• mari-orchestre

    Prin seria Mari Orchestre ale Lumii, Festivalul Internaţional “George Enescu” se situează în topul evenimentelor de gen la nivel internațional, pentru că reuneşte orchestre de talie mondială, care sunt cap de afiș la New York, Berlin, Melbourne sau Viena. Doar în străinătate, la marile festivaluri precum cele de la Lucerna sau Salzburg, mai puteți întâlni așa o densitate de nume mari într-o singură lună. Staatskapelle Berlin (dirijor Daniel Barenboim), Orchestra Accademia Nazionale di Santa Cecilia (dirijor Antonio Pappano) și Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam (dirijor Mariss Jansons) sunt doar câteva dintre orchestrele care vor veni la Festivalul Enescu, cel mai iubit eveniment cultural în România și cel mai apreciat pe plan extern. “Festivalul de la Salzburg are acum un rival: marii clasici vin la prețuri mici în Festivalul George Enescu din România,” scria The Guardian în anul 2007.

  • Duminică 01.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    STAATSKAPELLE BERLIN

    Dirijor : DANIEL BARENBOIM
    Solist : RADU LUPU – pian

    Program :
    G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
    L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
    Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63

    Concert prezentat de Unicredit

  • Luni 02.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    STAATSKAPELLE BERLIN

    Dirijor : DANIEL BARENBOIM

    Program :
    W.M. Mozart
    – Concertul nr. 10 pentru două piane în Mi bemol Major K365
    Solişti : DANIEL BARENBOIM
    RADU LUPU
    G. Verdi
    – “Quattro pezzi sacri” (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
    Solist : LAURA CHERA
    Cu participarea CORULUI FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
    Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER

    Concert prezentat de Unicredit

  • Joi 05.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    ORCHESTRE DE PARIS

    Dirijor : PAAVO JÄRVI

    Program :
    H. Berlioz
    – Uvertura la „Le Corsaire” H 101
    B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
    Solistă : VILDE FRANG – vioară
    C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78
    Solist : THIERRY ESCAICH – orgă

    Concert prezentat de enel_romania

  • Duminică 08.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

    Dirijor : LAWRENCE FOSTER

    Program :
    D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
    J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
    Solişti : PINCHAS ZUKERMAN – vioară
                     AMANDA FORSYTH – violoncel
    M. Ravel – Rapsodie espagnole
    M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
    M. Ravel – Alborada del Gracioso
    M. Ravel – Bolero

    Concert prezentat de romelectro-logo

  • Luni 09.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

    Dirijor : JURAJ VALČUHA
    Solistă : ANNA TIFU – vioară (laureată a Concursului Internaţional „George Enescu” – 2007)

    Program :
    G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
    Philip Glass –
    Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
    M. Ravel – Tzigane, rapsodie pentru vioară şi orchestră op. 76 (1924)
    I. Stravinski –
    Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

  • Duminică 15.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

    Dirijor : MAREK JANOWSKI

    Program :
    R. Wagner –
    Aurul Rinului WWV86A

    Distribuţia :
    Wotan – EGILS SILINS
    Donner – VALENTIN VASILIU  (Opera Naţională Bucureşti)
    Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
    Loge – CHRISTIAN ELSNER
    Alberich – MARTIN WINKLER
    Mime – ARNOLD BEZUYEN
    Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
    Fafner – SORIN COLIBAN
    Fricka – ELISABETH KULMAN
    Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
    Erda – DANIELA DENSCHLAG
    Woglinde – JULIA BORCHERT
    Wellgunde – ALINA BOTTEZ
    Flosshilde – SORANA NEGREA

    Spectacol subtitrat în limba română

  • Luni 16.09 18:00
    Sala Mare a Palatului

    RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

    Dirijor : MAREK JANOWSKI

    Program :
    R. WagnerWalkiria  WWV 86B

    Distribuţia :
    Siegmund – TORSTEN KERL
    Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
    Wotan – EGILS SILINS
    Sieglinde – MELANIE DIENER
    Brünnhilde – PETRA  LANG
    Fricka – ELISABETH KULMAN
    Gerhilde – ANELIYA VIDINOVA
    Ortlinde – EGLE CHIŞIU
    Waltraute – SIDONIA NICA
    Schwertleite – ANDREEA IFTIMESCU
    Helmwige – NATALIA BUCIUMAN
    Siegrune – ANTONELA BÂRNAT
    Grimgerde – ADINA SECOBEANU
    Rossweiße – SORANA NEGREA

    Spectacol subtitrat în limba română

  • Vineri 20.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

    ORCHESTRA de CAMERĂ RADIO
    CORUL ACADEMIC RADIO
    CORUL DE COPII RADIO

    Dirijor : JAMES JUDD
    Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
    Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

    Program :
    B. BrittenWar Requiem op. 66

    Solişti :
    MICHAELA KAUNE – soprană
    KIM BEGLEY – tenor
    ADRIAN ERÖD – bariton

    Spectacol subtitrat în limba română

  • Duminică 22.09 11:00
    Sala Mare a Palatului

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    Dirijor : MARISS JANSONS
    Solist : LISA BATIASHVILI – vioară

    Program :
    G. Enescu – Rapsodia română nr. 1 în La Major op. 11
    S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
    S. Prokofiev – Suita „Romeo & Julieta” : Montecchi şi Capuleti ; Julieta, fata ; Măşti; Romeo la mormântul Julietei (selecţie realizată de Mariss Jansons)
    I. Stravinsky – Suita “Pasărea de foc” : Introducere Pasărea de foc şi dansul ei (variaţiuni pe tema Păsării de Foc); Dansul Prinţesei; Dansul infernal al Regelui Kashchei; Cântec de leagăn; Final

    Concert prezentat de ing

  • Duminică 22.09 17:00
    Sala Mare a Palatului

    RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

    Dirijor : MAREK JANOWSKI
    CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
    Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER

    Program :
    R. Wagner
    Amurgul zeilor WWV 86D

    Distribuţia :
    Siegfried – STEFAN VINKE
    Gunther – VALENTIN VASILIU  (Opera Naţională Bucureşti)
    Alberich – MARTIN WINKLER
    Hagen – ERIC HALFVARSON
    Brünnhilde – PETRA LANG
    Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
    Waltraute – ELISABETH KULMAN
    Prima ursitoare – DANIELA DENSCHLAG
    A doua ursitoare – ELISABETH KULMAN
    A treia ursitoare – ANELIYA VIDINOVA
    Woglinde – ILEANA TONCA
    Wellgunde – ALINA BOTTEZ
    Flosshilde – SORANA NEGREA

    Spectacol subtitrat în limba română

  • Joi 26.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
    Dirijor : HORIA ANDREESCU
    Dirijorul Corului : IOSIF ION PRUNNER

    Program :
    Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
    Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
    G. Mahler – Simfonia nr. 2 „Resurrection Symphony”
    Solişti : ANITA HARTIG – soprană
    BERNARDA FINK – mezzo-soprană

  • Sâmbătă 28.09 19:30
    Sala Mare a Palatului

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    CORUL ACADEMIC RADIO
    CORUL DE COPII RADIO

    Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
    Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
    Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU

    Program :
    G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
    Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioară
    G. Mahler – Simfonia nr. 3
    Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprană

    Concert prezentat de rompetrol