• LCOweb2

    LONDON CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor și solist: JÖRG WIDMANN Program: Enescu – Dixtuor op. 14 Widmann – „Drei Schattentänze“ pentru clarinet solo Mozart – Serenada în do minor pentru suflători KV 388 Widmann – „Ikarische Klage“ (Plânsul lui Icar) Mozart – Simfonia nr. 41 în Do major KV 551 „Jupiter“

    eveniment
  • transilvania

    ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

    Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES Program: Cornel Țăranu – „Cantus Gemelusˮ Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen” Solist:  AARON PILSAN – pian Elliot Goldenthal – Simfonia în sol diez minor

    eveniment
  • jorgwidmannhighres2-creditmarcoborggreve

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A III-A

    Procesul componistic astăzi: surse de inspirație, construcția stilului, strategii de scriitură (III) Conferința Ars Poetica: Jörg Widmann (Germania) Amestecul de vechi și nou în opera mea Babylon Eclectism versus integrare: o mutație a mentalității în compoziție Echilibru și exces în compoziție (II) Masă rotundă cu Dan Buciu(Romania), Thierry Huillet(France), Viorel Munteanu(Romania), Octavian Nemescu(Romania), Jörg Widmann… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • jean-guihen-queyras-

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel, FLORENT BOFFARD – pian

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel FLORENT BOFFARD – pian Program: Poulenc – Suita franceză, după Claude Gervaise FP 80 (1. Bransle de Bourgogne; 2. Pavane; 3. Petite marche militaire; 4. Complainte; 5. Bransle de Champagne 6. Sicilienne 7. Carillon) Enescu – Sonata nr. 2 pentru violoncel şi pian în Do major op. 26 Berg – Patru piese pentru… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • buniatishvili_pr_shot2_jpg__large

    ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: ZUBIN MEHTA Solist: KATHIA BUNIATISHVILI – pian Program: Schumann – Concertul în la minor pentru pian şi orchestră op. 54 Strauss – Sinfonia Domestica op. 53

    eveniment
  • marco polo

    THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO

    ENSEMBLE EN CHORDAIS ENSEMBLE CONSTANTINOPLE CORUL ANTON PANN Program: Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of Ora / Jeopardy / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon Intermission Five steps / Chandmaninutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh / Akritas / The Stranger

    eveniment