Distribuie

PIAŢA FESTIVALULUI

10 – 20 SEPTEMBRIE 2015

PROGRAM
prezentat de ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti

Locul de desfăşurare : Piaţa George Enescu

Realizat cu sprijinul :
Artexim
Fundaţia Art Production
Fundaţia Remember Enescu
Fundaţia Culturală Pro Piano România
Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti

JOI, 10 SEPTEMBRIE

Ora 16:30

Solişti – Antonio Piculeaţă, Dragoş Rusanu, Elisabeta Maria Robu, Crina Constantinescu, Maria Sive, Ştefan Aprodu, Octavian Pîrlea, Csaba Maksay, Şerban Corbu, Andrei Mamara, Maria Mamara, Marius Bălăioara, Gabriela Raluca Hartac, Andrei Petrache

La pian – prof.Adela Irina Lorincz, Otilia Costea

Participă elevi de la – Şcoala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”

Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”,

Liceul de Muzică „Sigismund Toduţa” – Cluj, Şcoala Gimnazială de Arte nr.5

Ora 19:30

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

Dirijor: Davin Crescenzi

Solist: Ștefan Pop – tenor

PROGRAM

  1. Verdi – La forza del destino – Uvertura
  2. Verdi – I Lombardi La mia letizia infondere
  3. Donizetti – L’elisir d’amore – Una furtiva lagrima
  4. Verdi – Rigoletto – La Donna è mobile
  5. Ceaikovski – Evgheni Oneghin – Poloneză
  6. Puccini – La Bohème – Che gelida manina
  7. Gimenez – La Boda de Luis Alonso – Intermezzo
  8. Lara – Granada
  9. Bixio – Mamma

Arr. D. Crescenzi – Selecţiuni din repertoriul internaţional

  1. de Curtis – Non ti scordar di me
  2. Strauss – Carmen-Quadrille
  3. di Capua – O Sole mio
  4. de Curtis – Torna a Surriento
  5. Denza – Funiculì-Funiculà

Ora 21:00

FILM: BISURILE FESTIVALULUI ENESCU (Ediția 2001)

Durata: 60 minute

Solişti: Dan Grigore, Christian Zacharias, Ac. Saint Martin in the Fields

PROGRAM

  1. S.Rahmaninov-Preludiu in sol / Dan Grigore (1.10 – 4.54)
  2. Dohanyi-Mars din Serenada pt. orchestra / Academy of St.Martin in the Fields / K.Sillito (4.55 – 6.57)
  3. W.A.Mozart-Mica serenada (fragment) / Cvartetul Voces (7.07 – 10.55)
  4. J.S.Bach – Andante din Sonata a III-a / Isabelle Faust (11.02 – 14.07)
  5. G.Bizet – Mama mea Gasca / Orch. Nat. a Capitoliului din Toulouse / M.Plasson (14.13 – 18.20)
  6. G.F.Handel – din „Muzica apelor” / The academy ancient music / Paul Goodwin (18.25 – 22.05)
  7. G.Bizet – fragment din „Arlesiana” / Orch. Nat. a Capitoliului din Toulouse / M.Plasson (22.08 – 25.50)
  8. W.A.Mozart – Andante / Orch. de cam. dinLausanne / Christian Zacharias (25.57 – 29.50)
  9. J. Sibelius – Vals trist / Orch. din Birmingham / S. Orama

(29.53 – 34.35)

  1. R.Schumann – Pasarea profet / Dan Grigore (34.46 – 37.30)
  2. J.Haydn – Cvartetul in Sol op. 77 / Cvartetul Kodaly (37.38 – 43.37)
  3. W.A.Mozart – Rondo / Ch. Zacharias (43.40 – 48.15)
  4. J. Brahms – Scherzo – Hideko Udagawa, Boris Berezovschi (48.25 – 53.35)
  5. Leos Janacek – Gavotă / Ac. Saint Martin in the Fields / K.Sillito (53.42 – 54.52)
  6. W.A.Mozart – Allegro din Divertismentul de coarde K.V. 137 / Ac. Saint Martin in the Fields / K.Sillito (55.07 – 59.54)

15.G. Dinicu – Hora Staccatto / Orchestra Filarmonicii Londoneze  / Kurt Masur (57.30 – 59.54)

VINERI, 11 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) BISURILE FESTIVALULUI ENESCU (Ediția 2001)

Durata: 60 minute

Solişti: Dan Grigore, Christian Zacharias, Ac. Saint Martin in the Fields

Ora 16:00

Solişti – Iosif Mirea, Petru Pascu Bălănescu, Dragoş Enache, Aaron Mirea, Ştefania Vasile, Cristiana Damian, Bogdan Popescu, Andra Maria Popescu, Teodor State, Ana Maria Camen, Eduard Camen, Ştefan Vârtejaru, Nil Mladin, Mădălina Dănilă, Teodora Ţepeş, Marius Deneş

La pian – prof.Aurelia Opalco, Andreea Csibi, Smaranda Ilea

Participă elevi de la – Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Liceul de Arte „Bălaşa Doamna” Târgovişte

Ora 19:30

ORCHESTRA SIMFONICĂ ŞI CORALA ACADEMICĂ A FILARMONICII OLTENIA

Dirijor: Constantin Adrian Grigore

Solişti:Tina Munteanu – soprană

            Vera Girginova – soprană

            Liviu Indricău – tenor

Dirijor cor: Manuela Enache

PROGRAM

  1. Orff – Carmina Burana – O fortuna!
  2. Strauss – Uvertura Liliacul
  3. Loewe – My fair lady – I could have danced all night
  4. Puccini – Fanciulla del West – Ch’ella mi creda
  5. Leoncavallo – Pagliacci – Bell Chorus

Rossini – Semiramida  – Bel Raggio Lusinghier

  1. Grigoriu – Muzica
  2. Sorozabal – La tabernera del puerto – No puede ser
  3. Strauss – Liliacul – Duetul Ceasului
  4. Lloyd Weber – Uvertura Fantoma de la operă
  5. Verdi – Vecerniile siciliene– Mercè, diletteamiche
  6. Kalman – Silvia – Csardas
  7. di Lazzaro – Chitarra Romana

Julius Fucik – Florentiner March

  1. Lehar – Văduva Veselă – Lippen schweigen
  2. Borodin – Dansurile Polovțiene

Ora 21:00

FILM: BISURILE FESTIVALULUI ENESCU (Ediția 2003)

Durata: 60 minute

Solişti: Valentin Gheorghiu, Dan Grigore

PROGRAM

1)            G.VERDI – Uvertura la opera „Forţa destinului”

Orchestra Simfonică dell’Academia Santa Cecilia

dirijor MICHEL PLASSON

2)            BELA BARTOK – 6 Dansuri româneşti

vioară DMITRY SITKOVETSKY

pian  PAVEL GILILOV

3)            ASTOR PIAZZOLA – Finale pentru vioară şi orchestră de coarde

Kremerata Baltica

dirijor GIDON KREMER

4)            D.SOSTAKOVICI – Polka op.36

Soliştii din Mscova

dirijor YURI BASHMET

5)            P.I.CEAIKOVSKI – Suită din baletul „Lacul lebedelor”

Orchestra Filarmonică din Moscova

dirijor YURI SIMONOV

6)            Fr. CHOPIN – Andante spianato

Orchestra Filarmonică din Luxemburg

dirijor  BRAMWELL TOVEY

solist  VALENTIN GHEORGHIU

7)            R.SCHUMANN – Visare

Orchestra Filarmonică din Luxemburg

dirijor BRAMWEL TOVEY

solist VALENTIN GHEORGHIU

8)            Fr.SCHUBERT – Simfonia a III-a – Allegretto

London Symphony Orchestra

dirijor Sir COLIN DAVIS

9)            A.SCHONBERG – Cvartetul de coarde nr.2 – parte a II-a

Cvartetul de coarde „Arditti”

10) W.A.MOZART – Marşul „Alla Turca”

Gulbenkian Symphony Orchestra

dirijor LAWRENCE FOSTER

solist DAN GRIGORE

11)          S.PROKOFIEV – Simfonia clasică – partea I

Gulbenkian Symphony Orchestra

dirijor LAWRENCE FOSTER

SÂMBĂTĂ, 12 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) BISURILE FESTIVALULUI ENESCU (Ediția 2003)

Ora 16:00

Solişti – Eugen Mario Vasile, Alin Constantin Tanea ,Victor-Gabriel Antonescu, Tudor Butaru, Dragoş Saliu, Leon Mladin, Sânziana Voinea-Manea, Andreea Achilov, Ioana Chiriac,  Maria Sandu, Cristiana Dragoş, Andreea Carmen Marin, Gabriel Ştefan Ristea, Maximilian Banu, Alexandru Munteanu, Alexandru Doinea, Daniela Popescu

La pian – prof. Liliana Nazare, Diana Spânu, Krimhida Cristescu, Clementina Ciucu-Ristea, Otilia Costea

Participă elevi de la – Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Şcoala Elf- Cluj Napoca, Colegiul Naţional de Arte „Octav Bancilă” –  Iaşi, Universitatea „Spiru Haret”, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria” – Constanţa

Ora 19:00

Zhibek Mussurgaliyeva – vioară  (Kazakhstan)

PROGRAM

  1. Bazzini – La Ronde des Lutins
    P. Locatelli – Sonata pentru vioară și pian în fa minor At the tomb (părțile I – IV)
    N. Paganini – Concertul pentru vioară în si minor, partea III-a La Campanella

Ora 19:30

BUCHAREST FESTIVAL ORCHESTRA

Dirijor: Cristian Lupeş

Actor: Marcel Iureş

Solistă: Angelica Postu – pian

 

PROGRAM

  1. Barber – The school of scandal
  2. Gershwin – Rapsody in Bues
  3. Holst – The Planets

Ora 21:00

FILM: LUCRĂRI INEDITE DIN CREAŢIA LUI GEORGE ENESCU

Durata: 100 minute

PROGRAM

  1. Impromptu concertant pentru vioară

solist: ANDA PETROVICI

la pian: VINICIU MOROIANU

  1. Konzertstück (Piesă de concert) pentru violă şi pian

solist: MARIAN MOVILEANU

la pian: ADRIANA MAIER

  1. Sonata nr.2 în do major pentru pian şi violoncel op.26 nr.2

solişti: MARIN CAZACU

NICOLAE LICAREŢ

  1. Andante religioso pentru două violoncele şi orgă

solişti: DAN CAVASSI

DAN JOIŢOIU

NICOLAE LICAREŢ

  1. Preludiu în sol minor din Suita în stil vechi pentru pian solo

Allegro de concert pentru harpă cromatică

solist: ION IVAN RONCEA

  1. Legendă pentru trompetă

solist: CRISTIAN SUCIU

la pian: IOSIF ION PRUNNER

  1. Cantabile şi presto pentru flaut

solist: ION BOGDAN ŞTEFĂNESU

la pian: IOSIF ION PRUNNER

  1. Şapte cântece pe versuri de Clement Marrot

solist: MARIUS BRENCIU

Cvintetul de suflători al Filarmonicii „George Enescu”

ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut

EUGEN GLĂVAN – oboi

DAN ABRAMOVICI – clarinet

LAURENŢIU SAVA – fagot

ION LUCA – corn

DUMINICĂ, 13 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) LUCRĂRI INEDITE DIN CREAŢIA LUI GEORGE ENESCU

Ora 16:00

Solişti – Eva Garet, Robert Creimermann, Alexandru Manolache, Ioana Tudor, Adriana Gabrian, Agata Ştefănescu, Andrei Olaru, Georgiana Dumitru, Szuszana Luca Cerveni, Andreea Victoria Nestor, Mihai Alexandru Raicea, Samuel Alper Adiguzel, Andreea Neti Stoica, Mandra Florescu, Laura Şandru, Mihail Caloianu, Duo Ad Astra – Mădălina Claudia Danilă şi Ioana Cojuharov

La pian prof – Adela Irina Lorincz, Andrei Racu

Participă elevi de la –Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „George Apostu” Bacău

Ora 19:30

ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREȘTI

Dirijor: Tiberiu Soare

Solist: Cătălin Opriţoiu – flaut

PROGRAM

  1. Enescu -Rapsodia 1
    S. Păuța – Concert pentru flaut
    P.I.Ceaikovski – Suita din Baletul Lacul Lebedelor

Ora 21:00

FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2007)

Durata: 48 minute

PROGRAM

  1. Interpreteaza Orchestra Filarmonicii Arturo Toscanini

Dirijor Lawrence Foster

GIUSEPPE VERDI – Uvertura la opera Forta destinului

  1. Interpreteaza Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor Michel Plasson

CESAR FRANCK – Simfonia in re minor

LUNI, 14 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2007)

Ora 16:30

Solişti – Agata Ştefănescu, Emilia Botezatu, Andra Bacilă, Irina Anisia Minculescu, Maria Pîrcălabu, Diana Negreanu, Andrei Olaru, Maria Diana Petrache,Vlad Vişenescu, Ştefana Adamachioaie Hertanu, Radu Rodideal, Sânziana Mândruţ, Răzvan Mihai Zbranca, Stancu Mădălin

La pian – prof. Diana Spânu, Otilia Costea, Olga Tănase Podobinschi, Olga Babadjan

Participă elevi de la –Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”,Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Şcoala Gimnazială de Arte nr.4.

Ora 19:30

ROMANIAN RADIO BRASS QUINTET

Solistă: Cecilia Ganovici – soprană

Oleg Răileanu – trompetă

Ionel Lazăr – trompetă

Vlad Buzdugan – corn

Cătălin Bucerzan – trombon

Marius Hoghi – tubă

PROGRAM

  1. Scheidt – Gagliard Bataglia

G.F. Haendel – Let the Bright Seraphim

  1. Mouret – Rondeau
  2. Albeniz – Tango
  3. Fraser – Două dansuri latino-americane
  4. Gershwin – Summertime
  5. Gershwin – Someone to Watch Over Me
  6. Lehar – Meine lippen sie kussen so heiss

Ora 20:00

ART QUARTET

Rene Cristian Popescu – vioara I

Eugen Ionescu – vioara II

Vots Daniel – violă

Sergiu Marin – violoncel

PROGRAM

W.A. Mozart – Mica serenadă

Divertisment în Re major

G.F. Haendel – Water Music

  1. Purcell – Two Rondeaux
  2. Strauss – Wiener blut
  3. Schmidt – Wiener schusterbaum
  4. Joplin – Heliotrope Bouquet
  5. Piazzolla – Libetango

Por una cabeza

  1. Brahms – Dans ungar nr. 5

J.S. Bach – Aria

  1. Anderson – Blue tango
  2. Osborne – Groovy strings

La paloma

Besame mucho

Historia de un amor

  1. Gade – Jealousy

Mc. Lean – Csardas

  1. Bregovich – Tango

Beatles – Yesterday

A.Dvorak – Humoreska

Ora 21:00

FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2009)

Durata: 53 minute

Recital: Elisabetha Leonskaja

PROGRAM

Maurice Ravel – Valses nobles et sentimentales

George Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian in fa # minor, op. 24

Claude Debussy – Preludes – Le vent dans la plaine, La fille aux cheveux de lin (I), Feux d’artifice (II)

MARŢI, 15 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2009)

Ora16:30

Solişti – Ştefan Simonca-Opriţă, Ioana Demetra Gîrleanu, Denis Ioniţă, Alexandra Maria Piersinaru, Anisia Stănescu, Mădălin Turcitu, Andreea Gavrilă, Iustin Rabusapca, Oana Butaru, Maria Crângaşu, Cristian Crângaşu, Sabina Maria Suciu, Alexia Danacica, Denisa Irina Pîrvulescu

Participă elevi de la –Liceul de Arte „Sabin Dragoi” Arad, Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu”, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Şcoala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”.

Ora 19:30

TRANSYLVANIAN SAXOPHONE QUARTET

Zoltan Reman – saxofon sopran

Sandor Deak – saxofon alto

Istvan Makkai – saxofon tenor

Antal Kelemen – saxofon bariton

PROGRAM

  1. Francaix – Petit Quatuor
  2. Piazzolla – Bordel 1900 ( Histoire du Tango)
  3. Escaich – Tango Virtuoso
  4. Piazzolla – Close your eyes and listen
  5. Iturralde – Suite Hellenique

Ora 20:00

4 STRINGS QUARTET

Rafael Butaru – vioara I

Cristiana Cojocaru – vioara II

Mihaela Moscalu – violă

Ioana Stanciuc – violoncel

PROGRAM

  1. Monti – Csardas
  2. Piazzolla – Fuga I misterio

Calambre tango

Tango del Maurice

Cafetin de Buenos Aires

Ora 21:00

FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2009)

Durata: 57 minute

Interpretează: Orchestra du Capitole de Toulouse (dir. Tugan Sokiev)

Solist: Renaud Capucon

PROGRAM

George Enescu – Suita a III-a

Camille Saint Saens – Concertul nr. 3 pentru vioara si orchestra op.61

MIERCURI, 16 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2009)

Ora 16:30

Solişti – Dragoș Obadă,  Anita Stoica,  Duguleanu Ana-Valeria,  Matei Mahu,  Mariana Sava, Anelise Gămulescu,  Andra Băcilă, Ciocan-Sas Toma, Diana Negreanu,  Petru Soleanu, Stoica Leonard Catălin, Gîțan Gabriel,Țînțar Andreea

Participă elevi de la – Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava” – București

Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București

Ora 19:30

GRUPUL VOCAL ACAPELLA

Dirijor – George Miron

Anna Maria Maruda , Dana Caraman, Gabriela Madinca – sopran

Beatrice Vătavu, Alina Opriţă – alto

 Andrei Vătavu , Tudor Tănase – tenor

Răzvan Soilica, Daniel Drăgulin – bariton/bas

PROGRAM

J.S. Bach – Organ Fugue

W.A. Mozart – Nunta lui Figaro

L.V. Beethoven – Sonata

F.Chopin – Studiu op.25 no 9

Oscar Hammerstein/ Jerome Kern – All the things you are

J.S. Bach – Sleepers wake

  1. Strauss – Pizzicato Polka

W.A. Mozart – Flautul fermecat

  1. Rossini – Willhelm Tell

Ora 20:00

TRIO MOZAIC

Miruna Didu – flaut

Oana Spânu Vişenescu – vioară

Emil Vişenescu – clarinet

Diana Spânu Dănilă – pian

Diaconu Ştefan – flaut

PROGRAM

  1. Saint-Saens –Tarantella
  2. Milhaud – Suită
  3. Şostakovici – Valsuri
  4. Piazolla – Tangouri

A.Honegger – Rhapsodie

Ora 21:00

FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

Durata: 57 minute

Interpretează: Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Dir. Antonio Pappano)

Solist: Denis Matsuev

PROGRAM

  1. Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33
    S. Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

 JOI, 17 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

Interpretează: Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Dir. Antonio Pappano)

Solist: Denis Matsuev

Ora 16:10

Teen Strings Quartet ( Emilian Gheorghiu, Cezara Munteanu, Maria Dragomir, Nicoleta Drăghici)

La pian – Chiriță Barbu Ilinca, Mihnea Stroe

Participă elevi ai Școlii Gimnaziale de Artă nr. 5

Solisti – Miruna Măciucă,  Zbranca Răzvan,  Stancu Madalin Eduard, Suciu Maria Sabina,  Picioruș Vlad George, Ioana Andrei,  Dănăcică Alexia, Pirvulescu Denisa, Tamio Vesa Nakajima,  Cojuharov Ioana

La pian – Prof. Cristina Ionescu

Participa elevi de la – Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București, Liceul de Artă „Carmen Silva” – Ploiești, Liceul Vocational Pedagogic „Nicolae Bolcas” – Beiuș – Bihor, Liceul Teoretic Național – București.

Ora 19:00

NICOLAS BOURDONCLE – pian (Franţa)

PROGRAM

Recital de pian F. Chopin

Ora 19:30

PLAYTHOVEN DUO

Anca Sinaci – vioară

Radu Sinaci – violoncel

PROGRAM

arr. după J.S.Bach - Toccata rock

arr. după B.Bartok – Romanian Dance Jazz

arr. după L.V.Beethoven – Fur Electrize

Ora 20:00

BUCHAREST BRASS TONES ENSEMBLE

Solist: Dumitru Cernei – trompetă

Oleg Răileanu, Ionel Lazăr, Sebastian Serafimovici, Alexandru Mavroean – trompetă

Cristian Borcan, Vlad Buzdugan, Gavril Gîscă, Traian Cioc – corn

Alexandru Moraru, Florian Radu, Cătălin Bucerzan – trombon

Mihai Ceascai – tubă

Lucian Maxim, Bogdan Pop – percuție

PROGRAM

  1. F. Haendel –The arrival of the Queen of Sheba
  2. Bernstein – Tonight
  3. Parker – A Londoner in New York
  4. Hazell – Three Brass Cats
  5. Richards – Homage to the noble grape
  6. Abreu – Hello Dolly
  7. Abreu – Tiko Tiko
  8. Offenbach – Cancan
  9. Bizet – Carmen

Ora 21:00

FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

Durata: 58 minute

Interpretează: Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Dir. Antonio Pappano)

Solistă: Hélène Grimaud

PROGRAM

  1. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15

Bis: Bela Bartok:  Dansuri populare românești

VINERI, 18 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

Interpretează: Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Dir. Antonio Pappano)

Solistă: Hélène Grimaud

Ora 16:30

Solisti – Boiciuc Irina,  Carcota Thomas,  Carcota Thomas și Boiciuc Irina,  Ghidiceanu Ruben Natan,  Popescu Bogdan,  Popescu Andra, Dendrino Ovidiu,  Joian Diana,  Nistor Catinca, Tolea Petru,  Ștefan Pretuleac, Tolea Ștefan,  Țugui Codruța,  Surdu Andrei , Ganea Anca,  Ioana Cojuharov,  Elida Tîrțopan

Participă elevi de la – Colegiul Național de Muzică „George Enescu” – București, Liceul de Arte „Marin Sorescu” – Craiova, Liceul de Arte „Domnița Bălașa” – Târgoviște, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”-București și Universitatea Națională de Muzică–Bucureşti

Ora 19:30

CAMERATA REGALĂ

Dirijor: Vlad Vizireanu

Solistă: Rebekka Hartmann – vioară (Germania)

PROGRAM

  1. Vivaldi – Anotimpurile
  2. Piazzolla – Anotimpurile

Ora 21:00

FILM: FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

Durata: 47 minute

Interpretează: Staatskapelle Berlin (Dir. Daniel Barenboim)

Corurile de femei ale Filarmonicii G Enescu si SRR si Corul de copii Radio.

PROGRAM

Franz Liszt – Simfonia dupa Divina Comedie a lui Dante

SAMBATA, 19 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) FESTIVALUL ENESCU (Ediția 2011)

Ora 16:00

Solişti – Bercea Aida-Maria,  Balog Tonia,  Brumar Patrick-Mihai,  Anna Marcu și Brumar Patrick, Ana-Maya Brumar și Ștefan Marcu, Andrei Dragos,  Theodor Mihai Mezei,  Leluțiu Oana,  Solomon Bob David Raul,  Bardac Mara,  Borz Andra,  Cicireagă Moisescu Andreea,  Shivangi Simona Câncean,  Borz Ema,  Potopea Alexandra

Participă elevi de la – Liceul de Muzică „Sigismund Toduță”–Cluj-Napoca, Liceul de Artă – Sibiu, Școala de Artă „Play”–Sibiu

Ora 19:30

ORCHESTRA  SINFONIA

Dirijor: Florin Totan

Solist: Ștefan Cazacu – violoncel

PROGRAM

W.A. Mozart – Uvertura Nunta lui Figaro

  1. Haydn – Concert pentru violoncel în Do major

L.V. Beethoven – Simfonia nr. 7 in La major

Ora 21:00

FILM: CARMEN

Durata: 50 minute

Interpretează: The Cullberg Ballet

Coregrafia: Mats Ek

DUMINICĂ, 20 SEPTEMBRIE

Ora 11:00

FILM: (reluare) CARMEN (1992)

Interpretează: The Cullberg Ballet

Coregrafia: Mats Ek

Ora 16:00

Solişti – Costandache Sara, Mincu Teodora,  Giurcanu Theodor,  Lucaci Mario,  Voion Karina, Soreanu Luca, Secară Maria,  Ciotloș Alexandru, Țaga Viviana,  Iosif Cezara, Musteață Giorgia,  Pocora Teodosie, Placintă Alexandru,  Sălăjan Sofia,  Preda Andrei,  Ilie Dragoș

Participă elevi de la – Colegiului Național de Artă, „Octav Băncilă” – Iași

Ora 19:30

BUCHAREST SYMPHONIC POPS ORCHESTRA

Dirijor: Gabriel Bebeşelea

Solişti: Rodica Vică – soprană

              Adrian Dumitru – tenor

PROGRAM

G.Rossini – Uvertura – Bărbierul din Sevilla

G.Rossini –Tarantella

G.Verdi – La donna e mobile – Rigoletto

R.Chapi – Preludio – La Revoltosa

L.Delibes – Les filles de Cadix

A.Lara – Granada

G.Gimenez – Intermedio – La boda de Luis Alonso

R.Chapi – Al pensar – Las hijas del Zebedeo

G.Puccini – Nessun Dorma – Turandot

G.Puccini – O soave fanciulla – La Boheme

 Ora 21:00

FILM: Seymour: An Introduction (2014)

Regia: Ethan Hawke

Durata: 48 minute

 

Distribuie