Duminică 30.08 19:30
Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

Mari orchestre ale lumii

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: KRISTJAN JÄRVI
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Dirijorul Corului de copii: VOICU POPESCU

Solistă: SARAH CHANG – vioară

Program:
Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11 nr. 1
Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47
Orff – Carmina Burana

Soliști:
JENNIFER O’LOUGHLIN (soprană)
MAX EMANUEL CENČIĆ (contratenor)
DANIEL SCHMUTZHARD (bariton)

caspar ludwig
Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 30.08 22:30
Ateneul Român

CORUL NAȚIONAL MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: ANNA UNGUREANU

Program: «Ars Nova şi Renaştere» de la baladele lui Guillaume de Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi – program de muzica sacră şi profană

Francesco Landini – Ecco la Primavera
Guillaume de Machaut – De toutes flours
Pierre Bonnet – Francion vint l’autre jour
Claudin de Sermisy – Languir me fais
Francis Pilkington – Rest, sweet nymphs
William Byrd – Missa a quattro voci-Sanctus
Thomas Tallis – O sacrum convivium
Thomas Morley – Now is the month of Maying
Heinrich Isaac – Innsbruck, ich muss dich lassen
Hans Leo Hassler – Cantate Domino
Cristobal de Morales – Pie Jesu
Ansamblul Codex – Dansuri valahe din Europa de Est, melodii din Manuscrisul din Oponice, Codex Caioni si Codex Vietoris;
Tomas Luis de Victoria – O Magnum Mysterium
Jacques Arcadelt – Il bianco e dolce cigno
Roland de Lassus – Bonjour mon Coeur
Josquin Desprez – Baisez moi, ma douce amie
Costanzo Festa – Madonna, io v’amo e taccio
Giovanni Pierluigi da Palestrina – I vaghi fiori
Giovanni Pierluigi da Palestrina – Missa Papae Marcelli – Agnus Dei
Luca Marenzio – Scaldava il sol
Gesualdo da Venosa – Io tacero
Ansamblul Codex – Muzica veche din Transilvania, melodii din Codex Caioni, Cantionale Catholicum si Cantus Catholici
Claudio Monteverdi – Quel augellin che canta

Concert prezentat de logo-raiffeisen

Luni 31.08 17:00
Ateneul Român

THARICE VIRTUOSI

Recitaluri și concerte camerale

Vioară: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORIŞTEANU, OLEG KASKIV, EDGAR PUJOL, VLAD STĂNCULEASA
Violă: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA
Violoncel: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN
Dirijor: LIVIU PRUNARU

Program:

Vivaldi – Concert pentru 3 viori şi orchestră de coarde în Fa Major, F.1. nr. 34.
Solişti: BOGDAN ZVORISTEANU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, VLAD STĂNCULEASA

Bridge – „Lament“ pentru două viole
Solişti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER

Șostakovici – Duete pentru viori
Solişti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORIȘTEANU

Bruch – Andante din concertul pentru vioară, violă şi corzi în mi minor op. 88
Solişti: OLEG KASKIV, ETTORE CAUSA

Barrière – Sonata pentru două violoncele în Sol Major
Solişti: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN

Ysaÿe – „Amitié“ op. 26 pentru două viori şi corzi
Solişti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA

BruchOctetul de coarde în Si bemol Major

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Luni 31.08 20:30
Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Program:
Schönberg – Simfonia de cameră nr. 1 în Mi Major op. 9
Bruckner – Simfonia nr. 8 în do minor

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Marţi 01.09 17:00
Ateneul Român

CVARTETUL „BELCEA“

Recitaluri și concerte camerale

Invitat: VALENTIN ERBEN (violoncel)

Program:
Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 în do diez minor
Schubert – Cvintet pentru două viori, violă și două violoncele, op.163, D956 în Do Major

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Marţi 01.09 20:00
Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :
Enescu – „Vox Maris“ op. 31
Solist: MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Miercuri 02.09 17:00
Ateneul Român

SCOTTISH ENSEMBLE

Recitaluri și concerte camerale

Program:

Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
Brahms – Trei Preludii, op. 122, pe teme de coral
Mansourian – „Four Serious Songs“

Solistă: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară

Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 în Re Major
Ravel – „Petite Symphonie “ (aranjament Rudolph Barșai)

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Miercuri 02.09 19:30
Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

Mari orchestre ale lumii

CORURILE REUNITE: CORUL ACADEMIC RADIO şi CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: CORNELIUS MEISTER
Dirijorul Corului Academic Radio: DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii: VOICU POPESCU
Dirijorul Corului Filarmonicii George Enescu: IOSIF ION PRUNNER

Program:
Mahler – Simfonia nr. 8 în Mi bemol Major

Solişti:
ERIKA SUNNEGÅRDH (soprană)
CELLIA COSTEA (soprană)
AURELIA FLORIAN (soprană)
MICHAELA SELINGER (alto)
LILIANA CIUCĂ (alto)
ȘTEFAN VINKE (tenor)
ŞERBAN VASILE (bariton)
SORIN COLIBAN (bas)

Concert prezentat de:

arcub
Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Miercuri 02.09 20:00
Teatrul Bulandra - Sala Toma Caragiu

Dosarele Bach

Alte evenimente

Interpreteaza : Zoli TOTH Project
Muzica: Adrian Enescu
Regia: Alexandru Darie

Scenografia: Octavian Neculai

Într-o buna dimineață primesc pe neașteptate vizita marelui meu prieten și compozitor Adrian Enescu, care-mi spune că a scris o muzică fusion inspirată de compozițiile lui Johann Sebastian Bach. Să ascult și să văd dacă mă inspiră pentru un spectacol.

Ramân singur. Ascult. Ascult și sufăr un șoc.

O muzică de o modernitate sfâșietoare, teme cunoscute ale lui Bach, dar și contrateme, subteme surprinzătoare scoase la lumină din măruntaiele complicatelor partituri ale geniului, impecabil interpretate live de Zoli TOTH Project. O lume când tristă, când explodând de bucurie și ironie, plină de viață. M-am gândit instantaneu că această muzică cinematografică poate da naștere unui „film noir” ce poate face legătura între trecutul baroc și viitorul nostru imediat. M-am gândit să fac o imensă bandă desenată, combinând actori în carne și oase, desene și muzica live.

Așa s-a născut The Bach Files, în care un detectiv particular caută într-o metropolă uitată, plină de fum și de smog, creuzet al tuturor lumilor și posibilităților, o descedentă a marelui compozitor, un suflet pierdut. O poveste tulburătoare despre iubire, despre lupta dintre bine și rău, despre căutarea de sine. Un film pe viu, în care actorii, tranformați în imagini alb-negru, se suprapun peste fragmente animate ale desenelor și elementelor scenografice create de Octavian Neculai. Un film 2D creat cu elemente 3D. Un spectacol subordonat și condus în exclusivitate de muzică. Pentru mine, cel puțin, o premieră.

Alexandru Darie

Joi 03.09 20:00
Sala Mare a Palatului

BERLINER PHILHARMONIKER

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: Sir SIMON RATTLE

Program:

Britten – Variațiunile pe o temă de Frank Bridge op. 10
Şostakovici – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Joi 03.09 --:--

Simpozionul Internațional de Muzicologie

Alte evenimente

„George Enescu, from Knowledge to Recognition”

3 – 4 Septembrie

Angi Istvan – Die Rhetorik der Melogramme in der rumänischen Musik der Gegenwart Vorbemerkungen
Bădulescu Al. – George Enescu – Symbol of the Socio-Humanitarian Activity in Romania
Barnett Gary – George Enescu and a Romanian Musical Common Era: Three Pivotal Compositions for Solo Piano
Brânduș Nicolae – Phenomenology of the Musical Composition Process
Coman Lavinia   – George Enescu and Dinu Lipatti. The Piano Works from Luiza Borac’s Perspective: History, Context, Particularities
Constantinescu Grigore – Cosmogonie enesciene
Cosma Viorel – George Enescu. Promoter of the Creation of Romanian Classics (XIXth century). Novel Documents
Hîrlav-Maistorivici Sanda – Enescu în conștiința artistică românească – Literatura
Lascu Cristina – George Enescu, the Teacher
Lupu Olguța – Some Possible Explanations for Enescu`s Fabulos Musical Memory
Mețianu Lucian – Hétérophonie dans le travail de Georges Enesco et nouvelles techniques de composition contemporaine
Popa Florinela – “Exoticism,” “Gypsy Character”, “Genius”. Enescu’s Sonata No. 3 For Piano And Violin In The North-American And Australian Press Of 1935-1936
Spinei Marcel – „Le Mythe de la Grèce dans la biographie et l’image artistique d’ Enesco”. Georges Enesco et la Grèce – III
Szilagyi Ana – Un parallélisme entre Œdipe de Georges Enesco  et Orestie d’Aurèle Stroë
Țăranu Cornel – George Enesco – Les années d’apprentissage
Taylor Benedict – Constructing Landscape in the Music of George Enescu
Tufan Stan Constantin – George Enescu and the „Mioritic Space of Banat”
Vasile Vasile – Enescu’s Suite „Săteasca” and Her Constellation

Vineri 04.09 16:00
Sala Mică a Palatului

Trio Contraste

Repere ale muzicii contemporane românești

Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)
Sorin Petrescu (pian)
Doru Roman (percuție)

Program:
L.Mețianu – Incantation
O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă I
E.Wendel – Konvergent {p.a.a.}
O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă II
M.Marbe – Dialogi
O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă III
D.Rotaru – Troițe

Pauză

V.Munteanu – Două poeme
O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă IV
N.Brânduș – Rhythmodia
O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă V
A.Vieru – Design-Dasein
O.Nemescu – Spectacol pentru o clipă VI
A.Iorgulescu – Trident

Concert organizat în colaborare cu Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din România și Muzeul Național George Enescu.

Intrarea liberă
Vineri 04.09 16:30
Ateneul Român

Recital FAZIL SAY

Recitaluri și concerte camerale

Program:

Chopin – Nocturna nr.11 în sol minor, Op.37/1
Chopin – Nocturna nr.9 în Si Major, Op.32/1
Chopin – Nocturna nr. 20 în do diez minor op. postumă
Chopin – Nocturna nr. 14 în fa diez minor, Op.48/2
Debussy – La Cathedrale engloutie, din Preludii (Cartea I)
Menestreli, Preludii (Cartea I)
Urme în zăpadă, Preludii (Cartea I)
Dansul lui Puck, Preludii (Cartea I)
Beethoven – Sonata nr. 14 în do diez minor op. 27 / 2  „Sonata lunii“
Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 04.09 19:30
Sala Mare a Palatului

STAATSKAPELLE DRESDEN

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN
Solist: YEFIM BRONFMAN – pian

Program:

Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major
Beethoven – Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
Bruckner – Simfonia Nr. 6 în La Major

CONCERT PREZENTAT DE:

DHL_RGB

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 04.09 22:30
Ateneul Român

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Concertele de la miezul nopții

Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „PAULUS“
Dirijor: ROBERT KING

Solişti:
CAROLYN SAMPSON – soprană
HILARY SUMMERS – alto
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID WILSON–JOHNSON – bas-bariton

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 04.09 --:--
Timişoara

FILARMONICA BANATUL DIN TIMIȘOARA

Concerte în ţară

Dirijor: Radu Popa

Soliști: Clara Cernat (vioară) și Thierry Huillet (pian)

Program:

G. Enescu – Patru lieduri (orchestrate de Erich Bergel)
G. Enescu – Opus 19, nr. 4 –  De la flaut la corn pe versuri de Fernand Gregh
G. Enescu – Opus 4: Trei melodii pe poeme de Jules Lemaitre și Sully Prudhomme (1898) – Deșertul, Galopul, Suspin
solist: Marius Vlad Budoiu

Thierry Huillet – Preludio pentru orchestră
Thierry Huillet – Micul Prinț – Concertul pentru vioară și pian după opera lui Antoine de Saint-Exupery

Sâmbătă 05.09 11:00
Sala Mică a Palatului

Ansamblul „PROFIL“

Repere ale muzicii contemporane românești

Dirijor: TIBERIU SOARE

Program:
Țăranu – Epitaphe pour Jorge pentru clarinet și ansamblu / solist EMIL VIŞINESCU
Ioachimescu – Tetrachords Music pentru flaut, vioară, violoncel și pian (primă audiție românească)
Murariu – El Niño (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 – secțiunea Compoziție – Muzică de Cameră)
Androne – Karoshi II pentru ansamblu (primă audiție absolută) (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 – secțiunea Compoziție – Muzică Simfonică)
Lolea – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
Iranyi – Noema pentru pian solo şi orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: HORIA MAXIM 
Măniceanu – Reductio ad absurdum – Concertino pentru pian și orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: MIHAI MĂNICEANU 
Dediu – Hyperkardia IV – pentru pian la patru mâini și orchestră de cameră (primă audiție absolută) / soliști: VALENTINA SANDU-DEDIU și DAN DEDIU

 

Sâmbătă 05.09 16:30
Ateneul Român

Recital MURRAY PERAHIA – pian

Recitaluri și concerte camerale

Program:
Haydn – Sonata nr. 31 Hob. XVI. 46 în La bemol Major
Haydn – Variațiunile Hob. XVII. 6 în fa minor
Brahms – Balada op. 118 nr. 3 în sol minor
Brahms – Intermezzo op. 119 nr. 3 în Do Major
Brahms – Intermezzo op. 119 nr. 2 în mi minor
Brahms –  Intermezzo op. 118 nr. 2 în La major
Brahms – Capriccio op. 116 nr. 1 în re minor

Beethoven – Hammerklavier, op 106 in si bemol Major Allegro-Scherzo-Adagio sostenuto-Largo, Allegro risoluto

Stoc Epuizat
Sâmbătă 05.09 19:30
Sala Mare a Palatului

STAATSKAPELLE DRESDEN

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN
Solistă: ANJA HARTEROS

Program:
Strauss – „Letzte Lieder“ – „Frühling“ – „Malven“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“  (orchestraţie de Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden
Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Sâmbătă 05.09 20:00
Teatrul Mic

Un minut de dans sau UF !!!

Alte evenimente

Un spectacol de Gigi Caciuleanu

Cu: Gigi Căciuleanu, Paul Ilea, Irina Stefan şi Răzvan Stoian

Muzica: Paul Ilea

Asistent coregrafie: Lelia Marcu – Vladu

Acum exact 50 (cincizeci) de ani, Gigi Căciuleanu a debutat ca dansator pe scena Teatrului Mic în coregrafia lui Miriam Răducanu.
Gigi sărbătoreşte 50 de ani de scenă, revenind la Teatrul Mic ca interpret cu noua sa creaţie coregrafică “UN MINUT DE DANS sau UF !!!”
Un spectacol pe care şi l-a dorit în tradiţia “Nocturnelor 9 ½” realizate de “Măiastra” Miriam Raducanu căreia îi dedică acest spectacol. (mai mult…)

Sâmbătă 05.09 22:30
Ateneul Român

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: ROBERT KING

Solişti:

CAROLYN SAMPSON – soprană
ROBIN BLAZE – contratenor
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID WILSON–JOHNSON – bas-bariton

Program:
Odes to St.Cecilia:
Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683)
Britten – Hymn to St.Cecilia (1942)
Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 06.09 16:00
Sala Mică a Palatului

Ansamblul Hyperion

Repere ale muzicii contemporane românești

Directori artistici: Iancu Dumitrescu, Ana-Maria Avram

Invitat special: Stephen o’Malley (chitară electrică)
Dirijor: Ilan Volkov

Hyperion International:
Maya Dunietz (flaut, pian)
Tim Hodgkinson (clarinet, clarinet bas)
Jonathan Silver (clarinet bas)
Orban Godri (fagot)
Tiberiu Cenuşer (trombon)
Diana Miron (vioara)
Ioan‐Marius Lăcraru (violă)
Andrei Kivu (violoncel)
Shmil Frankel, Adam Scheflan (contrabas)
Colin Hacklander, Alex Jonovic (percuție)
Chris Cutler ( percutie)
Ana‐Maria Avram (percuție, voce, pian, electronics)
Diana Miron (violoncel)

Program:

Iannis Xenakis – “Charisma” pentru clarinet și violoncel
Anesthis Logothetis – “Paysage de Temps” pentru ansamblu (p. a)
Iancu Dumitrescu – ”Source of Agony” pentru ansamblu și sunete asistate de computer (p.a.a.)
Ana‐Maria Avram – Parhelion III pentru ansamblu și sunete asistate de computer (p.a.a.)
Horaţiu Rădulescu – “Other Time” pentru doi contrabași și ansamblu (p.a.a.)
Ana‐Maria Avram – ”Chiaroscuro VI” pentru 3 grupuri de percuție (p.a.)
Iancu Dumitrescu – “Infinity (II) ” pentru 2 clarineți bași și ansamblu (p.a.a.)

Concert susţinut de Ambasada Israelului din Romania.

Intrarea liberă
Duminică 06.09 16:30
Ateneul Român

Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian

Recitaluri și concerte camerale

Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“

Program:
Schubert – Sonata în Re Major, D 850 („Gasteiner“)
Brahms – Sonata nr. 3 în fa minor pentru pian, op. 5

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 06.09 19:30
Sala Mare a Palatului

SAN FRANCISCO SYMPHONY

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: MICHAEL TILSON THOMAS
Solistă: YUJA WANG – pian

Program:

C. Ives – Ziua Împodobirii (Decoration Day)
Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101
Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 06.09 22:30
Ateneul Român

Orchestra „IL POMO D’ORO“

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: MAXIM EMELYANYCHEV

Program:
Leonardo Vinci – „Catone in Utica“

Solişti:
FRANCO FAGIOLI – Cesare (contratenor)
MAX EMANUEL CENČIĆ – Arbace
JUAN SANCHO – Catone
RAY CHENEZ – Marzia
MARTIN MITTERRUTZNER – Fulvio
VINCE YI – Emilia

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Luni 07.09 17:00
Ateneul Român

THE DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: TREVOR PINNOCK
Solistă: MARIA JOÃO PIRES  – pian

Orchestra:
Flaut: Bettina Wild, Ulrike Höfs
Oboi: Rodrigo Blumenstock / Ulrich König
Clarinet: Matthew Hunt, Maximilian Krome
Fagot: Theo Plath, Edurne Santos
Corn: Fritz Pahlmann, Markus Künzig
Trompetă: Christopher Dicken, Bernhard Ostertag
Trombon: Cameron Drayton
Timpan: Raul Camarasa
Vioara 1: Sarah Christian, Hozumi Murata, Stefan Latzko, Konstanze Lerbs, Timofei Bekassov, Hanna Nebelung, Katherine Routley, Florentine Lenz
Vioara 2: Jörg Assmann, Beate Weis, Gunther Schwiddessen, Angelika Grossmann-Kippenberg, Matthias Cordes, Hannah Zimmer, Veronica Kröner
Violă: Friederike Latzko, Jürgen Winkler, Klaus Heidemann, Yuko Hara, Mariko Hara
Violoncel: Marc Froncoux, Ulrike Rüben, Stephan Schrader, Nuala McKenna, Sebastian Koloski
Contrabas: Matthias Beltinger, Callum Hay Jennings

Program:
Schubert – Uvertura în Re Major „În stil italian” D 590
Chopin – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în fa minor op. 21
Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony“

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Luni 07.09 19:30
Sala Mare a Palatului

SAN FRANCISCO SYMPHONY

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: MICHAEL TILSON THOMAS

Program:

Enescu – „Voix de la nature“
Adams – „Absolute Jest“ cu participarea Cvartetului „St. Lawrence“
Beethoven – Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55 „Eroica“

Concert prezentat de:

ELECTRICA

 

 

 

.

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Marţi 08.09 17:00
Ateneul Român

THE DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: TREVOR PINNOCK
Solistă: MARIA JOÃO PIRES – pian

Orchestra:
Flaut: Bettina Wild, Ulrike Höfs
Oboi: Rodrigo Blumenstock / Ulrich König
Clarinet: Matthew Hunt, Maximilian Krome
Fagot: Theo Plath, Edurne Santos
Corn: Fritz Pahlmann, Markus Künzig
Trompetă: Christopher Dicken, Bernhard Ostertag
Trombon: Cameron Drayton
Timpan: Raul Camarasa
Vioara 1: Sarah Christian, Hozumi Murata, Stefan Latzko, Konstanze Lerbs, Timofei Bekassov, Hanna Nebelung, Katherine Routley, Florentine Lenz
Vioara 2: Jörg Assmann, Beate Weis, Gunther Schwiddessen, Angelika Grossmann-Kippenberg, Matthias Cordes, Hannah Zimmer, Veronica Kröner
Violă: Friederike Latzko, Jürgen Winkler, Klaus Heidemann, Yuko Hara, Mariko Hara
Violoncel: Marc Froncoux, Ulrike Rüben, Stephan Schrader, Nuala McKenna, Sebastian Koloski
Contrabas: Matthias Beltinger, Callum Hay Jennings

Program :
Mozart – Uvertura La clemenza di Tito KV 621
Mozart – Concertul nr. 27 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 595
Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 – „Jupiter “

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Marţi 08.09 20:00
Sala Mare a Palatului

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: ION MARIN
Solist: LARS VOGT – pian

Program:
Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20
Grieg – Concertul în la minor pentru pian, op. 16
Stravinsky – Muzica baletului „Pasarea de foc”

Concert prezentat de rompetrol

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Miercuri 09.09 17:00
Ateneul Român

THE MUTTER VIRTUOSI

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor şi solist: ANNE SOPHIE MUTTER

Program:
Krzysztof Penderecki – Duo concertante (2010) pentru vioară și contrabas – premieră românească (comandată de Anne-Sophie Mutter Foundation şi dedicată pentru Anne-Sophie Mutter and Roman Patkoló)
Solişti:
Anne-Sophie Mutter (vioară)
Roman Patkoló (contrabas)
Previn – Nonet – premieră în România (comandată de Anne-Sophie Mutter Foundation şi dedicată pentru Anne-Sophie Mutter)
J.S. Bach – Concert pentru două viori, BWV 1043
Solişti:
Vioară solo I: Anne-Sophie Mutter
Vioară solo II: Mikhail Ovrutsky, Ye-Eun Choi, Albrecht Menzel

Vivaldi – Le Quattro Stagioni („Cele 4 anotimpuri)
Concertele nr 1-4 pentru vioară şi coarde, op. 8
Concertul Nr. 1 în Mi Major, op. 8, RV 269, „La primavera” (primăvară)
Concertul Nr. 2 în sol minor, op. 8, RV 315, „L’estate” (vara)
Concertul Nr. 3 în Fa major, op. 8, RV 293, „L’autumno” (toamna)
Concertul Nr. 4 în fa minor, op. 8, RV 297, „L’Inverno” (iarna)

The Mutter Virtuosi:
Ye-Eun Choi, Fanny Clamagirand, Wei Lu, Albrecht Menzel, Mikhail Ovrutsky, Agata Szymczewska, Noa Wildschut, Nancy Zhou (vioară)
Vladimir Babeshko, Hwayoon Lee (violă)
Pablo Ferrandez, Maximilian Hornung (violoncel)
Roman Patkoló (contrabas)
Knut Johanessen (clavecin)

Ye-Eun Choi
* Instrument realizat de Pietro Giacomo Rogeri, 1710 (împrumutat de către Anne-Sophie Mutter Foundation)
Nancy Zhou
** Instrument realizat de Jean Baptiste Vuillaume, 1843 (împrumutat de către Anne-Sophie Mutter Foundation)
Vladimir Babeshko
*** Instrument realizat de Jean Baptiste Vuillaume, 1870 (împrumutat de către Anne-Sophie Mutter Foundation)
Roman Patkoló
**** Contrabas (împrumutat de către Anne-Sophie Mutter Foundation)
 

Stoc Epuizat
Miercuri 09.09 20:00
Sala Mare a Palatului

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: ION MARIN

Solişti:
RENAUD CAPUÇON – vioară
GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program:
Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op.102
Mahler – Simfonia nr.5 în do diez minor
Concert prezentat de rompetrol

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Joi 10.09 17:00
Ateneul Român

NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor și solist: DMITRY SITKOVETSKY

Program:
Shchedrin – „Russian Photographs“ pentru orchestră de coarde
Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme românești din secolul XVII din codicele lui Ioan Căianu, pentru vioară și ansamblu de coarde – Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2001
Ceaikovski – „Souvenir d’un lieu cher“ pentru vioară şi orchestră de coarde
Șostakovici – „String Symphony“ op.73

Solist: EUGEN ŢICHINDELEANU - Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2003

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Joi 10.09 20:00
Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

Concert „In memoriam Gheorghe Halmos“
Dirijor: YURI TEMIRKANOV
Solistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian

Program:
Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32
Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Rimsky – Korsakov– Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 11.09 16:00
Sala Mică a Palatului

Recital Bianca Luigia Manoleanu și Remus Manoleanu

Repere ale muzicii contemporane românești

Theodor Grigoriu:

Din Ciclul Poeți și abisul timpului:

La steaua (v. Mihail Eminescu)

Clipa genezei (v. Ion Barbu)

Zbor deasupra valurilor (v. Mihail Eminescu)

Aurel Stroe:

Moștenire (v. Tudor Arghezi)

Făcătură (v. Tudor Arghezi)

Valse-Métamorphose XXXIII (v. Tristan Tzara)

Liviu Comes: Melopee – pian solo

Carmen Maria Cârneci: conSolar – pian solo

Livia Teodorescu-Ciocănea:

Chanson d’automne (v. Paul Verlaine)

S’amor non è (v. Francesco Petrarca)

Remus Georgescu:

Vocaliză

Primăvară (v. Octavian Goga)

De va veni… (v. Octavian Goga)

Nicolae Coman:

Freudvoll und Leidvoll (v. Johann Wolfgang von Goethe)

Cântec de zori (v. Mariana Dumitrescu)

Irina Hasnas: Melisme – pian solo

Violeta Dinescu:

Aminta (v. Torquato Tasso)

Quatrain (v. François Villon) – voce solo

Ștefan Niculescu: Tastenspiel – pian solo

Corneliu Dan Georgescu: Ciclul Ewig die Wolken (v. în stil haiku, Christoph Niess)

Ede Terényi: Ciclul Evocări eminesciene (v. Mihail Eminescu) (p.a.a.)

Adrian Pop:

Și’acum dormi (v. Ion Minulescu) (p.a.a.)

Viziune (după Ion Minulescu)

Concert organizat în colaborare cu Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din România și Muzeul Național George Enescu.

Intrarea liberă
Vineri 11.09 16:30
Ateneul Român

KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: RUDOLF BUCHBINDER – pian

Program:
Dvorak – Simfonia nr. 9 în mi minor op.95
Brahms – Concertul nr.1 op. 15 in re minor

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 11.09 19:30
Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: YURI TEMIRKANOV
Solist: VALERIY SOKOLOV – vioară (laureat al Concursului Internațional „George Enescu“ – 2005)

Program:
Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
Șostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op. 93

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 11.09 22:30
Ateneul Român

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON
Soliste: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU

Program:
C.P.E. Bach – Simfonia în si minor H 661
J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042 – SARAH NEMȚANU – vioară
W.F. Bach – Simfonia în Fa major Dissonante F67/BR C2, pentru orchestră de coarde şi continuo

**

J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041 – DEBORAH NEMȚANU – vioară
C.P.E. Bach– Simfonia în si minor H 661
J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BWV 1043

 

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Sâmbătă 12.09 11:00
Teatrul Odeon

Clasic e fantastic – Copilăria lui Enescu

Alte evenimente

Scenariul: Emanuel Ciocu
Regie: Monica Ciuta
Concept păpușă: Aurelia Badulescu
Scenografie: Sanziana Tarta
Consultant de specialitate: Cristina Sarbu
Distribuție: Valeria Cristia, Irina Sarbu, Alexandra Badea, Monica Ciuta, Filip Ristovski, Alexandru Unguru, Monica Bustean și Raluca Ouatu

Acum e rândul celui mai mare compozitor român, George Enescu, să fie subiectul poveştilor amuzante şi mai ales… muzicale spuse cu atâta talent, dezinvoltură şi farmec de cei doi şoricei, Sică şi Rică, pisica Lola şi bătranul şobolan Sol care au devenit cei mai buni prieteni ai copiilor (bunicilor şi părinţilor!) dornici să păşeasă în minunata lume a muzicii clasice. Pornind din Liveni, un mic sat din Moldova, George Enescu a ajuns unul dintre cei mai mari muzicieni ai secolului XX, violonist, pianist, compozitor şi profesor aplaudat şi respectat. Nu a fost uşor şi drumul a fost lung şi întortochiat. Sică, Rică şi Lola i-au fost mereu alături şi pot acum povesti cum a ajuns băieţelul din Liveni unul dintre cei mai mari muzicieni al lumii.

 SponsorC10 Logo DACIA TRICHRO

Sâmbătă 12.09 16:00
UNMB

Ansamblul „ARCHAEUS”

Repere ale muzicii contemporane românești

 Studioul de Operă al UNMB

Ansamblul „ARCHAEUS”:

Dirijor: Pieralberto Cattaneo 
Regizor: Daniel Prallea Blaga

Soliști:
Anca Vartolomei– violoncel
Rodica Dănceanu – keyboards
Dorin Gliga – oboi
Ion Nedelciu – clarinet
Şerban Novac – fagot
Sorin Rotaru – percuţie
Marius Lăcraru – vioară
Simona Nicoleta Jidveanu – soprană
Christian Alexandru Petrescu – tenor

Liviu Dănceanu – UNU PLUS MINUS UNU op. 148-154 (operă de cameră în şapte tablouri pentru soprană, tenor şi septet instrumental)

1.Sinrondofonia, op.148
2. Suiciacconata, op.149
3.Tocchabanerata, op.150
4.Cantasonata, op.151
5.Peşfugarev, 152
6.Varicercazioni, op.153
7. Finocturnal, op.154

(Subiectul operei mărturiseşte deopotrivă în registrul comic şi dramatic povestea unui cuplu aflat într-o profundă criză de identitate. Cele şapte tablouri propun construcţii formale de tip hibrid; bunăoară Sinrondofonia este un aliaj sinfonie + rondo; Suiciacconata suita + ciaccona s.a.m.d.).

Intrarea liberă
Sâmbătă 12.09 16:30
Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ „BUCUREŞTI” – ION VOICU

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: MĂDĂLIN VOICU

Solişti:
PIERRE AMOYAL – vioară
ȘTEFAN TARARA – laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2014

Program:
Mozart – Divertisment în Re Major, KV136
Mozart – Concertone pentru două viori şi orchestră de cameră în Do Major K 190/186 E
Mozart – Simfonia nr.40 în sol minor KV 550

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Sâmbătă 12.09 19:30
Sala Mare a Palatului

BAYERISCHES STAATSORCHESTER

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS
Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian

Program:
Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – orchestrat de Pascal Bentoiu după schițele compozitorului
Cu participarea Corului Academic Radio
Dirijor: DAN MIHAI GOIA
Beethoven – Concertul nr.5 în Mi bemol Major op. 73 pentru pian şi orchestră
Șostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

Sâmbătă 12.09 22:30
Ateneul Român

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: LAURENCE CUMMINGS (clavecin și orgă)

Program:

Georg Friedrich Händel
Concerto Grosso în re minor, op. 3 nr. 5
Trio Sonata în Sol Major, op. 5 nr. 4
Concertul pentru Orgă în Fa Major, op. 4 nr. 4
Concertul pentru Orgă în sol minor, op. 7 nr. 5
Concerto Grosso în La Major, op. 6 nr. 11
Concerto Grosso în Si bemol Major, op. 3 nr. 2

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 13.09 11:00
Sala Mică a Palatului

AOEDE STRING QUARTET

Enescu și contemporanii săi

SOPHIA JAFFÉ – prim-violonistă
ERMIR ABESHI  – vioară
AIDA-CARMEN SOANEA – violă
ROMAIN GARIOUD – violoncel

Program:
Sibelius – “Andante festivo”
Șostakovici  – Cvartetul nr. 4 în Re op. 83
Șostakovici  – „Suită teatrală“, scene din „Hamlet“ şi „Comedia umană“
Enescu – Cvintet cu pian în la minor op.29

Invitat: ALFREDO PERL – pian

 

Duminică 13.09 11:00
Teatrul Odeon

Clasic e fantastic – Copilăria lui Enescu

Alte evenimente

Scenariul: Emanuel Ciocu
Regie: Monica Ciuta
Concept păpușă: Aurelia Badulescu
Scenografie: Sanziana Tarta
Consultant de specialitate: Cristina Sarbu
Distribuție: Valeria Cristia, Irina Sarbu, Alexandra Badea, Monica Ciuta, Filip Ristovski, Alexandru Unguru, Monica Bustean și Raluca Ouatu

Sponsor: DACIA

Acum e rândul celui mai mare compozitor român, George Enescu, să fie subiectul poveştilor amuzante şi mai ales… muzicale spuse cu atâta talent, dezinvoltură şi farmec de cei doi şoricei, Sică şi Rică, pisica Lola şi bătranul şobolan Sol care au devenit cei mai buni prieteni ai copiilor (bunicilor şi părinţilor!) dornici să păşeasă în minunata lume a muzicii clasice. Pornind din Liveni, un mic sat din Moldova, George Enescu a ajuns unul dintre cei mai mari muzicieni ai secolului XX, violonist, pianist, compozitor şi profesor aplaudat şi respectat. Nu a fost uşor şi drumul a fost lung şi întortochiat. Sică, Rică şi Lola i-au fost mereu alături şi pot acum povesti cum a ajuns băieţelul din Liveni unul dintre cei mai mari muzicieni al lumii.

SponsorC10 Logo DACIA TRICHRO

Duminică 13.09 16:00
Sala Mică a Palatului

Lucrări contemporane românești

Repere ale muzicii contemporane românești

V. Timaru: Sonata pentru pian nr. 1 (1965), solist: Vlad Dimulescu
W. Berger: Sonata quasi una fantasia pentru violă şi pian (1957), soliști: Leona Varvarichi (violă), Fausta Dimulescu (pian)
D. Dediu: Idile și Guerrille pentru pian la patru mâini, soliști: Fausta și Vlad Dimulescu

pauză

A. Mendelsohn: Preludii pentru vioara solo (primă audiție), solist: Corina Bololoi
L. Alexandra: Poeme pentru Romania pentru soprană și pian (primă audiție), soliști: Emily Marcheschi (USA) și Lena Vieru Conta
V. Anghelescu: Cold Hour pentru violoncel (primă audiție)
Ș. Nichifor: Omagiu lui George Enescu pentru violoncel (primă audiție), solist: Șerban Nichifor
A. Vieru: Sonata Nr. 2 pentru pian (primă audiție), solist: Lena Vieru Conta

Intrarea liberă
Duminică 13.09 16:30
Ateneul Român

„LES DISSONANCES“

Recitaluri și concerte camerale

Solist: DAVID GRIMAL – vioară

Program:
Debussy – „La Mer“ L 109
Enescu – „Caprice Roumain“ pentru vioară şi orchestră (orchestrație de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 13.09 19:30
Sala Mare a Palatului

BAYERISCHES STAATSOPER

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE
Corul Academic Radio
Dirijor: DAN MIHAI GOIA
BAYERISCHES STAATSORCHESTER

Program: Strauss – „Elektra“ (varianta de concert)

Solişti:
Klitemnestra (mama Elektrei, văduva lui Agamemnon) – AGNES BALTSA (mezzo-soprană)
Elektra (fiica lui Agamemnon) – ELENA PANKRATOVA (soprană)
Oreste (fiul lui Agamemnon) – RENÉ PAPE (bariton)
Chrysothemis (sora Elektrei) – ANNE SCHWANEWILMS (soprană)
Aegisth (iubitul Klitemnestrei) – ULRICH REß (tenor)
Tutorele lui Oreste – CHRISTOPH STEPHINGER (bass)
Confidenta Klitemnestrei   – MARZIA MARZO (soprană)
Însoțitoarea Klitemnestrei    – ANNA RAJAH (soprană)
Un tânar servitor    – KEVIN CONNERS (tenor)
Bătrânul servitor    – CHRISTOPH STEPHINGER  (bass)
O supraveghetoare    – HELENA ZUBANOVICH (soprană)
Prima servitoare    – OKKA VON DER DAMERAU (contralto)
A doua servitoare    – ANGELA BROWER (soprană)
A treia servitoare    – HEIKE GRÖTZINGER (mezzo-soprană)
A patra servitoare    – ERI NAKAMURA (soprană)
A cincea servitoare –    IRIS KUPKE (soprană)

Duminică 13.09 22:30
Ateneul Român

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: LAURENCE CUMMINGS
Program: Händel – „Saul“

Solişti:
HENRY WADDINGTON – Saul (bariton)
SARAH TYNAN – Merab (soprană)
SOPHIE BEVAN – Michal (soprană)
PAUL APPLEBY – Jonathan (tenor)
CHRISTOPHER LOWREY – David (contratenor)

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Luni 14.09 17:00
Ateneul Român

„LES DISSONANCES“

Recitaluri și concerte camerale

Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel

Program:
Schnittke – Moz-Art à la Haydn
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Luni 14.09 20:00
Sala Mare a Palatului

CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: LEO HUSSAIN
Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Program: Alban Berg – „Wozzeck”

Solişti:
MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton
EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană
NN – Fiul Mariei
ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor
MARTIN WINKLER – Doctorul – bas
MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor
COSMIN IFRIM – Andres – tenor
MARIA JINGA – Margret – contra alto
VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas
SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton
COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Marţi 15.09 17:00
Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI
Solist: DAVID GARRETT – vioară
Program:
Enescu – Balada pentru vioară şi orchestră (1895)
Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26
Ravel – Alborada del gracioso
Ravel – Pavană pentru o infantă defunctă
Ravel – Bolero

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Marţi 15.09 19:00
Sibiu

Orchestra Națională de Cameră a Republicii Moldova

Concerte în ţară

Dirijor: CRISTIAN FLOREA 
Solistă: LIVYKA ȘTIRBU-SOKOLOV

Program:
Béla  Bartók  – Divertimento,  Sz.113,  BB.118 pentru  orchestră  de  coarde  (1939)
Johann  Sebastian  Bach  – Concert in F minor for Piano and Orchestra, BWV 1056 (1738)
George  Enescu –  Octet, op. 7 (1900)

 

Parteneri:

Logo Purcari new     Logo_LaPlacinte_sitesite

 

 

Marţi 15.09 19:00
Banca Naţională a României - Sala de Marmură

Nicolae Voiculeț și Orchestra România

Alte evenimente

Program: Teme din folclorul românesc, concert organizat în cadrul proiectului «THIS IS ROMANIA»

Marţi 15.09 20:00
Sala Mare a Palatului

WIENER PHILHARMONIKER

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: SEMYON BYCHKOV
Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană

Program: Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91
Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique“

Concert prezentat de: logo-raiffeisen

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Miercuri 16.09 17:00
Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: CRISTIAN MANDEAL

Program:
Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
Enescu – Suita nr.3 în Re op. 27 („Săteasca“)
Mahler – „Das Lied von der Erde“

Solişti:
RUXANDRA DONOSE – mezzosoprană
VINCENT WOLFSTEINER – tenor

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Miercuri 16.09 19:30
Opera Comică din Bucureşti

BARONUL MUNCHAUSEN

Alte evenimente

Compozitor și dirijor: Dan Dediu
Regizor: Cristian Mihăilescu
Coregrafia: Răzvan Mazilu
Decoruri: Andreea Rotaru
Costume: Daniela Drăgulescu

Distribuție:
Münchhausen – Daniel Filipescu / Vicențiu Țăranu
Münchheim – Plamena Anghelova / Valentin Racoveanu
Frau Kern –  Andreea Iftimescu
Lisbeth – Amaia Arrieta / Elena Dincă / Raluca Oprea
Actorul –  Fang Shuang / Ștefan Schuller

Münchhausen – Stăpânul minciunilor

Münchhausen este fantastul, imaginaţia lui atinge nemărginirea. Pinocchio minte pentru a ieşi din încurcături; Münchhausen creează lumi noi, minciunile lui fiind generatoare de basme şi înaripează imaginaţia noastră, a copiilor de toate vârstele.

Tot astfel este şi muzica lui Dan Dediu, o fantezie perpetuă, o trecere dintr-un registru în altul, de fapt, o traversare a întregii istorii a muzicii, de la baroc, până în zilele noastre. Compozitorul îşi asumă şi conducerea muzicală a acestei partituri complexe.

Regizorul Cristian Mihăilescu imaginează o competiţie permanentă între lumea „reală” a teatrului şi „năluca” televiziunii. Există, oare, un învingător? Întrepătrunderea între această lume reală şi cea a himerei este asemenea desenelor animate. Din acest motiv, spectacolul este unul modern, pe o temă clasică, iar noile tehnici de scenă sunt parte a întregii producţii. Coregrafia este semnată de Răzvan Mazilu, scenografia de Andreea Rotaru (decoruri) şi Daniela Drăgulescu (costume), iar producţia şi design-ul videoproiecţiilor sunt realizate de Valentin Obretin, Bogdan Nedelcu şi Alin Constantinescu.

Miercuri 16.09 20:00
Sala Mare a Palatului

WIENER PHILHARMONIKER

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: SEMYON BYCHKOV
Solistă: VALENTINA NAFORNIȚA – soprană

Program:
Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44
Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15
Brahms – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90

Concert prezentat de logo-raiffeisen

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Joi 17.09 20:00
Sala Mare a Palatului

ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: VASILY PETRENKO
Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară

Program:
Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“
Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82
Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13

Enel_colori1

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Joi 17.09 22:30
Ateneul Român

MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: THOMAS DAUSGAARD
Solist: DAN GRIGORE – pian

Program:
Mozart – Uvertura la „Don Giovanni“ K527
Mozart – Concert pentru pian şi orchestră nr. 23 în La Major KV 488
Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major Op. 92

***Concertul care urma să fie susținut de Mozarteumorchester Salzburg, dirijor Thomas Dausgaard, solist Dan Grigore astăzi de la ora 17.00 la Ateneul Român se reprogramează pentru ora 22.30, tot la Ateneul Român. 

Zborul Austrian Airlines care urma să transporte orchestra a fost anulat. În urma intervențiilor Artexim și ale directorului artistic al Festivalului Enescu, Ioan Holender, Austrian Airlines a pus la dispoizție un nou zbor, cu un avion cu o capacitate mai mare, astfel încât concertul să poată avea loc.

În același timp, concertul care urma să fie susținut de Corul de Cameră Preludiu, dirijor Voicu Enăchescu de la 22.30 va fi reprogramat pentru duminică, 20 septembrie, ora 11, la Sala Radio.

Publicul va putea intra la aceste concerte cu biletele achiziționate deja.

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Joi 17.09 --:--
Ploieşti

FILARMONICA „PAUL CONSTANTINESCU“ Ploieşti

Concerte în ţară

Dirijor: RADU POSTĂVARU

Program:
Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
Capoianu – Divertimento pentru orchestră de coarde şi două clarinete
Solişti:
AURELIAN OCTAV POPA
EMIL VIŞENESCU

Dediu – „Plastic–Rock” Concerto pentru flaut, vioară şi orchestră de coarde
Solişti:
IONUT ŞTEFĂNESCU
GABRIEL CROITORU
P. CONSTANTINESCU – Concertul pentru orchestră de coarde

Vineri 18.09 16:00
Sala Mică a Palatului

Cvartetul Gaudeamus

Repere ale muzicii contemporane românești

Program:
Wilhelm Berger – Cvartetul de coarde nr. 6
Ulpiu Vlad – Sonorităţi şi anemone I
Vasile Herman – Cvartetul de coarde nr. 2 – Refrene

Concert organizat în colaborare cu Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din România și Muzeul Național George Enescu.

Intrarea liberă
Vineri 18.09 16:30
Ateneul Român

BASEL CHAMBER ORCHESTRA

Recitaluri și concerte camerale

Dirijor: HEINZ HOLLIGER
Solist: SIR ANDRÁS SCHIFF – pian

Program:
Holliger – „Meta Arca“ pentru 14 viori ( p.a.)
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 „Scottish“

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 18.09 18:30
Opera Naţională Bucureşti

OEDIPE

Alte evenimente

Regia: ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenografia: VIORICA PETROVICI
Coregrafia: RĂZVAN MAZILU
Dirijor: LEO HUSSAIN
Dirijorul Corului: STELIAN OLARIU

Distribuţia:
Davide Damiani (invitat) – Oedipe
Horia Sandu - Tiresias
Dan Indricău – Creon
Liviu Indricău – Păstorul
Marius Boloș - Marele Preot
Florin Simionca (debut) – Phorbas
Mihnea Lamatic - Paznicul
Vicenţiu Ţăranu – Teseu
Gabriel Năstase – Laios
Sidonia Nica – Iocasta
Andrada Roşu (invitată) – Sfinxul
Simona Neagu - Antigona
Andreea Iftimescu - Meropa
Zoica Șohterus – O femeie tebană

Vineri 18.09 19:30
Sala Mare a Palatului

ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: VASILY PETRENKO
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Solist: SIMON TRPCESKI – pian

Program:
Rachmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în re minor op. 30
Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Vineri 18.09 22:30
Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIENT MUSIC

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: RICHARD EGARR
Program: Monteverdi – „Întoarcerea lui Ulise în patrie“

Solişti:
Ian Bostridge, tenor (Ulisse)
Christine Rice, mezzo-soprană (Penelope)
Elizabeth Watts, soprană (Minerva)
Sophie Junker, soprană (Amore & Melanto)
Lukas Jakobski, bas (Tempo, Nettuno & Antino)
James Creswell, bas (Seneca)

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Sâmbătă 19.09 11:00
Opera Comică din Bucureşti

BARONUL MUNCHAUSEN

Alte evenimente

Compozitor și dirijor: Dan Dediu
Regizor: Cristian Mihăilescu
Coregrafia: Răzvan Mazilu
Decoruri: Andreea Rotaru
Costume: Daniela Drăgulescu

Distribuție:
Münchhausen – Daniel Filipescu / Vicențiu Țăranu
Münchheim – Plamena Anghelova / Valentin Racoveanu
Frau Kern –  Andreea Iftimescu
Lisbeth – Amaia Arrieta / Elena Dincă / Raluca Oprea
Actorul –  Fang Shuang / Ștefan Schuller

 

Münchhausen – Stăpânul minciunilor

Münchhausen este fantastul, imaginaţia lui atinge nemărginirea. Pinocchio minte pentru a ieşi din încurcături; Münchhausen creează lumi noi, minciunile lui fiind generatoare de basme şi înaripează imaginaţia noastră, a copiilor de toate vârstele.

Tot astfel este şi muzica lui Dan Dediu, o fantezie perpetuă, o trecere dintr-un registru în altul, de fapt, o traversare a întregii istorii a muzicii, de la baroc, până în zilele noastre. Compozitorul îşi asumă şi conducerea muzicală a acestei partituri complexe.

Regizorul Cristian Mihăilescu imaginează o competiţie permanentă între lumea „reală” a teatrului şi „năluca” televiziunii. Există, oare, un învingător? Întrepătrunderea între această lume reală şi cea a himerei este asemenea desenelor animate. Din acest motiv, spectacolul este unul modern, pe o temă clasică, iar noile tehnici de scenă sunt parte a întregii producţii. Coregrafia este semnată de Răzvan Mazilu, scenografia de Andreea Rotaru (decoruri) şi Daniela Drăgulescu (costume), iar producţia şi design-ul videoproiecţiilor sunt realizate de Valentin Obretin, Bogdan Nedelcu şi Alin Constantinescu.

Sâmbătă 19.09 16:30
Ateneul Român

Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian

Recitaluri și concerte camerale

Program:
J.S. Bach – Partita nr. 6 în mi minor, BWV 830
K. Szymanowski – Métopes, op. 29
R. Schumann – Teme şi Variaţiuni in Mi bemol Major pentru pian, “Geistervariationen”
J.S.Bach – Suita engleză nr. 6, în re minor, BWV 811

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Sâmbătă 19.09 19:30
Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: ANDRIS NELSONS
Solistă: JANINE JANSEN – vioară

Program:
Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a
Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Sâmbătă 19.09 22:30
Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIENT MUSIC

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi – Încoronarea Poppeei

Solişti:
Louise Alder - Poppea (soprană)
Sarah Connolly - Nerone (mezzo-soprană)
Marina de Liso - Ottavia (mezzo-soprano)
Iestyn Davies - Ottone (contratenor)
David Soar - Seneca (bas)
Andrew Tortise - Arnalta (tenor)
Sophie Junker - Drusilla/Virtu (soprană)
Daniela Lehner  - Amore/Domnişoara (mezzo-soprană)
John Lattimore -Doica (countertenor)
Joshua Ellicott – Lucano & al doilea soldat

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 20.09 11:00
Sala Radio

CORUL DE CAMERĂ „PRELUDIU“

Concertele de la miezul nopții

Dirijor: VOICU ENĂCHESCU

Program: Lucrări ale compozitorilor români – D.G. Kiriac, Ștefan Popescu, Ion Vidu, Nicolae Lungu, Constantin Arvinte, Tudor Jarda, Ioan D. Chirescu, Mihail Jora, Marțian Negrea, Vasile Popovici, Vasile Spătărelu, Richard Oschanitsky, Alexandru Pașcanu, Dan Dediu, Paul Constantinescu, Sabin Drăgoi, Dan Buciu, Felicia Donceanu, Gheorghe Cucu, Tudor Flondor, George Enescu.

Duminică 20.09 16:30
Ateneul Român

Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian

Recitaluri și concerte camerale

Program:

Brahms – Rapsodia în si bemol minor op. 79/1
Schumann – „Kreisleriana“
Brahms – Rapsodia în sol minor op. 79/2
Schubert – Sonata în Si bemol Major D960

Stoc Epuizat
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 20.09 18:30
Opera Naţională Bucureşti

OEDIPE

Alte evenimente

Regia: ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenografia: VIORICA PETROVICI
Coregrafia: RĂZVAN MAZILU
Dirijor: LEO HUSSAIN
Maestru de cor: STELIAN OLARIU
Maestru cor de copii: SMARANDA MORGOVAN

Distribuţia:
Davide Damiani (invitat) – Oedipe
Horia Sandu – Tiresias
Dan Indricău - Creon
Liviu Indricău – Păstorul
Marius Boloș - Marele Preot
Florin Simionca (debut) – Phorbas
Mihnea Lamatic – Paznicul
Vicenţiu Ţăranu – Teseu
Gabriel Năstase – Laios
Sidonia Nica – Iocasta
Andrada Roşu (invitată) – Sfinxul
Simona Neagu - Antigona
Andreea Iftimescu - Meropa
Zoica Șohterus – O femeie tebană

Duminică 20.09 19:30
Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Mari orchestre ale lumii

Dirijor: ANDRIS NELSONS

Program:
Brahms – Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73
Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11 nr. 2
Ravel – „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2

Cumpără Bilet
Cumpără Bilet la Cinema
Duminică 20.09 --:--
Bacău

FILARMONICA MIHAIL JORA BACĂU

Concerte în ţară

Dirijor: Ovidiu Marinescu
Solist: Vassilis Varvaresos – locul III la secțiunea pian, Concursul George Enescu 2014

Program:
Anatol Lyadov – Apokalypse
S.Prokofiev – Pian concert nr. 2
H.Berlioz  – Simfonia Fantastica