maria Camen, Eduard Camen, Ştefan Vârtejaru, Nil Mladin, Mădălina Dănilă, Teodora Ţepeş, Marius Deneş

    La pian – prof. Aurelia Opalco, Andreea Csibi, Smaranda Ilea

    Participă elevi de la – Colegiul Naţional de Arte “Dinu Lipatti”, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Liceul de Arte „Bălaşa Doamna” Târgovişte

  • Vineri 11.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    ORCHESTRA SIMFONICĂ ŞI CORALA ACADEMICĂ A FILARMONICII OLTENIA

    Dirijor: Constantin Adrian Grigore

    Solişti:

    Tina Munteanu – soprană
    Liviu Indricău – tenor
    Vera Girginova – soprană

    Dirijor cor: Manuela Enache

    Program:
    Orff – Carmina Burana – O fortuna!
    Strauss – Uvertura Liliacul
    Loewe – My fair lady – I could have danced all night
    Puccini – Fanciulla del West – Ch’ella mi creda
    Leoncavallo – Pagliacci – Bell Chorus
    Grigoriu – Muzica
    Sorozabal – La tabernera del puerto – No puede ser
    Strauss – Liliacul – Duetul Ceasului
    A.Dvorak – Dans slav nr. 8
    Kalman – Silvia – Csardas
    di Lazzaro – Chitarra Romana
    Strauss – Voievodul Ţiganilor
    Lehar – Vaduva Vesela – Lippen schweigen
    Borodin – Dansurile Polovtiene

     

     

    Intrarea liberă
  • Vineri 11.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    Film: BISURILE FESTIVALULUI ENESCU (Ediția 2003)

    Durata: 60 minute

    Solişti: Valentin Gheorghiu, Dan Grigore

    PROGRAM

    1) G.VERDI – Uvertura la opera „Forţa destinului”

    Orchestra Simfonică dell’Academia Santa Cecilia

    dirijor MICHEL PLASSON

    2) BELA BARTOK – 6 Dansuri româneşti

    vioară DMITRY SITKOVETSKY

    pian  PAVEL GILILOV

    3) ASTOR PIAZZOLA – Finale pentru vioară şi orchestră de coarde

    Kremerata Baltica

    dirijor GIDON KREMER

    4) D.SOSTAKOVICI – Polka op.36

    Soliştii din Mscova

    dirijor YURI BASHMET

    5) P.I.CEAIKOVSKI – Suită din baletul „Lacul lebedelor”

    Orchestra Filarmonică din Moscova

    dirijor YURI SIMONOV

    6) Fr. CHOPIN – Andante spianato

    Orchestra Filarmonică din Luxemburg

    dirijor  BRAMWELL TOVEY

    solist  VALENTIN GHEORGHIU

    7) R.SCHUMANN – Visare

    Orchestra Filarmonică din Luxemburg

    dirijor BRAMWEL TOVEY

    solist VALENTIN GHEORGHIU

    8)  Fr.SCHUBERT – Simfonia a III-a – Allegretto

    London Symphony Orchestra

    dirijor Sir COLIN DAVIS

    9) A.SCHONBERG – Cvartetul de coarde nr.2 – parte a II-a

    Cvartetul de coarde „Arditti”

    10) W.A.MOZART – Marşul „Alla Turca”

    Gulbenkian Symphony Orchestra

    dirijor LAWRENCE FOSTER

    solist DAN GRIGORE

    11) S.PROKOFIEV – Simfonia clasică – partea I

    Gulbenkian Symphony Orchestra

    dirijor LAWRENCE FOSTER

  • Sâmbătă 12.09 16:00
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Eugen Mario Vasile, Alin Constantin Tanea ,Victor-Gabriel Antonescu, Tudor Butaru, Dragoş Saliu, Leon Mladin, Sânziana Voinea-Manea, Andreea Achilov, Ioana Chiriac, Maria Sandu, Cristiana Dragoş, Andreea Carmen Marin, Gabriel Ştefan Ristea, Maximilian Banu, Alexandru Munteanu, Alexandru Doinea, Daniela Popescu

    La pian – prof. Liliana Nazare, Diana Spânu, Krimhida Cristescu, Clementina Ciucu-Ristea, Otilia Costea

    Participă elevi de la – Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Şcoala Elf- Cluj Napoca, Colegiul Naţional de Arte „Octav Bancilă” –  Iaşi, Universitatea „Spiru Haret”, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria” – Constanţa

  • Sâmbătă 12.09 19:00
    Piaţa Festivalului

    Recital Zhibek Mussurgaliyeva

    Program:

    Bazzini – „La Ronde des Lutins”
    Locatelli – Sonata for Violin and Piano in F minor „At the tomb” 1-4 parts
    PaganiniConcertul pentru vioară și orchestră „La Campanella”, partea a treia

     

    Intrarea liberă
  • Sâmbătă 12.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    BUCHAREST FESTIVAL ORCHESTRA

    PLANETELE

    MARCEL IUREŞ

    BUCHAREST FESTIVAL ORCHESTRA 
    Dirijor: Cristian Lupeş
    Solista: Angelica Postu
    Dramaturg: Vlad Zografi 

    Program:
    Samuel Barber – Uvertura „The School for Scandal”
    George Gershwin –  „Rapsody in Blue”
    pauza
    Gustav Holst – „The Planets”

    Regie: Casandra Topo
    Manger Orchestra: Alexandru Boeru
    Project Manager: Dana Ghita

    Repetitiile pot fi „admirate” in  frumoasa galerie de arta, GALATECA, miercuri 9 septembrie si joi 10 septembrie intre orele 14:00-17:00
    Teaser team: George Petrosel, Alexandru Dorobantu, Silviu Craciun,Iuliana Daniliuc, Casandra Topologeanu

    Partener Principal: GALATECA
    Parteneri: KAWAI, STAGE EXPERT, ArtContact, CreativeArtNetwork, LA MAMA, Black Tie
    Organizatori: ARTEXIM,  ARCUB

    Intrarea liberă
  • Sâmbătă 12.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    Film: LUCRĂRI INEDITE DIN CREAŢIA LUI GEORGE ENESCU

    Durata: 100 minute

    PROGRAM

    1. Impromptu concertant pentru vioară

    solist: ANDA PETROVICI

    la pian: VINICIU MOROIANU

    1. Konzertstück (Piesă de concert) pentru violă şi pian

    solist: MARIAN MOVILEANU

    la pian: ADRIANA MAIER

    1. Sonata nr.2 în do major pentru pian şi violoncel op.26 nr.2

    solişti: MARIN CAZACU

    NICOLAE LICAREŢ

    1. Andante religioso pentru două violoncele şi orgă

    solişti: DAN CAVASSI

    DAN JOIŢOIU

    NICOLAE LICAREŢ

    1. Preludiu în sol minor din Suita în stil vechi pentru pian solo

    Allegro de concert pentru harpă cromatică

    solist: ION IVAN RONCEA

    1. Legendă pentru trompetă

    solist: CRISTIAN SUCIU

    la pian: IOSIF ION PRUNNER

    1. Cantabile şi presto pentru flaut

    solist: ION BOGDAN ŞTEFĂNESU

    la pian: IOSIF ION PRUNNER

    1. Şapte cântece pe versuri de Clement Marrot

    solist: MARIUS BRENCIU

    Cvintetul de suflători al Filarmonicii „George Enescu”

    ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut

    EUGEN GLĂVAN – oboi

    DAN ABRAMOVICI – clarinet

    LAURENŢIU SAVA – fagot

    ION LUCA – corn

  • Duminică 13.09 16:00
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Eva Garet, Robert Creimermann, Alexandru Manolache, Ioana Tudor, Adriana Gabrian, Agata Ştefănescu, Andrei Olaru, Georgiana Dumitru, Szuszana Luca Cerveni, Andreea Victoria Nestor, Mihai Alexandru Raicea, Samuel Alper Adiguzel, Andreea Neti Stoica, Mandra Florescu, Laura Şandru, Mihail Caloianu.

    Duo Ad Astra – Mădălina Claudia Danilă şi Ioana Cojuharov

    La pian prof. Adela Irina Lorincz, Andrei Racu

    Participă elevi de la – Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „George Apostu” Bacău

  • Duminică 13.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    Film: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2007)

    Durata: 48 minute

    PROGRAM

    1. Interpreteaza Orchestra Filarmonicii Arturo Toscanini

    Dirijor Lawrence Foster

    GIUSEPPE VERDI – Uvertura la opera Forta destinului

    1. Interpreteaza Orchestra Filarmonicii George Enescu

    Dirijor Michel Plasson

    CESAR FRANCK – Simfonia in re minor

  • Luni 14.09 16:30
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Agata Ştefănescu, Emilia Botezatu, Andra Bacilă, Irina Anisia Minculescu, Maria Pîrcălabu, Diana Negreanu, Andrei Olaru, Maria Diana Petrache,Vlad Vişenescu, Ştefana Adamachioaie Hertanu, Radu Rodideal, Sânziana Mândruţ, Răzvan Mihai Zbranca, Stancu Mădălin

    La pian – prof. Diana Spânu, Otilia Costea, Olga Tănase Podobinschi, Olga Babadjan

    Participă elevi de la – Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Şcoala Gimnazială de Arte nr.4.

  • Luni 14.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    ROMANIAN RADIO BRASS QUINTET

    Solistă: CECILIA GANOVICI – soprană

    Oleg Răileanu – trompetă
    Ionel Lazăr – trompetă
    Vlad Buzdugan – horn
    Cătălin Bucerzan – trombone
    Marius Hoghi – tubă

    Program:
    Scheidt – Gagliard Bataglia
    G.F. Haendel – Să serafimi luminos
    Mouret – Rondeau
    Albeniz – Tango
    Fraser – Doua dansuri latino-americane
    Gershwin – Summertime
    Gershwin – Someone to Watch Over Me
    F. Lehar – Meine lippen sie kussen so heiss

    Intrarea liberă
  • Luni 14.09 20:00
    Piaţa George Enescu

    ART QUARTET

    RENE CRISTIAN POPESCU – vioara I
    EUGEN IONESCU – vioara II
    VOTS DANIEL – violă
    SERGIU MARIN – violoncel

    Program:
    W.A. Mozart – Mica serenadă
    –  Divertisment în Re major
    G.F. Haendel – Water Music
    Purcell – Two Rondeaux
    Strauss – Wiener blut
    Schmidt – Wiener schusterbaum
    Joplin – Heliotrope Bouquet
    Piazzolla – Libetango
    – Por una cabeza
    Brahms – Dans ungar nr. 5
    J.S. Bach – Aria
    Anderson – Blue tango
    Osborne – Groovy strings
    – La paloma
    – Besame mucho
    – Historia de un amor
    Gade – Jealousy
    Mc. Lean – Csardas
    Bregovich – Tango
    Beatles – Yesterday
    A.Dvorak – Humoreska

    Intrarea liberă
  • Luni 14.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    Film: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2009)

    Durata: 53 minute

    Recital: Elisabetha Leonskaja

    PROGRAM

    Maurice Ravel – Valses nobles et sentimentales

    George Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian in fa # minor, op. 24

    Claude Debussy – Preludes – Le vent dans la plaine, La fille aux cheveux de lin (I), Feux d’artifice (II)

  • Marţi 15.09 16:30
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Ştefan Simonca-Opriţă, Ioana Demetra Gîrleanu, Denis Ioniţă, Alexandra Maria Piersinaru, Anisia Stănescu, Mădălin Turcitu, Andreea Gavrilă, Iustin Rabusapca, Oana Butaru, Maria Crângaşu, Cristian Crângaşu, Sabina Maria Suciu, Alexia Danacica, Denisa Irina Pîrvulescu

    Participă elevi de la – Liceul de Arte „Sabin Dragoi” Arad, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Şcoala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”.

  • Marţi 15.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    TRANSYLVANIAN SAXOPHONE QUARTET

    Zoltan Reman – saxofon sopran
    Sandor Deak – saxofon alto
    Istvan Makkai – saxofon tenor
    Antal Kelemen – saxofon bariton

    Program:
    Francaix – Petit Quatuor
    Piazzolla – Bordel 1900 (Histoire du Tango)
    Escaich – Tango Virtuoso
    Piazzolla – Close your eyes and listen
    P. Iturralde – Suite Hellenique

    Intrarea liberă
  • Marţi 15.09 20:00
    Piaţa George Enescu

    4 STRINGS QUARTET

    RAFAEL BUTARU – vioara I
    CRISTIANA COJOCARU – vioara II
    MIHAELA MOSCALU – violă
    IOANA STANCIUC – violoncel

    Program:
    Monti – Csardas
    Piazzolla – Fuga I misterio
    Calambre tango
    Tango del Maurice
    Cafetin de Buenos Aires

    Intrarea liberă
  • Marţi 15.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    Film: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2009)

    Durata: 57 minute

    Interpretează: Orchestra du Capitole de Toulouse (dir. Tugan Sokiev)

    Solist: Renaud Capucon

    PROGRAM

    George Enescu – Suita a III-a

    Camille Saint Saens – Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra op.61

  • Miercuri 16.09 16:30
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Dragoș Obadă, Anita Stoica, Duguleanu Ana-Valeria, Matei Mahu, Mariana Sava, Anelise Gămulescu, Andra Băcilă, Ciocan-Sas Toma, Diana Negreanu, Petru Soleanu, Stoica Leonard Catălin, Gîțan Gabriel, Țînțar Andreea

    Participă elevi de la – Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava” – București, Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București

  • Miercuri 16.09 20:00
    Piaţa George Enescu

    TRIO MOZAIC

    Miruna Didu – flaut
    Oana Spânu Vişenescu – vioară
    Emil Vişenescu – clarinet
    Diana Spânu Dănilă – pian
    Diaconu Ştefan – flaut

    PROGRAM:
    Saint-Saens –Tarantella
    Milhaud – Suită
    Şostakovici – Valsuri
    Piazolla – Tangouri
    A.Honegger – Rhapsodie

    Intrarea liberă
  • Miercuri 16.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

    Durata: 57 minute

    Interpretează: Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Dir. Antonio Pappano)

    Solist: Denis Matsuev

    PROGRAM

    G. Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33

    S. Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

  • Joi 17.09 16:10
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Teen Strings Quartet (Emilian Gheorghiu, Cezara Munteanu, Maria Dragomir, Nicoleta Drăghici)

    La pianChiriță Barbu Ilinca, Mihnea Stroe

    Participă elevi ai Școlii Gimnaziale de Artă nr. 5

    Solişti – Miruna Măciucă,  Zbranca Răzvan,  Stancu Madalin Eduard, Suciu Maria Sabina, Picioruș Vlad George, Ioana Andrei,  Dănăcică Alexia, Pirvulescu Denisa, Tamio Vesa Nakajima, Cojuharov Ioana

    La pian – Prof. Cristina Ionescu

    Participa elevi de la – Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București, Liceul de Artă „Carmen Silva” – Ploieşti, Liceul Vocational Pedagogic „Nicolae Bolcas” – Beiuș – Bihor, Liceul Teoretic Național – Bucureşti.

  • Joi 17.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    PLAYTHOVEN DUO

    ANCA SINCACI – vioară
    RADU SINCACI – violoncel

    Program:
    arr. după J.S.Bach – Toccata rock
    arr. după B.Bartok – Romanian Dance Jazz
    arr. după L.V.Beethoven – Fur Electrize

  • Joi 17.09 20:00
    Piaţa George Enescu

    RADIO BUCHAREST BRASS ENSEMBLE

    Dumitru Cernei - trompetă
    Oleg Răileanu, Ionel Lazăr, Sebastian Serafimovici, Alexandru Mavroean – trompetă
    Cristian Borcan, Vlad Buzdugan, Gavril Giscă, Traian Cioc – corn
    Alexandru Moraru, Florian Radu, Cătălin Bucerzan – trombon
    Mihai Ceascai – tubă
    Lucian Maxim, Bogdan Pop – percuție

    Program:
    F. Haendel –The arrival of the Queen of Sheba
    Bernstein – Tonight
    Parker – A Londoner in New York
    Hazell – Three Brass Cats
    Richards – Homage to the noble grape
    Abreu – Hello Dolly
    Abreu – Tiko Tiko
    Offenbach – Cancan
    G. Bizet – Carmen

  • Joi 17.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

    Durata: 58 minute

    Interpretează: Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Dir. Antonio Pappano)

    Solistă: Hélène Grimaud

    PROGRAM

    J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15

    Bis: Bela Bartok: Dansuri populare romanesti

  • Vineri 18.09 16:30
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solisti – Boiciuc Irina, Carcota Thomas, Carcota Thomas și Boiciuc Irina, Ghidiceanu Ruben Natan, Popescu Bogdan, Popescu Andra, Dendrino Ovidiu, Joian Diana, Nistor Catinca, Tolea Petru, Stefan Pretuleac, Tolea Stefan, Tugui Codruta, Surdu Andrei , Ganea Anca, Ioana Cojuharov, Elida Tîrțopan

    Participă elevi de la – Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București, Liceul de Arte „Marin Sorescu” – Craiova, Liceul de Arte „Domnița Bălașa” – Târgoviște, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”-București și Universitatea Națională de Muzică–Bucureşti

  • Vineri 18.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

    Durata: 47 minute

    Interpretează: Staatskapelle Berlin (Dir. Daniel Barenboim)

    Corurile de femei ale Filarmonicii G Enescu si SRR si Corul de copii Radio.

    PROGRAM

    Franz Liszt – Simfonia dupa Divina Comedie a lui Dante

  • Sâmbătă 19.09 16:00
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Bercea Aida-Maria, Balog Tonia, Brumar Patrick-Mihai, Anna Marcu si Brumar Patrick, Ana-Maya Brumar și Ștefan Marcu, Andrei Dragos, Theodor Mihai Mezei, Leluțiu Oana, Solomon Bob David Raul, Bardac Mara, Borz Andra, Cicireagă Moisescu Andreea, Shivangi Simona Câncean, Borz Ema, Potopea Alexandra

    Participă elevi de la – Liceul de Muzică „Sigismund Toduță”–Cluj-Napoca, Liceul de Artă – Sibiu, Școala de Artă „Play”–Sibiu

  • Sâmbătă 19.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    ORCHESTRA SINFONIA BUCURESTI

    Dirijor: FLORIN TOTAN
    Solist: ŞTEFAN CAZACU – violoncel

    Program:
    W.A. Mozart – Uvertura Nunta lui Figaro
    J. Haydn – Concert pentru violoncel în Do major
    L.V. Beethoven – Simfonia nr. 7 în La major

    Intrarea liberă
  • Sâmbătă 19.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    FILM: CARMEN

    Durata: 50 minute

    Interpretează: The Cullberg Ballet

    Coregrafia: Mats Ek

  • Duminică 20.09 16:00
    Piaţa George Enescu

    Concert

    Solişti – Costandache Sara, Mincu Teodora, Giurcanu Theodor, Lucaci Mario, Voion Karina, Soreanu Luca, Secară Maria, Ciotloș Alexandru, Țaga Viviana, Iosif Cezara, Musteață Giorgia, Pocora Teodosie, Placintă Alexandru, Sălăjan Sofia, Preda Andrei, Ilie Dragoș

    Participă elevi de la – Colegiul Național de Artă, „Octav Băncilă” – Iași

  • Duminică 20.09 19:30
    Piaţa George Enescu

    BUCHAREST SYMPHONIC POPS ORCHESTRA

    Dirijor: GABRIEL BEBEŞELEA
    Solişti:
    RODICA VICĂ – soprană
    ADRIAN DUMITRU – tenor

    Program:
    G.Rossini – Uvertura – Bărbierul din Sevilla
    G.Rossini –Tarantella
    G.Verdi – La donna e mobile – Rigoletto
    R.Chapi – Preludio – La Revoltosa
    L.Delibes – Les filles de Cadix
    A.Lara – Granada
    G.Gimenez – Intermedio – La boda de Luis Alonso
    R.Chapi – Al pensar – Las hijas del Zebedeo
    G.Puccini – Nessun Dorma – Turandot
    G.Puccini – O soave fanciulla – La Boheme

    Intrarea liberă
  • Duminică 20.09 21:00
    Piaţa George Enescu

    Seymour: An Introduction

    „That’s how life is. It has conflicts and pleasures, harmony and dissonance. The same thing occurs in music.” (Seymour Bernstein)

    Proiecție unică oferită de Asociația OvidiuRo în cadrul campaniei „Fără educație, visurile dispar” 2015.

    Mulțumită lui Ethan Hawke, Asociația OvidiuRo oferă publicului românesc și nu numai, ocazia unei întâlniri speciale cu Seymour Bernstein în cadrul unei proiecții publice unice care va avea loc pe 20 septembrie în cadrul Festivalului Enescu.Proiecția din Piața Festivalului marchează startul campaniei Fiecare Copil în Grădiniță, programul inițiat în 2010 de Leslie Hawke și Maria Gheorghiu, cofondatoarele Asociației OvidiuRo, pentru a oferi o șansă reală la educație și la integrare în societate copiilor săraci din România.

    Intrarea liberă