EDIȚIA I

Concursul Internațional ”George Enescu” a fost lansat oficial în septembrie 1958 ca parte a primei ediții a Festivalului Internațional „George Enescu”.

Referindu-se la interpretarea Preludiului în do diez minor de Bach de către un concurent la prima ediție a Concursului ”George Enescu”, cronicarul Alfred Hoffman nota atunci: “De la început simţi că la pian se află o personalitate”. Concurentul era Li Ming-Qiang (China) și a fost câștigătorul concursului de pian al primei ediții a Concursului Enescu, fiind și preferatul publicului. Cronicarul a exprimat într-o frază ceea ce își dorea să fie Concursul ”George Enescu” – un loc în care se descoperă personalități muzicale și un punct de pornire în cariera marilor artiști ai lumii. Li Ming-Qiang a fost inclus ulterior în galeria pianiștilor recunoscuți la nivel mondial, iar în anul 1991 a revenit la București, de data aceasta făcând parte din juriul Concursului George Enescu.


CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
Preşedinte: George Georgescu România
Yvonne Astruc Franţa
Garabet Avachian România
Francisc Balogh România
Sir John Barbirolli Anglia
Carlo Felice Cillario Italia
Dimitrie Dinicu România
Ion Dumitrescu România
Henri Gagnebin Elveţia
Yehudi Menuhin SUA
David Oistrach URSS
Alexander Plocek Cehoslovacia
Saşa Popov Bulgaria
PREMII
Premiul I Ştefan Ruha România
Semen Snitkovski URSS
Premiul II Varujan Cozighian România
Premiul III Ralph Holmes Anglia
Evgheni Smirnov URSS
Daniel Podlovski România
Menţiuni Charles Libove SUA
Lilia Beretti Franţa

 

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
Preşedinte: Constantin Silvestri România
Jean Absil Belgia
Claudio Arrau Chile
Paul Constantinescu România
Rudolf Fischer RDG
Monique Haas Franţa
Gheorghe Halmoş România
Joseph Marx Austria
Florica Musicescu România
Josef Palenicek Cehoslovacia
Pavel Serebreakov URSS
Peter Solymos Ungaria
Halina Czerny Ştefanska Polonia
Andrei Stoianov Bulgaria
Sigismund Toduţă România
Carlo Zecchi Italia
PREMII
Premiul I Li Ming-Qiang China
Premiul II Michèle Boegner Franţa
Mihail Voskresenski URSS
Premiul III Dmitri Paperno URSS
Menţiuni Alexandrina Zorleanu România
Vladimir Topinka Cehoslovacia
Josef Stompel Polonia

INTERPRETAREA SONATEI A III-A „ÎN CARACTER POPULAR ROMÂNESC” PENTRU VIOARĂ ŞI PIAN DE GEORGE ENESCU

JURIU
Preşedinte: Ion Dumitrescu România
Jean Absil Belgia
Yvonne Astruc Franţa
Dimitrie Dinicu România
Vasile Filip România
Joseph Marx Austria
Florica Musicescu România
David Oistrach URSS
Saşa Popov Bulgaria
Peter Solymos Ungaria
Halina Czerny Ştefanska Polonia
Alexandru Teodorescu România
Carlo Zecchi Italia
PREMII
Premiul I Ştefan Gheorghiu România
Valentin Gheorghiu România
Premiul II Serge Blanc Franţa
Serge Blanc Franţa
Semen Snitkovski URSS
Olga Stupakova URSS
Premiul III Varujan Cozighian România
Nicolae Brânduş România
Josef Sepsey Ungaria
Edith Hambalko Ungaria
Distribuie

EDIȚIA A II-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
Yvonne Astruc Franţa
Sir John Barbirolli Anglia
Joseph Calvet Franţa
Frantisek Daniel Cehoslovacia
Fritz Ehlers RDG
Sandor Frigys Ungaria
Henri Gagnebin Elveţia
Leonid Kogan URSS
Henryk Szeryng Mexic
Hans Sittner Austria
Serafim Antropov România
Garabet Avachian România
Francisc Balogh România
Ovidiu Varga România
Achim Stoia România
PREMII
Premiul I Nina Mihailovna Beilina URSS
Premiul II Daniel Podlovski România
Premiul III Igor Aleksandrovici Frolov URSS
Premiul IV Veselin Paraskrevov Bulgaria
Nikolai Nikolaevici Zabavnikov URSS
Ladislau Kiss România
Menţiune de onoare Gerardo Gomez Casals Spania
Menţiune Attila Kubinyi Ungaria

 

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
Jean Absil Belgia
Nadia Boulanger Franţa
Tito Aprea Italia
De Gontaut Biron Franţa
Halina Czerny Ştefanska Polonia
Annie Fischer Ungaria
Pavel Serebreakov URSS
Chao Fank China
Valentin Gheorghiu România
Gheorghe Halmoş România
Florica Musicescu România
Laurenţiu Profeta România
Sigismund Toduţă România
 
PREMII
Premiul I nu s-a acordat
Premiul II Constantin Iliescu România
Arie Vardi Israel
Premiul III Hong Tong China
Jerzy Lucowicz Polonia
Premiul IV Dan Grigore România
Pao Hwei Chao China
Menţiune de onoare Dietrich Bauer Germania
Menţiuni Theodor Paraschivescu România
Brigitte Jeanne Trannoy Franţa
Rujka Ciarakcieva Bulgaria
Iacob Maxin SUA

 

CONCURSUL DE CANTO

JURIU
Eva Bandrowska Polonia
Antiochos Evanghelatos Grecia
Jacques Freschotte Franţa
Ladislav Mraz Cehoslovacia
Ivan Petrov URSS
Lotte Schöne Franţa
Elisabeth Schwarzkopf Austria
Dimitri Uzunov Bulgaria
Dagobert Buchholz România
Constantin Bugeanu România
Anatol Chisadji România
Paul Constantinescu România
Arta Florescu România
Zenaida Pally România
Danillo Svara Iugoslavia
 
PREMII PENTRU VOCI FEMININE
Premiul I Emma Sarkisian URSS
Premiul II Liudmila Simonova URSS
Premiul III Agatha Druzescu România
Elena Simionescu România
Premiul IV Dorothea Palade România
Menţiuni de onoare Nina Silnikova URSS
Ileana Cotrubaş România
Menţiuni Iulia Buciuceanu România
Nadialca Delibaseva Bulgaria
 
PREMII PENTRU VOCI MASCULINE
Premiul I Dan Iordăchescu România
Ladislau Konya România
Premiul III Iuri Mazurok URSS
Premiul IV Serghei Iacovenko URSS
Premiul V Ayhan Baran Turcia
Menţiuni de onoare Ion Buzea România
Pompei Hărăşteanu România
Menţiuni Ion Iercoşan România
Pavel Gherdjikov Bulgaria
Distribuie

EDIȚIA A III-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
Jean Absil Belgia
Garabet Avachian România
Francisc Balogh România
Gaspar Cassado Spania
Fritz Ehlers RDG
Henri Gagnebin Elveţia
Victor Giuleanu România
Gonzales Mantici Cuba
Peter Mennin SUA
Principe Remy Italia
Achim Stoia România
Alexandru Teodorescu România
Dmitri Tziganov URSS
Hans Sittner Austria
PREMII
Premiul I Claire Bernard Franţa
Premiul II Alexandr Andreevici Melnicov URSS
Premiul III Varujan Cozighian România
Premiul IV Oleg Moiseevici Kagan URSS
Premiul V Ladislau Kiss România
Menţiuni Lev Sergheevici Tuşin URSS
Gheorghe Jalobeanu România
Patrice Fontanosa Franţa
Menţiuni speciale Paul Zukofky SUA
Heinz Schunk Germania

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
Guido Agosti Italia
Istvan Antal Ungaria
De Gontaut Biron Franţa
Nadia Boulanger Franţa
Tudor Ciortea România
Ovidiu Drimba România
Gheorghe Halmoş România
Florica Musicescu România
Josef Palenicek Cehoslovacia
Arthur Rubinstein SUA
Magda Tagliaferro Brazilia
Tin-Sen-te China
Sigismund Toduţă România
PREMII
Premiul I Elisabeth Leonskaja Georgia
Premiul II Andre Gorog Franţa
Premiul III Gabriel Amiraş România
Premiul IV Li Chi China
Premiul V Olga Vilinova Kiun URSS
Menţiuni Iuliana Moneva Markova Bulgaria
Sylvie Carbonel Franţa
Li-Chi-fang China

CONCURSUL DE CANTO

JURIU
William McAlpin Anglia
Kom Borg Finlanda
D. D. Botez România
Hristo Brambarov Bulgaria
Anatol Chisadji România
André Cluystens Franţa
Antiochos Evanghelatos Grecia
Arta Florescu România
Nicolae Herlea România
Egizio Massini România
Mark Reizen URSS
Mitsukuri Shukicki Japonia
Eva Bandrowska Turska Polonia
Frans Vroons Olanda
PREMII PENTRU VOCI FEMININE
Premiul I Marina Krilovici România
Premiul II Evelina Gheorghieva Stoiţeva Bulgaria
Premiul III Agbes Baltsa Grecia
Premiul IV Viorica Cortez România
Premiul V Nadja Pavlovna Kudelia URSS
Menţiuni Milca Nistor România
Agatha Druzescu România
Beatriz Parra de Gil Ecuador
PREMII PENTRU VOCI MASCULINE
Premiul I Ion Buzea România
Premiul II Evgheni Nicolaevici Ivanov URSS
Premiul III Mugur Bogdan România
Premiul IV Marius Rintzler România
Premiul V Ludovic Spiess România
Menţiuni Denis Alexandrovici Korolev URSS
Borislav Stefanov Alexandrov Bulgaria
Gyorgy Kummer Korondy Ungaria
Distribuie

EDIȚIA A IV-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
Wilhelm Berger România
Gheorghe Dumitrescu România
Fritz Ehlers RDG
Henri Gagnebin Elveţia
Alexandru Garabet România
Ştefan Gheorghiu România
Sidney Harth SUA
Denes Covacs Ungaria
George Manoliu România
André Marescotti Elveţia
H. de Roo Olanda
Hans Sittner Austria
Dmitri Mihalovici Tziganov URSS
Joseph Vlach Cehoslovacia
PREMII
Premiul I Zinovie Vladimirovici Vinnikov URSS
Premiul II Bogodar Antonovici Kotorovici URSS
Premiul III Mariana Sârbu România
Premiul IV Elena Konstantinova Adjelmova URSS
Premiul V Angela Gavrilă România

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
Guido Agosti Italia
De Gontaut Biron Franţa
Nadia Boulanger Franţa
Ovidiu Drimba România
Nina Petrovna Emelianova URSS
Mithat Fenmen Turcia
Cornel Gheorghiu România
Vagn Holmboe Danemarca
Florica Musicescu România
Ştefan Niculescu România
Gerhard Puchelt RFG
Antonio de Raco Argentina
Sigismund Toduţă România
Amadeus Webersinke RDG
Maria Wilkomirska Polonia
PREMII
Premiul I Radu Lupu România
Samuel Alumjan URSS
Premiul II Dan Grigore România
Premiul III Anatoli Zalmanovici Ugorski URSS
Premiul IV Joseph Alfidi SUA
Premiul V Pascal Mahé Rogé Franţa
Laslo Baranyay Ungaria
Cristina Ortiz Brazilia
Tiberiu Szasz România

CONCURSUL DE CANTO

Napoleone Annovazzi Italia
Olga Nicolaevna Blagovidova URSS
Maria Borcici Iugoslavia
Iris Bourguet Cuba
Hristo Brambarov Bulgaria
Marin Constantin România
Victor Giuleanu România
Nicolae Herlea România
Fritz Hoyois Belgia
Rolf Liebermann RFG
Jeanine Micheau Franţa
Menelaos Pallandios Grecia
Zenaida Pally România
Lionel Salter Anglia
Eva Trenka România
PREMII
Premiul I Viorica Cortez România
Premiul II Nina Stefanova Toţeva Bulgaria
Dionisie Ludovic Konya România
Ionel Pantea România
Premiul III Alisa Vartkesovna Djarmagorţian URSS
Pompei Hărăşteanu România
Premiul IV Niculina Mirea România
Premiul V Maria Slătinaru România
Distribuie

EDIȚIA A V-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
Michèle Auclair Franţa
Ionel Geantă România
Vagn Holmboe Danemarca
George Manoliu România
Ricardo Odnoposoff Austria
Jwabuchi Ryutaro Japonia
Calvin Sieb Canada
Gheorghe Sârbu România
Dmitri Tziganov URSS
Irena Dubiska Polonia
PREMII
Premiul I Silvia Marcovici România
Premiul II Ruben Agaronian URSS
Premiul III Filipp Hirshorn URSS
Premiul IV Rainer Kussmaul Germania
Menţiuni Andrei Agoston România
Eugen Sârbu România
Maria Maszalits România
Krzyztof Jarkowitcz Polonia

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
Dmitri Bashkirov URSS
De Gontaut Biron Franţa
Cella Delavrancea România
Ovidiu Drimba România
Gheorghe Halmoş România
Heinz Lamann RDG
Eugene List SUA
André Marescotti Elveţia
Joseph Palenicek Cehoslovacia
Magda Tagliaferro Brazilia
PREMII
Premiul I Dmitri Alekseev URSS
Premiul II Mack McCray SUA
Premiul III Radu Toescu România
Premiul IV Enrique Perez de Guzman Spania
Menţiuni Mariana Doigeaşvili URSS
Vladimir Tropp URSS
Aleksandr Malkus URSS

CONCURSUL DE CANTO

JURIU
Pietro Argento Italia
Octav Enigărescu România
Arta Florescu România
Jovan Gligorijevic Iugoslavia
Redvers Llewellyn Anglia
Zenon Paulauskas URSS
Joszef Reti Ungaria
Stela Simonetti România
Dmitri Tapkov Bulgaria
PREMII PENTRU VOCI FEMININE
Premiul I Eugenia Moldoveanu România
Premiul II Niele Ambrazaitite URSS
Premiul III Nadejda Vaineri URSS
Premiul IV Elena Duma România
Menţiuni Barbara Gubisch Germania
Rodica Toma România
PREMII PENTRU VOCI MASCULINE
Premiul I Gheorghe Crăsnaru România
Premiul II Konstantin Plujnikov URSS
Premiul III Emil Gherman România
Premiul IV Dan Zancu România
Menţiuni Mihail Panghe România
Dan Serbac România
Distribuie

EDIȚIA A VI-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
Lola Bobescu Belgia
Raymond Dessaints Canada
Ştefan Gheorghiu România
Teiko Maehashi Japonia
George Manoliu România
Robert Masters Anglia
Petru Munteanu România
Viktor Pikaizen Rusia
Georges Tessier Franţa
Renato Zanettovich Italia
Ion Voicu România
PREMII
Premiul I Premiul Uniunii Interpreţilor, Coregrafilor şi Criticilor muzicali pentru cea mai bună interpretare a unei piese de George Enescu Premiul Fundaţiei Brambach pentru cel mai tânăr concurent român Premiul Primăriei Municipiului Bucureşti Premiul Asociaţiei Amici della musica din Bologna Premiul Michele Auclair pentru cel mai tânăr concurent român Premiul firmei Shell acordat tuturor finaliştilor Dan Claudiu Vornicelu   România Premiul II Premiul Fundaţiei Mihail Jora pentru cea mai bună interpretare a unei piese româneşti contemporane Premiul Ministerului de Interne Axel Strauss   Germania
Premiul III Bogdan Marius Zvorişteanu România
Premiul IV Florin Ionescu Galaţi România
Premiul V Natalia Lipikina Rusia
Premiul VI Irina Roxana Mureşanu România

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
Gabriel Amiraş România
Sebastian Benda Elveţia
Pierre Colombo Elveţia
Christopher Elton Anglia
Kyoko Edo Japonia
Gérard Frémy Franţa
Constantin Ionescu-Vovu România
Viktor Merjanov Rusia
Li-Ming-Qiang China
Luigi Mostacci Italia
Germaine Mounier Franţa
Greville Rothon Anglia
Georg Sava Germania
 
PREMII
Premiul I Premiul firmei KAWAI – un pian Premiul asociaţiei Les amis de la musique francaise şi al doamnei Germaine Mounier pentru cea mai bună interpretare a unei piese de Debussy Premiul Primăriei Municipiului Bucureşti Premiul asociaţiei Amici della musica din Bologna şi al prof. Luigi Mostacci Premiul doamnei Germaine Mounier pentru prezenţa deosebită pe parcursul întregului concurs Daniel Goiţi   România Premiul II Premiul Asociaţiei europene a profesorilor de pian Viniciu Moroianu România Premiul III Luiza Roxana Borac România Premiul IV Premiul Uniunii Interpreţilor, Coregrafilor şi Criticilor muzicali Yu Kyung Kim Coreea Premiul V Vlad Valentin Dimulescu România Premiul VI Laurent Achille Boulkobza Franţa

CONCURSUL DE CANTO

JURIU
Bernard Diamant Canada
Christian Elssner Germania
Arta Florescu România
Marina Krilovici Grecia
Yolanda Mărculescu SUA
Mady Mesplé Franţa
Eugenia Moldoveanu România
Zurab Sotkilava Rusia
Ludovic Spiess România
Sonja Stenhammar Suedia
Wilma Vernocchi Italia
 
PREMII
Premiul I nu s-a acordat Premiul II Premiul Primăriei oraşului Toulouse Simina Ivan Badea România Premiul III Premiul Fundaţiei Mihail Jora Iulia Isaev România Premiul IV Premiul Ministerului de Interne Inva Mula Albania Premiul V Franco Lufi Albania Premiul VI Dorin Mihai Mare România

CONCURSUL DE COMPOZIŢIE

JURIU
José Evangelista Canada
Adrian Iorgulescu România
Costin Miereanu Franţa
Ştefan Niculescu România
Tiberiu Olah România
Peter Oswald Austria
Adrian Raţiu România
Cornel Ţăranu România
PREMII
MUZICĂ SIMFONICĂ Dan Dediu România MUZICĂ DE CAMERĂ Massim Trotta Italia Michael Smtanin Australia
Distribuie

EDIȚIA A VII-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
Preşedinte: Tibor Varga Elveţia
Lawrence Foster SUA
Ştefan Gheorghiu România
Ivry Gitlis Franţa
Silvia Marcovici Franţa
Zarin Mehta SUA
Eugen Sârbu Anglia
PREMII
Premiul I Alexandru Tomescu România
Premiul II Remus Azoiţei România
Cosmin Bănică România
Premiul Uniunii Criticilor muzicali
Cosmin Bănică România

CONCURSUL DE CANTO

JURIU
Preşedinte: Ileana Cotrubaş Franţa
Viorica Cortez Franţa
Ioan Holender Austria
Pierre Medecin Franţa
Carmen Mehta SUA
John M. Mordler Monaco
Alard von Rohr Germania
PREMII
Premiul I Marius Brenciu România
Premiul II Roxana Stângaciu România
Celia Costea România
Distribuie

EDIȚIA A VIII-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
  • Preşedinte: Ştefan Gheorghiu
  • Werner Scholz
  • Sylvie Gazeau
  • Igor Frolov
  • Hideko Udagawa
PREMII
Premiul I Premiul Fundaţiei Remember Enescu -  Nemanya Radulovic - Iugoslavia
Premiul II - George Cosmin Bănică - România Premiul III - Ştefan Horvath - România Premiul Fundaţiei Musafia din Italia - Emil Chudnowski - SUA

 CONCURSUL DE PIAN

JURIU
  • Preşedinte: Roman Vlad
  • Valentin Gheorghiu
  • Dan Grigore
  • Alexander Jenner
  • Adriano Jordao
  • Trygve Nordwall
  • Hubert Stuppner
PREMII
Premiul I - Diana Ionescu - România Premiul II Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei sonate de George Enescu - Matei Varga - România Premiul III  - Maria Magdalena Piţu Podlacha -  România

CONCURSUL DE CANTO

JURIU
  • Preşedinte: Grace Bumbry
  • Pieter Alferink
  • Paulo Arca
  • Ioan Holender
  • Christopher Reaburn
  • Ludovic Spiess
PREMII
Premiul I - Josef Benci - Iugoslavia Premiul II - Ruben Mureşan - România Premiul Uniunii Criticilor şi Muzicologilor - Georgeta Grigore - România
Distribuie

EDIȚIA A IX-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
  • Preşedinte: Dmitri Sitkovetsky
  • Ştefan Gheorghiu
  • Sergey Kravchenko
  • Werner Scholz
  • Mariana Sârbu
  • Şerban Lupu
  • Jean Jacques Kantorow
PREMII
Premiul I Eugen Ţichindeleanu România
Premiul II George Cosmin Bănică România
Premiul III Saeys Frederieke Rusia
Nurit Stark Israel
Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei sonate de George Enescu:  Eugen Ţichindeleanu - România

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
  • Preşedinte: Lazar Berman
  • Alexander Jenner
  • Theodora Paraschivesco
  • Dan Grigore
  • Adriano Jordao
  • Hubert Stuppner
PREMII
Premiul I Ilona Timchenko Rusia
Premiul II Nu se acordă
Premiul III Răzvan Dragnea România
Evgueni Staradoubtev Rusia
Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei sonate de George Enescu: Evgueni Staradoubtev - Rusia

CONCURSUL DE CANTO

JURIU
  • Preşedinte: Christa Ludwig
  • Georgeta Stoleriu
  • Dr. Neil Mackie CBE
  • Ludovic Spiess
  • Paul Emil Deiber
  • Viorica Cortez
  • Gianni Tangucci
PREMII
Premiul I Nu se acordă
Premiul II Teodora Gheorghiu România
Premiul III Diana Axintii Republica Moldova

CONCURSUL DE COMPOZITIE

JURIU
  • Preşedinte: Acad. Ştefan Niculescu
  • Pascal Bentoiu
  • Adrian Iorgulescu
  • Octavian Nemescu
  • Krzysztof Penderecki
  • Zygmunt Krauze
  • Hubert Stuppner
PREMII
Premiul pentru muzică simfonică este acordat concurentului Oliver Waespi Elveţia pentru lucrarea „ISLAND” Premiul pentru muzică de cameră este acordat concurenţilor :
  • Diana Rotaru România pentru lucrarea „HALUCINAŢII GOTICE”
  • Vlad Harlav Maistorovici România pentru lucrarea „ MUSICA NOCTURNĂ”
Distribuie

EDIȚIA A X-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
  • Preşedinte: Stefan Gheorghiu
  • Beatrice Antonini
  • Jacques Ghestem
  • Silvia Marcovici
  • Mariana Sarbu
  • Werner Scholz
PREMII
Premiul I Sokolov Valery Ucraina
Premiul II Szalai Antal Ungaria
Premiul III Bănică George Cosmin România
 
  • Premiul special “Ion Voicu” -   Manza Dragoş Mihail - România
  • Premiul special “Remember Enescu” - Sokolov Valery - Ucraina

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
  • Preşedinte: Jurgen Meyer-Josten
  • Alexander Jenner
  • John O’Conor
  • Dario de Rosa
  • Dan Grigore
  • Valentin Gheorghiu
PREMII
Premiul I Irina Zahharenkova Estonia
Premiul II Evgenz Izotov Rusia
Premiul III Aimo Pagin Franţa
 
  • Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei sonate de George Enescu - Irina Zahharenkova - Estonia

CONCURSUL DE COMPOZITIE

JURIU
  • Preşedinte: Stefan Niculescu
  • Octavian Nemescu
  • Adrian Iorgulescu
  • Cornel Taranu
  • Hubert Stuppner
  • Zygmunt Krauze
PREMII
Premiul pentru muzică simfonică este acordat concurenţilor
  • Diana Rotaru România pentru lucrarea „MUSIC BOXES”
  • David Philip Hefti Elveţia pentru lucrarea „AREPO”
Premiul pentru muzică de cameră este acordat concurenţilor
  • Maria Ungureanu Moldova pentru lucrarea „LA MUSIQUE ET UN LOI MORALE”
  • Kim Young-Guk Koreea pentru lucrarea „SURROLUND”
Distribuie

EDIȚIA A XI-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
  • Preşedinte: Alberto Lysy
  • Sergey Kravcenko
  • Igor Petrushevski
  • Pavel Berman
  • Florin Croitoru
  • Werner Scholz
  • Daniel Podlovschi
PREMII
Premiul I Anna Tifu Italia
Premiul II Chun Harim Coreea
Premiul III Stănculeasa Vlad România
  • Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei sonate de George Enescu  - Stănculeasa Vlad - România
  • Premiul special „Ion Voicu” - Chun Harim - Coreea

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
  • Preşedinte: Jurgen Meyer-Josten
  • Begonia Uriarte
  • Dan Grigore
  • Elisabeth Eschwe
  • Valentin Gheorghiu
  • Sergio Perticaroli
PREMII
Premiul I Kunze Eduard Rusia
Premiul II Cherepanov Evgeny Rusia
Premiul III Falzone Christopher U.S.A.
 
  • Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei sonate de George Enescu  - Falzone Christopher - U.S.A.

CONCURSUL DE COMPOZITIE

JURIU
  • Preşedinte: Ştefan Niculescu
  • Cornel Ţăranu
  • Octavian Nemescu
  • Zygmunt Krause
  • Hubert Stuppner
PREMII
Premiul pentru muzică simfonică este acordat concurentului Sakai Kenji - Japonia pentru lucrarea „...RHIZOMES...CHAOSMOSE..” Premiul pentru muzică de cameră se acordă concurentei Megyery Krisztina - Ungaria pentru lucrarea „LE JARDIN ETRANGER”
Distribuie

EDIȚIA A XII-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
  • Preşedinte: Igor Petrushevski
  • Pavel Berman
  • Florin Croitoru
  • Sergey Kravchenko
  • Mihaela Martin
  • Daniel Podlovschi
PREMII
Premiul I Nadrzycki Jarolaw Polonia
Premiul II Shin A-Rah Coreea
Premiul III Palitsyna Nadezda Rusia

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
  • Preşedinte: Rolf Dieter Arens
  • Elisabeth Eschwe
  • Therese Dussaut
  • Karin Lechner
  • Wolfgang Manz
  • Dan Grigore
  • Alan Weiss
  • Valentin Gheorghiu
PREMII
Premiul I TEBENIKHIN AMIR Turcia
Premiul II Khachikyian Violetta Rusia
Premiul III An Jong Do Coreea de Nord

CONCURSUL DE COMPOZITIE

JURIU
  • Preşedinte: Octavian Nemescu
  • Bernard Cavanna
  • Dan Dediu
  • Zygmunt Krauze
  • Costin Miereanu
  • Hubert Stuppner
  • Cornel Ţăranu
PREMII
  • Premiul pentru muzică simfonică este acordat concurentului LAM LAN-CHEE - Hong Kong pentru lucrarea „MYSTERIOUS PALACE”
  • Premiul pentru muzică de cameră se acordă concurentului QIAN SHEN-YING - China Lucrarea „FENG LEI YING” (Invocation of wind and thunder)
  • Premiul „Salabert” se acordă concurentului YAU MAY-KAY -  Hong Kong Lucrarea „ALIVE FOR ORCHESTRA”
  • Premiul Muzeului „George Enescu” se acordă concurentului
Cameral: LUACES FEITO HERMES - Spania Lucrarea „EPHEMERAL ARQUITECTURES” - CRISTIAN LOLEA România Lucrarea „ENTROPIA” Simfonic: WOO MI-HYUN Coreea pentru lucrarea „WATER MUSIC FOR ORCHESTRA”
> VICTOR ALEXANDRU COLTEA - România Lucrarea „PIANO FOR CONCERTO” >  CIPRIAN GABRIEL POP - România Lucrarea „METAMORPHIS”
Distribuie

EDIȚIA A XIII-A

CONCURSUL DE VIOARĂ

JURIU
  • Preşedinte: Florin Croitoru
  • Nam Yun Kim
  • Sergey Kravcenko
  • Boris Kuschnir
  • Augustin Leon Ara
  • Mihaela Martin
  • Igor Petrushevski
  • Mieczyslaw Szlezer
  • Krzysztof Wegrzyn
PREMII
Premiul I nu a fost acordat
Premiul II HAIK KAZAZYAN Rusia
ALEXANDRA CONUNOVA Republica Moldova
Premiul III SZALAI ANTAL Ungaria
Premiul special pentru cea mai bună interpretare a unei sonate pentru vioară şi pian de George Enescu: SZALAI ANTAL - Ungaria

CONCURSUL DE PIAN

JURIU
  • Preşedinte: Danielle Laval
  • Akiko Ebi
  • Michael Roll
  • Andrei Pisarev
  • Wolfgang Manz
  • Alan Weiss
  • Dan Grigore
  • Valentin Gheorghiu
PREMII
Premiul I nu a fost acordat
Premiul II JEUNG BEUM SOHN Coreea de Sud
Premiul III MIHAI RITIVOIU România
ILYA POLETAEV Canada
Premiul Enescu a fost acordat concurentului RITIVOIU MIHAI

CONCURSUL DE VIOLONCEL

JURIU
  • Preşedinte: Marin Cazacu
  • Arto Noras
  • Colin Carr
  • Frans Helmerson
  • Vladimir Malinovsky
PREMII
Premiul I TIAN BONIAN China
Premiul II VALENTIN RĂDUŢIU România
Premiul III MICHAL KORMAN Israel

CONCURSUL DE COMPOZIŢIE

JURIU
  • Preşedinte: Octavian Nemescu
  • Bernard Cavanna
  • Dan Dediu
  • Zygmunt Krauze
  • Hubert Stuppner
  • Cornel Taranu
PREMII
  • Premiul pentru muzică simfonică este acordat concurentului CHANG EUNHO Coreea de Sud pentru lucrarea SYMPHONY POEM „THE HUMAN”
  • Premiul pentru muzică de cameră este acordat concurentilor
> KWANG – HO CHO Coreea de Sud pentru lucrarea „CYTISUS/A-PHONIE” > MIHYUN WOO Coreea de Sud Lucrarea „THE PLAY OF LIGHT FOR STRING QUARTET”
Distribuie

EDIȚIA A XIV-A

SECȚIUNEA VIOARĂ

JURIU
Pierre Amoyal -  (Preşedintele juriului) Franţa
Agustin Leon Ara Spania
Florin Croitoru România
Mikhail Kopelman Statele Unite ale Americii
Sergey Kravchenko Rusia
Mihaela Martin Germania
Igor Petrushevski Rusia
Bujor Prelipcean România
Mieczyslaw Szlezer Polonia
PREMII
  • Premiul I - Ștefan Tarara (Germania)
  • Premiul II - Roudine Fedor (Franța)
  • Premiul III - Bae Wonhee (Coreea de Sud)

SECȚIUNEA PIAN

Jean Claude Pennetier -  (Preşedintele juriului) Franţa
Rolf Dieter Arens Germania
Dana Borșan România
Philippe Dinkel Elveţia
Wolfgang Manz Germania
Andrey Pisarev Rusia
Alan Weiss Belgia
PREMII
  • Premiul I: Josu De Solaun (Spania)
  • Premiul II: Ilya Rashkovskiy (Rusia)
  • Premiul III: Vassilis Varvaresos (Grecia)

SECȚIUNEA VIOLONCEL

JURIU
Lluís Claret (Președintele Juriului) Andorra
Marin Cazacu România
Frans Helmerson Suedia
Vladimir Malinovski Austria
PREMII
  • Premiul I: Eun–Sun Hong (Coreea de Sud)
  • Premiul II: Tony Rymer (Statele Unite ale Americii)
  • Premiul III: Sarah Rommel (Statele Unite ale Americii)

SECȚIUNEA COMPOZIȚIE

JURIU
Cornel Țăranu (Preşedintele juriului) România
Dan Dediu România
Adrian Iorgulescu România
Zygmunt Krauze Polonia
Hubert Stuppner Italia
PREMII
  • Simfonic: SEBASTIAN ANDRONE - titlu: Tektonum / motto: Every act of creation is first of all an act of destruction
  • Cameral: ALEXANDRU ȘTEFAN MURARIU - titlu: El Niño / motto:  "El Nino has taught two lessons that will endure…."
Distribuie