• london-philharmonic-orchestra-502318681c48d

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

    CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” CORUL DE COPII RADIO Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU Program: Enescu – „Oedipeˮ Solişti: Oedipe – PAUL GAY (bariton) Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas-bariton) Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton) Păstorul – GRAHAM CLARK (tenor) Marele Preot –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • europa galante

    EUROPA GALANTE

    Dirijor: FABIO BIONDI Solist: VIVICA GENAUX (mezzosoprană) Program: Vivaldi – Farewells – History of and end (1738 – 1741) Ultimul succes în Veneția Sinfonia din opera „Griseldaˮ Aria „Vorrei dirti il mio doloreˮ din opera „Rosmiraˮ (1738) Aria „Gelido in ogni venaˮ din opera „Farnaceˮ (1738) Concertul în si bemol pentru vioară, coarde și continuo… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • raluca-stirbat

    RALUCA STIRBĂȚ

    Program: Berg – Sonata op. 1 (1910) Jora – „Joujoux pour Ma Dame” (cinci piese pentru pian) op. 7 (1925) Ravel – „Gaspard de la nuit” (trei poeme pentru pian, după Aloysius Bertrand, 1908) Enescu – „Sonatensatz” în fa diez minor (1912) Enescu – Sonata nr. 3 în Re major op. 24 (1935)

    eveniment
  • academystmartins

    ACADEMY OF SAINT MARTIN IN THE FIELDS

    Dirijor și solist: JOSHUA BELL – vioară Program: Bruch – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră  în sol minor op. 26 Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67                   

    eveniment
  • Christian-Tetzlaff-copyright-Giorgia-Bertazzi

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI Solist: CHRISTIAN TETZLAFF – vioară Program: Wagner – Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan și Isoldaˮ Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră (1935) Șostakovici – Simfonia nr. 15 în La major op. 141

    eveniment
  • andrea marcon

    VENICE BAROQUE ORCHESTRA

    Dirijor: ANDREA MARCON Solist: MAGDALENA KOŽENÁ (mezzosoprană) Program:  G.F. Handel Concerto grosso în Si bemol major op. 3 nr. 2 HWV 313 Aria „Verdi prati” din opera Alcina Aria „Ogni vento” din opera Agrippina Concerto Grosso în Sol major op. 6 nr. 1 HWV 319 Aria „Cara speme” din opera Giulio Cesare in Egitto Aria… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • london-philharmonic-orchestra-502318681c48d

    LONDON PHILHARMONIC PLAYERS

    Program: Mendelssohn – Octetul pentru coarde în Mi bemol major op. 20 Enescu – Octetul pentru instrumente de coarde în Do major op. 7

    eveniment
  • lugansky copyright Jean-Baptiste Millot

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    CORUL ACADEMIC RADIO Dirijor: MIKHAIL PLETNEV Dirijorul corului: CIPRIAN ȚUȚU Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian Program: Enescu – Poemul simfonic “Isis” (1923, orchestrat de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului) Prokofiev – Concertul nr. 3 în Do major pentru pian şi orchestră op. 26 Prokofiev – Simfonia nr. 6 în mi bemol minor op. 111

    eveniment
  • lang lang

    LANG LANG – pian

    Program: Albeniz – Fragmente din „Suite Española” (Suita Spaniolă) op. 47: Granada (Serenadă), Cataluña (Courantă), Sevilla (Sevillana), Cádiz (Saeta), Asturias (Legendă), Cuba (Nocturnă) Debussy – Baladă pentru pian Granados – Fragmente din suita „Goyescas” op. 11: El fandango de candil (Fandango la lumina lumânării), Quejas o la Maja y el ruisenor (Lamento sau Fata și… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • horia andreescu

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    Dirijor: HORIA ANDREESCU Solist: VADIM REPIN – vioară Program: Ginastera – Suita din baletul „Estancia”. Patru dansuri op. 8a Enescu – Aria şi Scherzino pentru vioară şi orchestră (1909) Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (primă audiție românească) (2009) Ceaikovski – Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64

    eveniment
  • Ji²í_BÏlohlávek_photo_Václav_Jirásek

    CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: JIŘÍ BĚLOHLÁVEK Solist: VALENTIN RĂDUȚIU – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011) Program: Enescu – Suita nr. 3 în op. 27 „Săteasca” Șostakovici – Concertul nr. 1 în Mi bemol major pentru violoncel şi orchestră op. 107 Dvořák – Simfonia nr. 8 în Sol major op. 88

    eveniment
  • DOMINGO HINDOYAN

    ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET și CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU

    Dirijor: DOMINGO HINDOYAN Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Program: Beethoven –Concertul nr. 1 în Do major pentru pian și orchestră op. 15 Solist: SERGIO TIEMPO – pian Beethoven – Simfonia nr. 9 în re minor op. 125 Soliști: ANNA SAMUIL (soprană) ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană) TEODOR ILINCĂI (tenor) DANIEL BOAZ (bariton) Concert susținut de:

    eveniment
  • NIKOLAJ ZNAIDER

    CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: JIŘÍ BĚLOHLÁVEK Solist: NIKOLAJ ZNAIDER – vioară Program: Brahms – Concertul în Re major pentru vioară şi orchestră în op. 77 Martinů – Simfonia nr. 4 H 305

    eveniment
  • Matthias GoernePhoto: Marco Borggreve

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

    Dirijor: MANFRED HONECK Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton) Program: Dvorák – Rusalka-Fantasie (Arr.: Manfred Honeck / Thomas Ille) Mahler – Rheinlegendchen (din: Des Knaben Wunderhorn) Wo die schönen Trompeten blasen (din: Des Knaben Wunderhorn) Das irdische Leben (din: Des Knaben Wunderhorn) Urlicht (din: Des Knaben Wunderhorn) Des Antonius von Padua Fischpredigt (din: Des Knaben Wunderhorn) Revelge… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • GIULIANO CARMIGNOLA

    CONCERTO KÖLN & GIULIANO CARMIGNOLA

    Solist și dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA Program: Avison – Concerto no. 5 in d-Moll from „12 Concertos in Seven Parts” after Cembalosonaten by Domenico Scarlatti Battista Sammartini – Symphony in A-Dur Felice Dall’Abaco – Concerto no. 1 in d-moll op. 2 from „Concerti à quatro da chiesa” (c1712) Avison – Concerto VI D-Dur no. 5 from… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Mercury_001

    THE MERCURY QUARTET

    Program: Thomas Ades – „Catch” George Benjamin – A Purcell Garland: Fantasia Steven Daverson – Katabasi Diana Rotaru – Red Hot Thomas Ades – Court Studies from The Tempest Vlad Maistorovici – Quartet Oliver Knussen – A Purcell Garland: upon one note Mark Simpson – Ariel

    eveniment
  • PHILIPPE JAROUSSKY

    L’ARPEGGIATA ENSEMBLE

    Program:  Händel Goes Wild Händel – Sinfonia Pena tiranna Where’er you walk Vivaldi – Concerto in g-moll (RV 157) Händel  – Tu del ciel ministro eletto Verdi prati Io t’abbraccio (Duo of Rodelinda e Bertarido, from „Rodelinda”) Händel  –  Sinfonia O sleep, why thost thou leave me Cara sposa Caro/cara, tu mi accendi nel mio core… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Iasi_Moldova_Philharmonic_Orchestra

    ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAŞI

    Dirijor: ADRIAN PETRESCU Program: Nimrod Borenstein – „The Big Bang and Creation of the Universe” pentru orchestră op. 52 Zygmunt Krauze – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră Solist: ZYGMUNT KRAUZE – pian Adrian Pop – Lucrarea„Tripticˮ pentru orchestră simfonică Magnus Lindberg – Lucrarea„Eraˮ pentru orchestră

    eveniment
  • ANNE_SOPHIE_MUTTER_Copyrights Bastian Achard

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

    CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU Dirijor: MANFRED HONECK Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solist: ANNE-SOPHIE MUTTER – vioară Program: Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La major op. 32 Dvořák – Concertul în la minor pentru vioară şi orchestră op. 53 Mahler – Simfonia nr. 1 în Re major

    eveniment
  • SONY DSC

    LES MUSICIENS DU LOUVRE

    Dirijor: MARK MINKOWSKI Program: Mozart – opera „Cosi fan tutte” Soliști: Fiordiligi – ANA MARIA LABIN (soprană) Dorabella – SERENA MALFI (mezzosoprană) Guglielmo – ROBERT GLEADOW (bariton) Ferrando – ANICIO ZORZI (tenor) Don Alfonso – JEAN-SÉBASTIEN BOU (bariton) Despina – GIULIA SEMENZATO (soprană)

    eveniment
  • arc ensemble

    ARC ENSEMBLE

    Program: Elgar – Cvintetul cu pian în la minor op. 84 Fitelberg – Cvartetul nr. 2 (1931) Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re major op. 16

    eveniment
  • Dmitry Sitkovestky

    ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

    Dirijor: DMITRY SITKOVETSKY Program: Romanian Composer’s Overture George Balint – “Telos” in memoriam Ștefan Niculescu Pärt – “Fratres” Solist şi dirijor: DMITRY SITKOVETSKY – vioară Iain Bell – Ciclul de cântece „The Hidden Place” (Premieră mondială) Solistă: ADELA ZAHARIA Shchedrin – „Parabola concertantă” pentru violoncel, orchestră de coarde şi timpani Solist: ZLATOMIR FUNG – violoncel (Laureat al… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • New-MagnusLindberg

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA I

    Procesul componistic astăzi: surse de inspirație, construcția stilului, strategii de scriitură (I) Conferința Ars Poetica: Magnus Lindberg (Finlanda) Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet Echilibru și exces în compoziție (I) Masă rotundă cu Iain Bell (U.K.), George Balint (România), Nimrod Borenstein (Israel), Zygmunt Krauze (Polonia), Magnus Lindberg (Finlanda), Adrian Pop (România),Dmitry… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Tine Thing Helseth / EMI Classics

    ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

    Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN Soliști: MIHAI RITIVOIU – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011) TINE THING HELSETH – trompetă Program: Von Biber – „Battaglia à 10″ în Re major C61 Șostakovici – Concertul nr. 1 pentru pian, trompetă şi orchestră în si bemol minor op. 23 Beethoven – Simfonia nr. 3 în Mi… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • daniil trifonov

    MÜNCHNER PHILHARMONIKER

    Dirijor: VALERY GERGIEV Solist: DANIIL TRIFONOV – pian Program: Ravel – “Pavane pour une infante defunte” Rachmaninov – Concertul nr. 4 în sol minor pentru pian şi orchestră op. 40 Bruckner – Simfonia nr. 4 în Mi bemol major “Romantica” (WAB 104)

    eveniment
  • victoria vassilenko

    CAMERATA SALZBURG

    Dirijor: TIBERIU SOARE Soliști: VINICIU MOROIANU – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 1991) VIKTORIA VASSILENKO – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016) Program: Mozart – Uvertura la opera „La Clemenza di Tito” KV 621 Lipatti – Simfonia concertantă pentru două piane şi orchestră de coarde op. 5 Dediu –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Quatuordiotima3

    CVARTETUL DIOTIMA

    Program: Lucrări comandate de Elizabeth Sprague Coolidge Schönberg – Cvartetul nr. 3 op. 30 Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol major op. 22 Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

    eveniment
  • Iasi_Moldova_Philharmonic_Orchestra

    ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAŞI

    Dirijor: ADRIAN PETRESCU Program: Nimrod Borenstein – Lucrarea „The Big Bang and Creation of the Universe” pentru orchestră op.52 Zygmunt Krauze –Concertul nr.1 pentru pian și orchestră Solist:ZYGMUNT KRAUZE– pian Adrian Pop – Lucrarea „Triptic” pentru orchestra simfonică Magnus Lindberg – Lucrarea „Era” pentru orchestră

    eveniment
  • 3450720691

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A II-A

    Procesul componistic astăzi: surse de inspirație, construcția stilului, strategii de scriitură (II) Conferința Ars Poetica: Sir James MacMillan (U.K.) Experiența muzicii sacre: St. John Passion și St. Luke Passion. Provocarea de a scrie muzică modernă pentru a fi cântată Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru vioară Vechi și nou: a interzice sau… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Brovtzyn

    ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

    Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN Solist: BORIS BROVTSYN – vioară Program: Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 Prokofiev – Concertul nr. 2 în Re major pentru vioară şi orchestră op. 19 Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

    eveniment
  • L'ARPEGGIATA REHEARSAL/CONCERTFOTO: MARCO BORGGREVE

    L’ARPEGGIATA – CHRISTINA PLUHAR

    Solişti :  Philippe Jaroussky (contratenor) Nuria Rial (soprană) Program:  Teatro d’amore – Claudio Monteverdi and his contemporaries Doron Sherwin – cornetto Veronika Skuplik – vioară barocă Eero Palviainen – lăută & vioară barocă David Mayoral – percuție Boris Schmidt – dublu bas Francesco Turrisi – clavecin, orgă Haru Kitamika – clavecin, orgă Christina Pluhar –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • gergiev

    MÜNCHNER PHILHARMONIKER

    Dirijor: VALERY GERGIEV Solist: ANDREI IONIȚĂ – violoncel (Laureat al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015) Program: Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol major op. 13 Saint-Saëns – Concertul nr. 1 în la minor pentru violoncel și orchestră op. 33 Rimsky-Korsakov – Suita simfonică „Sheherazade” op. 35

    eveniment
  • zukerman

    CAMERATA SALZBURG

    Dirijor şi solist: PINCHAS ZUKERMAN – vioară Program: Enescu – Balada pentru vioară și orchestră Schubert – Simfonia nr. 5 în si bemol major D 485 Mozart – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 5 în La major KV 219 „Turkish“

    eveniment
  • gautier capucon

    GAUTIER CAPUÇON – violoncel FRANK BRALEY – pian

    GAUTIER CAPUÇON – violoncel FRANK BRALEY – pian Program: Enescu – Sonata nr. 1 în fa minor pentru violoncel şi pian op. 26 Debussy – Sonata în re minor pentru violoncel şi pian (1915) Beethoven – Sonata nr. 5 în Re major pentru violoncel şi pian op. 102

    eveniment
  • Quatuordiotima3

    CVARTETUL DIOTIMA

    Program: Lucrări comisionate de Elizabeth Sprague Coolidge Schoenberg – Cvartetul nr. 3 Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol Major Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

    eveniment
  • dutoit

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: CHARLES DUTOIT Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN – vioară Program: Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 61 Ravel – Pavana pentru o infantă defunctă (1910) Stravinsky – Muzica baletului „Petrushka”: Scene burlești în patru tablouri (Petrecere de Lăsata Secului, Camera lui Petrușka, Camera Maurului, Petrecere de Lăsata Secului seara)

    eveniment
  • Leonidas KavakosPhoto: Marco Borggreve

    LEONIDAS KAVAKOS – vioară KIRILL GERSTEIN – pian

    Program: Beethoven – Sonata nr. 6 în La major pentru vioară şi pian op. 30 nr. 1 Enescu – Suita „Impresii din copilărie” op. 28 Bartok – Sonata nr. 2 pentru vioară şi pian Sz 76 Beethoven – Sonata nr. 7 în do minor pentru vioară şi pian op. 30 nr. 2

    eveniment
  • Martha-Argerich

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: CHARLES DUTOIT Solist: MARTHA ARGERICH – pian Program: Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1 Ravel – Concertul în Sol major pentru pian și orchestră Debussy – „Marea”, trei schițe simfonice (Din zori până la amiază pe mare, Jocul valurilor, Dialogul vântului cu marea) Ravel – Bolero pentru… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • renaud-capucon-c-darmigny_1

    RENAUD CAPUÇON – vioară JÉRÔME DUCROS – pian

    RENAUD CAPUÇON – vioară JÉRÔME DUCROS – pian Program: Dvořák – 4 piese romantice op. 75 Enescu – Sonata nr. 1 în Re major pentru pian și vioară op. 2 Grieg – Sonata în do minor pentru vioară şi pian nr. 3 op. 45 Bartók – Jocuri populare românești Sz. 56

    eveniment
  • lawrence foster

    ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO

    CORUL ACADEMIC RADIO Dirijor: LAWRENCE FOSTER Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (versiune de concert) Solişti: Albrecht von Brandenburg – TORSTEN KERL (tenor) Contesa Helfenstein – STELLA GREGORIAN (contralto) Hans Schwalb – NORBERT ERNST (tenor) Regina – KATERINA TRETYAKOVA (soprană) Lorenz von Pommersfelden – MARTIN SNELL (bas) Riedinger – FALK… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Ansamblul Hyperion

    HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE

    Dirijor: RICHARD CARRICK Soliști: Maya Dunietz – flaut Yoni Silver – clarinet Tim Hodgkinson – clarinet bass Orban Godri – fagot Tiberiu Cenuser – trombon Diana Miron – vioară Tijana Stankovic – vioară Szolt Zsores – violă Albert Markos – violoncel Andrei Kivu – violoncel Shmil Frankel – contrabas Adam Scheflan – contrabas Colin Hacklander… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • vladimir_ashkenazy_credit_keith_saunders

    PHILHARMONIA LONDON

    Dirijor: VLADIMIR ASHKENAZY Solist: MICHAEL BARENBOIM – vioară Program: Prokofiev – Concertul nr. 1 în Re major pentru vioară şi orchestră op. 19 Șostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op. 93

    eveniment
  • transilvania

    ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

    Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES Program: Cornel Țăranu – „Cantus Gemelusˮ Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen” Solist:  AARON PILSAN – pian Elliot Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

    eveniment
  • filarmonica-ploiesti

    FILARMONICA ″PAUL CONSTANTINESCU″ PLOIEȘTI

    Dirijor: RADU POSTĂVARU Program: P. Constantinescu – Triplu concert pentru vioară, violoncel, pian și orchestră Soliști: ȘTEFAN TARARA, EUN-SUN HONG și JOSU DE SOLAUN (Câștigători ai Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014) Enescu – Nocturna pentru pian și orchestră (orchestrație de Sorin Petrescu) Solist: Josu de Solaun P. Constantinescu – ″Simfonia Ploieșteană″

    eveniment
  • garett

    FILARMONICA DELLA SCALA

    Dirijor: RICCARDO CHAILLY Solist: DAVID GARRETT – vioară Program: Ceaikovski – Concertul în Re major pentru vioară şi orchestră op. 35 Șostakovici – Simfonia nr. 12 în re minor op. 112 „Anul 1917” Concert susținut de:

    eveniment
  • alexandra dariescu

    REMUS AZOIȚEI – vioară ALEXANDRA DARIESCU – pian

    REMUS AZOIȚEI – vioară ALEXANDRA DARIESCU – pian Program: Bach – Ciaccona din Partita nr. 2 în re minor BWV 1004 pentru vioară solo Beethoven – Sonata nr. 5 în Fa major pentru vioară şi pian op. 25 „Primăvara” Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă (pian solo) Enescu – Sonata nr. 2 în fa minor… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • 418_ensemble-modern_wand2_c_katrin-schilling

    ENSEMBLE MODERN

    Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER Design de sunet: NORBERT OMMER Program: Martin Grütter – Schakal (2015) Jörg Widmann – „Freie Stücke für Ensemble” (2002) Fred Popovici – Concerto (2015/16) Helmut Lachenmann – „Mouvement (-vor der Erstarrung)”

    eveniment
  • boris berezovky

    PHILHARMONIA LONDON

    Dirijor: CRISTIAN MANDEAL Solist: BORIS BEREZOVSKI – pian Program: Enescu – Suita nr. 2 în Do major op. 20 Rachmaninov – Concertul nr. 2 în do minor pentru pian și orchestră op. 18 Sibelius – Simfonia nr. 2 în Re major op. 43

    eveniment
  • orosanu-mrb17r-kameratak04

    ORCHESTRA DE CAMERĂ KAMERATA KRONSTADT

    Dirijor: CRISTIAN OROŞANU Program: Dan Buciu – „Ilustrate din Kyotoˮ – 5 schițe pentru orchestră de coarde Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă Soliști:  DONGHYUN KIM – vioară (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2016) CLARA CERNAT – violă Viorel Munteanu – „Glasurile Putneiˮ Vladimir Cosma – Triptic pentru orchestră de coarde

    eveniment
  • Julian_Rachlin-9943byJuliaWesely1

    FILARMONICA DELLA SCALA

    Dirijor: RICCARDO CHAILLY Solist: JULIAN RACHLIN – violă Program: Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re major op. 11 Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120 BB 128 Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La fontana di Trevi, „La fontana di Villa Medici… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Kirill GersteinPhoto: Marco Borggreve

    KIRILL GERSTEIN

    KIRILL GERSTEIN – pian Program: Brahms – Două rapsodii op. 79 (Agitato în si minor; 2. Molto passionate în sol minor) Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24 Bartók –“Szabadban” (Out of doors) sz. 81 Schumann – Sonata pentru pian nr. 3 în fa minor op. 14

    eveniment
  • LCOweb2

    LONDON CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor: CHRISTOPHER WARREN-GREEN Program: Enescu – Dixtuor op. 14 Tim Benjamin – Yes, I remember Mozart – Serenada nr. 11 în Mi bemol major K. 375 Graham Fitkin – Servant Mozart – Simfonia nr. 41 în Do major KV 551 „Jupiter“

    eveniment
  • transilvania

    ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

    Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES Program: Cornel Țăranu – „Cantus Gemelusˮ Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen” Solist:  AARON PILSAN – pian Elliot Goldenthal – Simfonia în sol diez minor

    eveniment
  • Thierry-Huillet

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A III-A

    Procesul componistic astăzi: surse de inspirație, construcția stilului, strategii de scriitură (III) Conferința Ars Poetica: TBA Echilibru și exces în compoziție (II) Masă rotundă cu Dan Buciu(Romania), Thierry Huillet(France), Viorel Munteanu(Romania), Octavian Nemescu(Romania)

    eveniment
  • jean-guihen-queyras-

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel, FLORENT BOFFARD – pian

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel FLORENT BOFFARD – pian Program: Poulenc – Suita franceză, după Claude Gervaise FP 80 (1. Bransle de Bourgogne; 2. Pavane; 3. Petite marche militaire; 4. Complainte; 5. Bransle de Champagne 6. Sicilienne 7. Carillon) Enescu – Sonata nr. 2 pentru violoncel şi pian în Do major op. 26 Berg – Patru piese pentru… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • buniatishvili_pr_shot2_jpg__large

    ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: ZUBIN MEHTA Solist: KATHIA BUNIATISHVILI – pian Program: Schumann – Concertul în la minor pentru pian şi orchestră op. 54 Strauss – Sinfonia Domestica op. 53

    eveniment
  • marco polo

    THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO

    ENSEMBLE EN CHORDAIS ENSEMBLE CONSTANTINOPLE CORUL ANTON PANN Program: Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of Ora / Jeopardy / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon Intermission Five steps / Chandmaninutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh / Akritas / The Stranger

    eveniment
  • orosanu-mrb17r-kameratak04

    KAMERATA KRONSTADT CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor: CRISTIAN OROŞANU Dan Buciu – „Ilustrate din Kyoto” – cinci schițe pentru orchestră de coarde Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă Soliști: DONGHYUN KIM– vioară (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016) CLARA CERNAT– violă Viorel Munteanu – Glasurile Putnei Vladimir Cosma – Triptic pentru orchestră de coarde

    eveniment
  • vladimir_cosma

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A IV-A

    Muzică și film Discuție cu Vladimir Cosma (Franța)și Elliot Goldenthal(U.S.A.) Viziune și experiență în muzica de film. De la Le Grand Blond la Batman Forever Echilibru și exces în compoziție (III) Masă rotunda cu Thomas Larcher(Austria), Doina Rotaru(Romania), Cornel Țăranu(Romania)

    eveniment
  • israel orchestra

    ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor: ZUBIN MEHTA Solist: LEONIDAS KAVAKOS – vioară Program: Enescu – „Voix de la nature” Korngold – Concertul în Re major pentru vioară şi orchestră op. 35 Schubert – Simfonia nr. 9 (7) în Do major D 944 „Marea simfonie”

    eveniment
  • khatouna gadelia

    ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS

    CORUL NAȚIONAL DE CAMERĂ MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ Dirijorul Corului: ANNA UNGUREANU Soliști: OLGA PERETYATKO (soprană) KHATOUNA GADELIA (soprană) MARIUS VLAD BUDOIU (tenor) ADRIAN SÂMPETREAN (bas) Program: Mozart – „Exulate Jubilate” KV 165 Mozart – Grande Messe în do minor KV 427 (417a)

    eveniment
  • anoushka

    ANOUSHKA SHANKAR și ZURICH CHAMBER ORCHESTRA

    Soliști: ANOUSHKA SHANKAR – sitar MANU DELAGO – tobă hang și percuție Concertmaistru: WILLI ZIMMERMANN ZÜRCHER KAMMERORCHESTER M. Delago  –  Down to the summit A. Shankar – Voice of the moon A. Shankar – Maya A. Shankar – Buleria con Ricardo M. Delago  – Two Handsful of Sound M. Delago  – Wandering around M. Delago… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • christoph-eschenbach

    ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

    Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH Solist: THOMAS HAMPSON (baritone) Program: Mahler – „Rückert Lieder” „Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!) „Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance) „Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world) „Um Mitternacht” (At midnight) „Liebst du um Schönheit” (If… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • roth

    LES SIÈCLES

    CORUL REGAL Dirijor: FRANÇOIS-XAVIER ROTH Dirjorul corului: EDUARD DINU Solist: SIMONE LAMSMA – vioară Program: Enescu – Poema Română Debussy – „Première Suite” Saint-Saëns – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în si minor op. 61 Ravel – „La Valse”

    eveniment
  • christoph-eschenbach

    ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

    Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH Solist: TRULS MØRK – violoncel Program: Wagner – Uvertura operei “Tannhäuser” Enescu – Simfonia concertantă în si bemol minor pentru violoncel şi orchestră op. 8 Franck – Simfonia în re minor FWV 48

    eveniment
  • d grimal-copyright-caroline-doutre

    LES DISSONANCES

    Solist: DAVID GRIMAL – vioară Program: Enescu – Suita nr. 1 în Do major pentru orchestră op. 9 (1903) Sibelius – Concertul în re minor pentru vioară şi orchestră op. 47 Bartók – Concertul pentru orchestră Sz. 116 / BB 123

    eveniment
  • cristian_lupes_bacau_1

    ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU

    Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ Program: Mihai Măniceanu – Lucrare în primă audiție Nigel Hess – Piano Concerto Solist:  VASSIL VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014) Adrian Iorgulescu – „Signales” for symphonic orchestra Detlev Glanert – „Frenesia”

    eveniment
  • John_Nelson_Credit_Marco_Borgrreve

    CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU

    Dirijor: JOHN NELSON Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Director Multimedia: PETRIKA IONESCO Program: Berlioz – „La Damnation de Faust” Soliști: Marguerite – CLEMENTINE MARGAINE (mezzosoprană) Faust – JEAN FRANÇOIS BORRASS (tenor) Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bass) Brander – ȘERBAN VASILE (bariton)

    eveniment
  • CVARTETUL ARCADIA

    Program: Doina Rotaru – Vivarta Octavian Nemescu – Cvartetul de la miezul nopții Leo Samama – Le Grand Quatuor

    eveniment
  • volodin_03

    Recital ALEXEI VOLODIN – pian

    Program: Enescu – Suita nr. 2 op. 10 Prokofiev – Suita „Romeo şi Julieta” 10 piese pentru pian op. 75 (fragmente) Mendelssohn / aranjament de Rachmaninov – Scherzo din „Visul unei nopți de vară″ Medtner – Din 4 povestiri nr. 4 în do diez minor, Regele Lear, op.35, nr. 4 Lucrarea nr. 4 Rachmaninov –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • filarmonica-banatul

    ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

    Dirijor: RUMON GAMBA Program: Rolf Martinsson – Open Mind op. 71 Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră Solistă: LUIZA BORAC (Laureată a Concursului Internațional George Enescu, 1991) Sven Helbig – “Pocket Symphonies”

    eveniment
  • mischa-maisky-es-az-uj-magyar-kamarazenekar-original-60617

    RUSSIAN CHAMBER PHILHARMONIC SANKT PETERSBURG

    Dirijor: JURI GILBO Solist: MISCHA MAISKY – violoncel Program: Enescu – Intermezzi op. 12 Ceaikovski – “Nocturna” pentru violoncel şi orchestră op. 19 Bruch – “Kol Nidrei” op. 47 pentru violoncel şi orchestră Mendelssohn – Simfonia nr. 4 în La major op. 90 „Italianaˮ Ceaikovski – Variațiunile „Rococoˮ op. 33

    eveniment
  • cristian_lupes_bacau_1

    ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU

    Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ Program: Mihai Măniceanu – Lucrare în primă audiție Nigel Hess – Piano Concerto Solist:  VASSILI VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014) Adrian Iorgulescu – „Signales” pentru orchestra simfonică Detlev Glanert – „Frenesia”

    eveniment
  • Vengerov

    Recital MAXIM VENGEROV – vioară & VAG PAPIAN – pian

    Recital MAXIM VENGEROV – vioară & VAG PAPIAN – pian Program: Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E. Brahms – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în re minor op. 108 Enescu – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în la minor op. 25 Franck – Sonata pentru vioară și pian… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • JordiSavall_01_Credit_DavidIgnaszewski_0

    JORDI SAVALL și LE CONCERT DES NATIONS

    Program: „Le Concert Spirituel au Temps de Louis XV” Corelli –  Concerto grosso în Re major op. 6 nr. 4 Telemann – Concert înregistrat în fa minor pentru coarde și viola da gamba TWV 52:a1 Telemann – Uvertură-suită în mi minor pentru două flaute și instrumente cu coarde TWV 55:e1 “Tafelmusik” Telemann – Uvertură în Re major… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • maxresdefault

    THE SCHUBERT ENSEMBLE OF LONDON

    Program: Mahler – Cvartetul cu pian în la minor Enescu – Cvintetul cu pian nr. 1 în la minor op. 29 Schumann – Cvintetul cu pian în mi bemol major op. 44

    eveniment
  • filarmonica-banatul

    ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

    Dirijor: RUMON GAMBA Program: Rolf Martinsson – Open Mind op. 71 Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră Solistă: LUIZA BORAC – pian (Laureată a Concursului Internațional George Enescu, ediția 1991) Sven Helbig – “Pocket Symphonies”

    eveniment
  • Detlev-Glanert-inszeniert-Caligula-musikalisch_pdaArticleWide

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A V-A

    Reconectarea cu publicul (I) Conferința Ars Poetica: Detlev Glanert (Germania) și Adrian Iorgulescu (România) Provocarea de a proiecta lucrări de largă respirație. De la Caligula la Bosch Requiem Eclectism versus integrare: o mutație a mentalității în compoziție Echilibru și exces în compoziție (IV) Masă rotunda cu Ari Ben-Shabetai (Israel), Detlev Glanert (Germania), Adrian Iorgulescu (România),… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Jonathan StockhammerPhoto: Marco Borggreve

    MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER Solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară Program: Bartók – Divertimento pentru coarde Sz. 113/BB118 Ligeti – Concertul pentru vioară Ligeti – “Concert Românesc“ Hindemith – Suita “Nobilissima Visione”

    eveniment
  • Chen37

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    Dirijor: DANIELE GATTI Solist: CHEN REISS (soprană) Program: Haydn – Simfonia nr. 82 “Ursul” în Do major Hob I:82 Mahler – Simfonia nr. 4

    eveniment
  • JordiSavall_01_Credit_DavidIgnaszewski_0

    JORDI SAVALL și LE CONCERT DES NATIONS

    Program: „Balkan: Honig & Blut” CREAȚIA – Creația, Universul şi Viața PRIMĂVARA – Naşterea şi Copilăria, Şcoala şi Tinerețea TOAMNA – Amintiri, Maturitate şi Călătorii IARNA – Spiritualitate, Sacrificiu, Exil şi Moarte RECONCILIEREA

    eveniment
  • patricia kopatchinskaja_polina leschenko_

    MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor și solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară Solistă: POLINA LESCHENKO – pian Program: Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian Xenakis – „Dikhthats“ pentru vioară şi pian Kurtag – Cvintet pentru suflători Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30

    eveniment
  • catalin-desaga

    DESAGA SOLISTEN CHAMBER ORCHESTRA

    Dirijor și solist: CĂTĂLIN DESAGĂ Program: Mihaela Vosganian- Ciaccona con Canone für Geige, Band und Orchester – Solist Cătălin Desagă Mladen Tarbuk – Goslice su potrte (Die Geigen sind zerbrochen) Ulpiu Vlad- Flori de Câmp – pentru cvartet și orchestra de cameră “Henschel” Quartett Elmar Lampson – Concerto pentru orchestră de coarde şi percuție Ari Ben-Shabetai… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Rolf_Martinsson_foto_mats_bÑcker

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A-VI-A

    Reconectarea cu publicul (II) Conferința Ars Poetica: Rolf Martinsson (Suedia) Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet Eclectism versus integrare: o mutație a mentalității în compoziție Echilibru și exces în compoziție (V) Masă rotundă cu Sven Helbig (Germania), Valentin Gheorghiu (România), Rolf Martinsson (Suedia)    

    eveniment
  • Papian_Vag_1

    MAXIM VENGEROV – vioară VAG PAPIAN – pian

    MAXIM VENGEROV – vioară VAG PAPIAN – pian Program: Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E. Brahms – Sonata nr. 3 în re minor pentru vioară și pian op. 108 Enescu – Sonata nr. 3 în la minor pentru vioară și pian op. 25 Franck – Sonata în La major pentru vioară și… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • liviu_prunaru_foto_virgil_oprina_126

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    Dirijor: DANIELE GATTI Solist: LIVIU PRUNARU – vioară Program: Beethoven – Uvertura “Egmont” op. 84 (Lucrare prezentată în cadrul programului “Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României) Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului) Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol major… Citeşte mai mult »

    eveniment