• muzica-sec-xxi

    Festivalul continuă tradiția lansată de George Enescu, recunoscut pentru preocuparea sa privind creația specifică timpului său, promovarea noilor talente și a ideilor noi, inovatoare. Ca în fiecare an, vor fi prezentaţi creatori români și străini talentaţi, ansambluri și interpreți dedicaţi fenomenului muzical în contemporaneitate. Ansamblul IconArts propune concerte interactive New Generation, care se vor desfășura în Studioul de Operă și Multimedia al UNMB. Ansamblurile Hyperion International, Profil și Archaeus, pianistul Matei Varga, flautistul Ion Bogdan Ștefănescu, Altenberg Trio Wien, cvartetul Voces, The Schubert Ensemble, Harmonious Chamber Orchestra din Osaka și European Contemporary Orchestra sunt alte nume grele care vor creiona portretul sonor al muzicii secolelor XX și XXI, într-un demers cultural racordat la circuitul internațional al valorilor muzicale și artistice.

  • Luni 02.09 17:00
    Ateneul Român

    Ansamblul "ARCHAEUS"

    Dirijor : LIVIU DĂNCEANU

    Program :
    George Balint – Muzică pentru Archaeus
    Michael Denhoff –
    Strophen op. 107 (nr. 1, Geträumtes – für Martella)
    Ştefan Niculescu –
    Triplum II
    Michael Denhoff –
    Strophen op. 107 (nr. 11B, Geläut für Günter Bialas)
    Dan Buciu –
    Schițe pentru un autoportret
    Michael Denhoff –
    Strophen op. 107 (nr. 43A-a, Trostgesang für Heidemarie Merkl-Baroski)
    Horia Surianu –
    Rêverie Byzantine en Canon
    Michael Denhoff –
    Strophen op. 107 (nr. 49A – Saltarello)
    Javier Darias –
    Ucanca
    Aurel Stroe –
    Humoreske mit zwei Durchblicken zum Leeren

  • Miercuri 04.09 14:00
    UNMB

    THE NEW GENERATION (I)

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

    NEW GENERATION (I) – Concert al tinerei generaţii de compozitori români

    Interpretează : Ansamblul IConArts
    Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

    Program :
    Cristina Uruc
    – Latens
    Bogdan Chiroșcă
    – Cvartet de coarde
    Victor Colțea 
    – Sketches of a Requiem
    Cătălin Ștefănescu Pătrașcu
    – Seranada
    Alexandru Murariu
     – Aeolus
    Sebastian Androne – Stihiile

    15.30 – SEMINARII AFTER-CONCERT

    INTRAREA LIBERĂ

  • Joi 05.09 14:00
    UNMB

    THE NEW GENERATION (II)

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

    NEW GENERATION (II) – Concert al tinerei generaţii de compozitori români

    Interpretează : Ansamblul IConArts
    Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

    Program :
    Aurelian Băcan
    – Autoportret
    Elena Apostol
    – Punct, contrapunct
    Stelian Ababei – Cvintet de suflători
    Veronica Anghelescu
    – Gom Jabbar
    Diana Gheorghiu
    – Prisoner
    Dan Variu
    – Suomisaundi
    Vlad Maistorovici
    – Vis cu vampiri

    15.30 – SEMINARII AFTER-CONCERT


    INTRAREA LIBERĂ

  • Vineri 06.09 13:00
    UNMB

    "ARCADIA" STRING QUARTET

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

    Program :
    Adrian Pop – Mătasea şi metalul (2011)
    Anatol Vieru – Cvartetul nr. 7
    Martin Torp – Cantico delle creature
    Dan Variu – „Transfigurare” – cvartet de coarde (primă audiţie)
    Sabin Păutza – Cvartetul de coarde nr. 4 „Ludus Modalis”

    INTRAREA LIBERĂ

  • Vineri 06.09 15:00
    UNMB

    WORKSHOP

    Seminar de compoziţie

    INTRAREA LIBERĂ

  • Vineri 06.09 17:00
    Ateneul Român

    FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ

    Dirijor : JÖRG WIDMANN

    Program :
    Ulpiu Vlad
    – „Lumina drumurilor”
    J. Widmann
    – „ad absurdum” piesă de concert pentru trompetă şi orchestră mică (dedicată lui Sergei Nakariakov)
    Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
    J. Widmann
    – Misa, pentru orchestră mare
    Solişti : ALFRED MELICHAR – acordeon cu claviatură
    WILHELM BRUCK
    – chitară

  • Sâmbătă 07.09 12:00
    UNMB

    Recital BIANCA şi REMUS MANOLEANU

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

    Program :
    Ede Terenyi – Ciclul „Dincolo de tăcere” (Şerban Codrin)
    Irina Odăgescu Ţuţuianu – Continuum Y
    Anatol Vieru – Ciclul „ Destinderi” (Nicolae Labiş) : Ceară; Cearcăn; Toamnă
    Darie Nemeş Bota – Ciclul „Lu mi dum” (Răzvan Ropotan) p.a.a.
    Dumitru Capoianu – Amurg (Victor Ion Popa) : Întrebare (Victor Ion Popa)
    Nicolae Coman – Freudvoll und leidvoll (Goethe) : Gefunden (Goethe); Mädchenmelancholie (Rainer Maria Rilke) p.a.
    Valentin Timaru – Din Ciclul „Cântece” (pe versuri de Ana Blandiana) : Octombrie; Baladă; Rugăciune
    Theodor Grigoriu – Din Ciclul „ Poeţi şi Abisul Timpului” : Clipa Genezei (Ion Barbu); Zbor deasupra valurilor (Mihai Eminescu)
    Viorel Munteanu – Ciclul „Întoarceri la Blaga” : 7 poeme pentru soprană şi pian p.a.a.

    INTRAREA LIBERĂ

  • Sâmbătă 07.09 15:30
    UNMB

    WORKSHOP

    Seminar de compoziţie

    INTARAREA LIBERĂ

  • Duminică 08.09 11:00
    Sala Auditorium

    "MINGUET" Quartet

    Program :
    Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) „…Innenräume, Verwebungen…”
    Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprană solo nr. 6 „Erinnerung und vergessen” (2008)
    Solistă : SARAH MARIA SUN – soprană
    Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
    Solist : JÖRG WIDMANN – clarinet

  • Duminică 08.09 14:00
    UNMB

    Ansamblul "TRAIECT"

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia
    Dirijor : SORIN LERESCU
    Solist : PIERRE-YVES ARTAUD – flaut
    Invitat : CORNELIA PETROIU – violă

    Program :
    Tiberiu Olah
    – “Invocaţii” pentru 5 executanţi
    Ede Terényi
    – “Traiectorie albă” pentru ansamblu
    Laura Ana Mânzat
    – “Rondo neconvenţional” pentru ansamblu (p.a.a.)
    Anatol Vieru – “Feuerwerk” pentru flaut, vibrafon şi vioară
    Elena Apostol
    – “Fairytale” pentru ansamblu
    Sorin Lerescu – “Proportions II” pentru flaut şi ansamblu instrumental

    INTRAREA LIBERĂ

  • Duminică 08.09 17:00
    Ateneul Român

    Ansamblul "PROFIL"

    Dirijor : TIBERIU SOARE

    Program :
    Adrian EnescuCinematic pentru orchestră de cameră
    Viorel Munteanu Invocaţii pentru clarinet solo
    Octavian Nemescu – „Nativitas quindeci pour 11 heures de la nuit” (primă audiţie)
    Doina Rotaru –
    Centrifuga pentru 7 instrumentişti
    Mihai Măniceanu
    Crescendo pentru vioară solo
    Nicolae BrânduşÉtudes transcedentales pentru orchestră de cameră

  • Duminică 15.09 13:00
    Sala Radio

    REZONANŢE ENESCIENE

    NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)

    Interpretează :
    GEORGETA STOLERIU
    – soprană
    VLAD DIMULESCU
    – pian
    CORINA BOLOLOI
    – vioară
    FAUSTA DIMULESCU
    – pian
    EMILY GRABER (USA)
    – vioară
    DANIEL MIHAI – vioară
    ALEXANDRA CONŢ – pian
    A.G. WEINBERGER – chitară
    ŞERBAN NICHIFOR – violoncel

    Program : „In Memoriam Daniel Pearl”
    G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24
    C-tin Silvestri – Piesă de concert nr. 3 pentru pian op. 25
    P. Constantinescu – “Cântec de adormit Mitzura”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
    Ş. Nichifor
    – „Acolo”, lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
    M. Jora – “Ghicitoarea”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
    G. Enescu
    – “Eu ma duc, codrul ramane”, lied pe versuri populare
    M. Marbe – “Ecoul unui omagiu” pentru vioară şi pian
    G. Enescu – Balada pentru vioară şi pian
    L. Alexandra – “Quasi Cadenza” pentru vioară solo
    V. Cosma – “Concerto de Berlin” pentru vioară şi pian (p.a.)
    M. Ciobanu – “Jurnal 99” pentru vioară şi mediu electroacustic
    R. Voisey
    – “Lament and Sorrow” pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
    V. Petculescu – “Reverberaţii 4” pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
    D. DaSilva – “Stabat” pentru violoncel solo (p.a.)
    A.G. Weinberger – „More Than Bow” pentru violoncel solo (p.a.)
    A. Conţ – “Seven Choices” pentru violoncel şi pian (p.a.)
    D. Mihai – “Fifteen Minutes of Fame” pentru vioară şi mediu electroacustic (p.a.)
    H. Arlen (arr. AG Weinberger) – “Stormy Weather” pentru chitara, violoncel şi pian
    American Pioneers Songs – „Joseph Smith’s First Prayer”, „How Great the Wisdom and the Love”, „Jesus, Once of Humble Birth”, “Good Morning, Sue”, „Come, Come, Ye Saints”
    C. Chafe (USA) – “Free Motion” pentru vioară, violoncel, chitară şi mediu electroacustic (p.a.)

    INTRAREA LIBERĂ

  • Sâmbătă 21.09 11:00
    Sala Auditorium

    LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

    Recital :
    LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioară

    THOMAS DUIS – pian

    Program :
    Cl. Debussy – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor L 140
    L. Vierne – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor op. 23
    G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru pian şi vioară în la minor „în caracter popular românesc” op. 25
    M. Ravel – Rapsodia pentru vioară şi pian op. 76 „Tzigane”