• daniel barenboim

    STAATSKAPELLE BERLIN

    Dirijor : DANIEL BARENBOIM Solist : RADU LUPU – pian Program : G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11 L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58 Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63 Concert prezentat… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • cameron carpenter event

    CAMERON CARPENTER

    Recital CAMERON CARPENTER – orgă THE THEATRE of the ORGAN Program : J.S. Bach / C. Carpenter – Studiu dupa Preludiul din Suita nr. 1 pentru violoncel în Sol Major BWV 1007 J.S. Bach – Fantezia şi Fuga în sol minor BWV 542 C. Carpenter – Fragmente din scene ştiinţifico-fantastice Concert prezentat de 

    eveniment
  • banatul timisoara

    FILARMONICA „BANATUL” DIN TIMIȘOARA

    Dirijor : RADU POPA Solist : MATEI VARGA – pian Program : Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană) T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy” Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră op. 81

    eveniment
  • 02.09 side by side

    CONCERT SIMFONIC „SIDE by SIDE”

    Membrii ai PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA (SUA) CAMERATA REGALĂ (România) Dirijor : VLAD VIZIREANU (SUA) Solist : BEN SCHOEMAN (Africa de Sud) – pian Program : G. Enescu – Preludiu la unison (din Suita nr. 1 pentru orchestră în Do Major op. 9) Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • archaeus

    Ansamblul „ARCHAEUS”

    Dirijor : LIVIU DĂNCEANU Program : George Balint – Muzică pentru Archaeus Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 1, Geträumtes – für Martella) Ştefan Niculescu – Triplum II Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr. 11B, Geläut für Günter Bialas) Dan Buciu – Schițe pentru un autoportret Michael Denhoff – Strophen op. 107 (nr…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • radu lupu event

    STAATSKAPELLE BERLIN

    Dirijor : DANIEL BARENBOIM Program : W.M. Mozart – Concertul nr. 10 pentru două piane în Mi bemol Major K365 Solişti : DANIEL BARENBOIM RADU LUPU G. Verdi – “Quattro pezzi sacri” (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum) Solist : LAURA CHERA Cu participarea CORULUI FILARMONICII “GEORGE ENESCU” Dirijorul Corului :… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • matei varga

    FILARMONICA „BANATUL” din TIMISOARA

    Dirijor : RADU POPA Solist : MATEI VARGA – pian Program : Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră T. Huillet – „Ombres – tribute to Debussy” Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

    eveniment
  • Yuja_Wang

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

    Dirijor : MANFRED HONECK Solistă : YUJA WANG – pian Program : P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23 D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

    eveniment
  • Iasi_Moldova_Philharmonic_Orchestra

    FILARMONICA DE STAT „MOLDOVA” IAŞI

    Dirijor : LEO HUSSAIN Solist : MARINO FORMENTI – pian Program : Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial” Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188 Harrison Birtwistle – Earth Dances

    eveniment
  • icon-arts-ensamble

    THE NEW GENERATION (I)

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia NEW GENERATION (I) – Concert al tinerei generaţii de compozitori români Interpretează : Ansamblul IConArts Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA Program : Cristina Uruc – Latens Bogdan Chiroșcă – Cvartet de coarde Victor Colțea – Sketches of a Requiem Cătălin Ștefănescu Pătrașcu – Seranada Alexandru Murariu –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • sergey dogadin

    NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA

    Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV Solist :  SERGEY DOGADIN – vioară Program : G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră in Re Major op. 27 „Săteasca” E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25 C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28 S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

    eveniment
  • radu lupu

    RECITAL RADU LUPU

    Recital RADU LUPU – pian Program : Fr. Schubert – Sonata nr. 20 pentru pian în La Major D 959 Fr. Schubert – Sonata nr. 21 pentru pian în Si bemol Major D 960 Concert dedicat memoriei pianistei MIHAELA URSULEASA

    eveniment
  • jorg widmann

    FILARMONICA DE STAT „TRANSILVANIA” CLUJ

    Dirijor : JÖRG WIDMANN Program : Ulpiu Vlad – Lumina drumurilor J. Widmann – „ad absurdum” piesă de concert pentru trompetă şi orchestră mică (dedicată lui Sergei Nakariakov) Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare Solişti : ALFRED MELICHAR – acordeon cu claviatură WILHELM BRUCK – chitară

    eveniment
  • icon-arts-ensamble

    THE NEW GENERATION (II)

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia NEW GENERATION (II) – Concert al tinerei generaţii de compozitori români Interpretează : Ansamblul IConArts Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA Program : Aurelian Băcan – Autoportret Elena Apostol – Punct, contrapunct Stelian Ababei – Cvintet de suflători Veronica Anghelescu – Gom Jabbar Diana Gheorghiu –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • leo hussain

    FILARMONICA DE STAT „MOLDOVA” IAŞI

    Dirijor : LEO HUSSAIN Solist : MARINO FORMENTI – pian Program : Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial” Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188 Harrison Birtwistle – Earth Dances

    eveniment
  • vilde frang img

    ORCHESTRE DE PARIS

    Dirijor : PAAVO JÄRVI Program : H. Berlioz – Uvertura la „Le Corsaire” H 101 B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15 Solistă : VILDE FRANG – vioară C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78 Solist : THIERRY ESCAICH – orgă Concert prezentat… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Arcadia-Quartet

    „ARCADIA” STRING QUARTET

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia Program : Adrian Pop – Mătasea şi metalul (2011) Anatol Vieru – Cvartetul nr. 7 Martin Torp – Cantico delle creature Dan Variu – „Transfigurare” – cvartet de coarde (primă audiţie) Sabin Păutza – Cvartetul de coarde nr. 4 „Ludus Modalis” INTRAREA LIBERĂ

    eveniment
  • WORKSHOP

    Seminar de compoziţie INTRAREA LIBERĂ

    eveniment
  • jorg widmann

    FILARMONICA DE STAT „TRANSILVANIA” CLUJ

    Dirijor : JÖRG WIDMANN Program : Ulpiu Vlad – „Lumina drumurilor” J. Widmann – „ad absurdum” piesă de concert pentru trompetă şi orchestră mică (dedicată lui Sergei Nakariakov) Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare Solişti : ALFRED MELICHAR – acordeon cu claviatură WILHELM BRUCK – chitară

    eveniment
  • keri lynn wilson

    ORCHESTRA ŞI CORUL OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

    „OTELLO” de Giuseppe Verdi Dirijor : KERI-LYNN WILSON Regizor : VERA NEMIROVA Scenograf : VIORICA PETROVICI Maestru de cor : STELIAN OLARIU Asistent regie : IRINA MACOVEI Distribuţia : Otello – MARIUS VLAD BUDOIU Desdemona – IULIA ISAEV Iago – ŞTEFAN IGNAT

    eveniment
  • paavo-jarvii event

    ORCHESTRE DE PARIS

    Dirijor : PAAVO JÄRVI Program : G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13 S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

    eveniment
  • Europa_Galante event

    EUROPA GALANTE

    Dirijor şi solist : FABIO BIONDI Program : A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major „Il Coro delle Muse” RV149 A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în la minor RV357 A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • theo wolters

    FILARMONICA „OLTENIA” din CRAIOVA

    Dirijor : THEO WOLTERS (Olanda) Solişti : LIVIU PRUNARU – vioară CECILIU OVIDIU IŞFAN – violă Program: G. Rossini – Uvertura operei „La Cenerentola” („Cenuşăreasa”) W.A. Mozart – Simfonia concertantă în Mi bemol Major pentru vioară, violă şi orchestră K.364 Antonín Dvořák – Simfonia a VIII-a în Sol Major op. 88

    eveniment
  • eco

    EUROPEAN CONTEMPORARY ORCHESTRA

    Program : A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.) M. Padding – Hop (Creation ECO 2012) T. Hearne – First World (Creation ECO 2012) Fr. Narboni – Embarquement pour l’outre-là (Creation ECO 2012) P.A. Charpy – Brûlures (Creation ECO 2012) L. Dănceanu – Hexaih op. 147 (p.a.)

    eveniment
  • bianca-si-remus-manoleanu

    Recital BIANCA şi REMUS MANOLEANU

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia Program : Ede Terenyi – Ciclul „Dincolo de tăcere” (Şerban Codrin) Irina Odăgescu Ţuţuianu – Continuum Y Anatol Vieru – Ciclul „ Destinderi” (Nicolae Labiş) : Ceară; Cearcăn; Toamnă Darie Nemeş Bota – Ciclul „Lu mi dum” (Răzvan Ropotan) p.a.a. Dumitru Capoianu – Amurg… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • WORKSHOP

    Seminar de compoziţie INTARAREA LIBERĂ

    eveniment
  • Tammuz Quartet

    „TAMMUZ” Quartet

    Program : R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 în si minor op. 75 G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30 G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 în sol minor op. 45

    eveniment
  • leo hussain

    CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

    Dirijor : LEO HUSSAIN Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER Program : A. Schönberg – Gurre-Lieder Distribuţia : Tove – VIOLETA URMANA Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF Klaus – JOHN DASZAK Waldtaube – JANINA BAECHLE Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER Narator – VICTOR REBENGIUC Spectacol subtitrat în limba română

    eveniment
  • la venexiana event

    Ansamblul „LA VENEXIANA”

    Dirijor : CLAUDIO CAVINA Corul de cameră „PRELUDIU” al Centrului Naţional de Artă „Tinerimea Română” Dirijorul corului : VOICU ENĂCHESCU Program : Claudio Monteverdi – L’Orfeo SV 318 (1607) Distribuţia : La Musica / Euridice – ROBERTA MAMELI Orfeo – FURIO ZANASI Messaggera  Speranza – JOSÈ MARIA LO MONACO Proserpina / Ninfa – MONICA PICCININI Plutone –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • minguet_3

    „MINGUET” Quartet

    Program : Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) „…Innenräume, Verwebungen…” Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprană solo nr. 6 „Erinnerung und vergessen” (2008) Solistă : SARAH MARIA SUN – soprană Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003) Solist : JÖRG WIDMANN – clarinet

    eveniment
  • pierre artaud

    Ansamblul „TRAIECT”

    Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia Dirijor : SORIN LERESCU Solist : PIERRE-YVES ARTAUD – flaut Invitat : CORNELIA PETROIU – violă Program : Tiberiu Olah – “Invocaţii” pentru 5 executanţi Ede Terényi – “Traiectorie albă” pentru ansamblu Laura Ana Mânzat – “Rondo neconvenţional” pentru ansamblu (p.a.a.) Anatol Vieru –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • profil event

    Ansamblul „PROFIL”

    Dirijor : TIBERIU SOARE Program : Adrian Enescu – Cinematic pentru orchestră de cameră Viorel Munteanu – Invocaţii pentru clarinet solo Octavian Nemescu – „Nativitas quindeci pour 11 heures de la nuit” (primă audiţie) Doina Rotaru – Centrifuga pentru 7 instrumentişti Mihai Măniceanu – Crescendo pentru vioară solo Nicolae Brânduş – Études transcedentales pentru orchestră… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • orchestra_romana_de_tineret

    ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

    Dirijor : LAWRENCE FOSTER Program : D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000) J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102 Solişti : PINCHAS ZUKERMAN – vioară                  AMANDA FORSYTH – violoncel M. Ravel – Rapsodie espagnole M. Ravel – Pavane pour une infante défunte M…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • george petrou

    Orchestra „ARMONIA ATENEA”

    Dirijor : GEORGE PETROU Program : G.F. Händel – Alessandro HWV21 (Dramă muzicală în trei acte) Libret : Paolo Rolli Distribuţia : Alessandro – MAX EMANUEL CENČIĆ Rossane – JULIA LEZHNEVA Lisaura – LAURA AIKIN Clito – PAVEL KUDINOV Tassile – XAVIER SABATA Leonato – JUAN SANCHO Cleone – VASILY KHOROSHEV Concert prezentat de

    eveniment
  • John-Malkovich-011

    WIENER AKADEMIE

    Dirijor : MARTIN HASELBÖCK Program : „THE INFERNAL COMEDY” – Confesiunile unui ucigaş în serie Dramă pentru un actor, două soprane şi orchestră Scenariul şi regia : MICHAEL STURMINGER Muzica : A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc. Narator : JOHN MALKOVICH Solişti : LAURA AIKIN – soprană MARIE ARNET – soprană Spectacol… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Marius-Vlad-Budoiu

    CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

    „OTELLO” de Giuseppe Verdi Dirijor : KERI-LYNN WILSON Regizor : VERA NEMIROVA Scenograf : VIORICA PETROVICI Maestru de cor : STELIAN OLARIU Asistent regie : IRINA MACOVEI Distribuţia : Otello – MARIUS VLAD BUDOIU Desdemona – NICOLETA ARDELEAN Iago – ŞTEFAN IGNAT

    eveniment
  • anna tifu

    ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

    Dirijor : JURAJ VALČUHA Solistă : ANNA TIFU – vioară (laureată a Concursului Internaţional „George Enescu” – 2007) Program : G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9 Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987) M. Ravel – Tzigane, rapsodie pentru vioară şi orchestră op. 76 (1924) I…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • TRIO PINCHAS ZUKERMAN, AMANDA FORSYTH, ANGELA CHENG

    Program : W.A. Mozart – Sonata pentru vioară şi pian în Sol Major K 301 R. Schumann – Adagio şi Allegro pentru violoncel şi pian în La bemol Major op. 70 Z. Kodály – Duo pentru vioară şi violoncel op. 7 F. Mendelssohn-Bartholdy – Trio pentru pian în re minor op. 49

    eveniment
  • Valcuha_480x270

    ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

    Dirijor : JURAJ VALCUHA Program : O. Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma” Cl. Debussy – „Marea”, trei schiţe simfonice pentru orchestră L 109 M. Ravel – „Daphnis şi Chloe”, fragmente din baletul în trei părţi imaginat de M. Fokin

    eveniment
  • Rudolf-Buchbinder

    ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

    Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER Program : L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op. 19 L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 58 L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • 2.-Antonio-Pappano

    ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

    Dirijor : ANTONIO PAPPANO Program : M. Ravel – „Une barque sur l’océan” (partea a 3-a din suita „Miroirs”) op. 43a G. Enescu – Poemul simfonic „Vox Maris” op. 31 Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 „Din lumea nouă” Concert prezentat de

    eveniment
  • Rudolf-Buchbinder

    ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

    Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER Program : L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15 L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73 „Imperialul”

    eveniment
  • ORCHESTRA FILARMONICII DE STAT SIBIU

    Dirijor : GOTTFRIED RABL Solist : ALEXANDRU TOMESCU Program : T. Rogalski – Trei dansuri româneşti F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64 S. Taneyev – Simfonia nr. 4 în do minor op.12

    eveniment
  • ClaireMarieLeGuay_web

    ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

    Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA Solist : CLAIRE-MARIE LE GUAY – pian Program : J. Ibert – Bacchanale A. Honegger – Concertino pentru pian şi orchestră H 55 M. Ravel – Concertul pentru mâna stângă în Re Major op. 82 D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58 M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestră… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • jurowski05

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI Solist : ANIKA VAVIC – pian Program : N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36 S. Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 26 A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

    eveniment
  • christian zacharias

    ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

    Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS Solişti : FRANÇOIS SOCHARD – vioară             ELI KARANFILOVA – violă Program : W.A. Mozart – Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră în Mi bemol Major K 364 W.A. Mozart – Concertul nr. 15 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 450 W.A. Mozart – Simfonia… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • gheorghe costin event

    ORCHESTRA FILARMONICII „BANATUL” TIMIŞOARA

    Dirijor : GHEORGHE COSTIN Solişti : MANUELA IANA-MIHĂILESCU şi DRAGOŞ MIHĂILESCU Program: G. Enescu – Suita a II-a în Do Major op. 20 Fr. Poulenc – Concertul în re minor pentru două piane şi orchestră FP 61 B. Bartók –  Suita „Mandarinul miraculos” op. 19

    eveniment
  • altenberg trio

    ALTENBERG TRIO WIEN

    Program : D. Şostakovici – Trio nr. 1 în do minor op. 8 (1923) G. Enescu – Trio în la minor (1916) M. Ravel – Trio pentru pian, vioară şi violoncel (1914)

    eveniment
  • 600full-alissa-margulis

    ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

    Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA Solist : ALISSA MARGULIS – vioară Program : J. Sibelius – Concertul pentru vioară în re minor op.47 H. Berlioz – Simfonia fantastică op. 14

    eveniment
  • leonidas-kavakos

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI CORUL ACADEMIC RADIO Dirijor : DAN MIHAI GOIA Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioară Program : J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77 G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21

    eveniment
  • christian zacharias

    ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

    Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS Program : W.A. Mozart – Serenada nr. 9 în Re Major K 320 „Cornul poştalionului” (primele patru părţi) W.A. Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian şi orchestră în La Major K 488 W.A. Mozart – Fantezia nr. 3 pentru pian în re minor K 397 W.A. Mozart –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • volkov

    Ansamblul „HYPERION INTERNATIONAL”

    Dirijor : Ilan VOLKOV Solist : STEPHEN O’MALLEY – chitară Program : Maya Dunietz –  crea. Liviu Ralea – ”Periastron” pentru ansamblu şi sunete asistate de computer ( p.a.a.) Horaţiu Rădulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources şi ansamblu (p.a.r.) – versiune scrisă şi dedicată Ansamblului Hyperion Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • REZONANŢE ENESCIENE

    NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM) Interpretează : GEORGETA STOLERIU – soprană VLAD DIMULESCU – pian CORINA BOLOLOI – vioară FAUSTA DIMULESCU – pian EMILY GRABER (USA) – vioară DANIEL MIHAI – vioară… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • otomo naoto

    HARMONIOUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA

    Dirijor : OTOMO NAOTO Program : A. Jolivet – Concertul pentru flaut şi orchestră de coarde (1950) Solist : ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestră de coarde G. Enescu – Octuor în Do Major op. 7

    eveniment
  • rundfunk event

    RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

    Dirijor : MAREK JANOWSKI Program : R. Wagner – Aurul Rinului WWV86A Distribuţia : Wotan – EGILS SILINS Donner – VALENTIN VASILIU  (Opera Naţională Bucureşti) Froh – MARIUS VLAD BUDOIU Loge – CHRISTIAN ELSNER Alberich – MARTIN WINKLER Mime – ARNOLD BEZUYEN Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK Fafner – SORIN COLIBAN Fricka – ELISABETH KULMAN Freia… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • giulio prandi

    GHISLIERI CHOIR & CONSORT

    „DEATH AND RESURRECTION” – între Baroc şi Clasicism Un proiect al Fundației Royaumont (Franța) şi al Colegiului Ghislieri (Italia) Dirijor : GIULIO PRANDI Solişti : ROBERTA INVERNIZZI – soprană SALVO VITALE – bas FRANCESCA BONCOMPAGNI – soprană KARIN SELVA – soprană MARTA FUMAGALLI – mezzo-soprană LUCA CERVONI – tenor MARCO BUSSI – bas Program :… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • madrigal

    CORUL NAŢIONAL de CAMERĂ ”MADRIGAL”

    Moment aniversar „MADRIGAL 50″ Dirijor: VOICU POPESCU Comentator : MARIUS CONSTANTINESCU Program : Hieronimus Tragoudistis din Cipru – Canonul cel Mare (Cântarea a noua) sec. XVI Guillaume de Machault – Kyrie din La Messe de Notre Dame (1364) Moment bizantin 1 Josquin des Prez – Gloria din Missa Pange lingua (cca. 1514) Moment bizantin 2… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • marek-janowski

    RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

    Dirijor : MAREK JANOWSKI Program : R. Wagner – Walkiria  WWV 86B Distribuţia : Siegmund – TORSTEN KERL Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK Wotan – EGILS SILINS Sieglinde – MELANIE DIENER Brünnhilde – PETRA  LANG Fricka – ELISABETH KULMAN Gerhilde – ANELIYA VIDINOVA Ortlinde – EGLE CHIŞIU Waltraute – SIDONIA NICA Schwertleite – ANDREEA IFTIMESCU Helmwige… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • dracula-vortice-dance-company-site

    VORTICE DANCE COMPANY

    Program : „DRACULA” Coproducţie : Vortice Dance Company, Opera din Macedonia Regia şi coregrafia : Cláudia Martins, Rafael Carriço Scenografia, videografia, sonoplastia : Rafael Carriço Figurine : Jorge Liborio Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar, Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • TrulsMork

    LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

    Dirijor : JAMES GAFFIGAN Solist : TRULS  MØRK – violoncel Program : A. Dvořák – Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 104 (B 191) A. Dvořák – Simfonia nr. 6 în Re Major op. 60 (B 112)

    eveniment
  • SemyonBychkov

    DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

    Dirijor : SEMYON BYCHKOV Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel Program : G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8 G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

    eveniment
  • fazil say

    LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

    Dirijor : JAMES GAFFIGAN Solist : FAZIL SAY – pian Program : G. Enescu – Poemul simfonic „Isis” (orchestraţie de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului) Cu participarea Corului de cameră „PRELUDIU” al Centrului Naţional de Artă „Tinerimea Română” Dirijor : VOICU ENĂCHESCU W.A. Mozart – Concertul nr. 21 pentru pian şi orchestră în Do Major… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • katia-and-marielle-labeque

    DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

    Dirijor : SEMYON BYCHKOV Solist : KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian Program : M. Ravel – Suita pentru pian „Le Tombeau de Couperin” (1918) F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61 C. Franck – Simfonia în re minor

    eveniment
  • rundfunk event

    RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

    Dirijor : MAREK JANOWSKI Program : R. Wagner – Siegfried WWV 86C Distribuţia : Siegfried – STEFAN VINKE Mime – ARNOLD BEZUYEN Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS Alberich – MARTIN WINKLER Fafner – SORIN COLIBAN Brünnhilde – CATHERINE FOSTER Erda – DANIELA DENSCHLAG Waldvogels – ILEANA TONCA Spectacol subtitrat în limba română

    eveniment
  • vortice

    VORTICE DANCE COMPANY

    „SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND” Regia şi coregrafia : Cláudia Martins and Rafael Carriço Scenografia, videografia şi sonoplastia : Rafael Carriço Costume : Cláudia Martins Regia tehnică : Nuno Martins Designer de lumini şi efecte audio-visuale : Luis Paz Muzica : Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk, Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • antal zalai

    FILARMONICA DE STAT ORADEA

    Dirijor : ROMEO RÎMBU Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional „G. Enescu” 2011) Program : J. Brahms –Uvertura Academică în do minor op. 80 J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77 G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13

    eveniment
  • Jordi_Savall-new-1

    HESPERION XXI – LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

    Dirijor : JORDI SAVALL Program : DINASTIA BORGIA  – Biserica şi puterea în Renaştere Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros LA CAPELLA REIAL DE CATALUNIA Solişti : ADRIANA FERNANDEZ (soprană), PASCAL BERTIN… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Maxim-Quartet

    MAXIM Quartet – Turneu național CLASSIC REMIX

    Sala Filarmonicii ”Paul Constantinescu” HORIA MAXIM – pian MIHAELA ANICA – flaut FERNANDO MIHALACHE – acordeon SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas Program : Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

    eveniment
  • james judd

    ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

    ORCHESTRA de CAMERĂ RADIO CORUL ACADEMIC RADIO CORUL DE COPII RADIO Dirijor : JAMES JUDD Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU Program : B. Britten – War Requiem op. 66 Solişti : MICHAELA KAUNE – soprană KIM BEGLEY – tenor ADRIAN ERÖD – bariton Spectacol subtitrat în limba… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • antonio-meneses

    SAINT MARTIN IN THE FIELDS

    Dirijor : Sir. NEVILLE MARRINER Solist : ANTONIO MENESES – violoncel Program : Sir E. Elgar – Introducere şi Allegro pentru orchestră de coarde op. 47 Sir E. Elgar – Concertul pentru violoncel şi orchestră în mi minor op. 85 Sir E. Elgar – Enigma Variation op. 36 Concert prezentat de 

    eveniment
  • leonel morales

    FILARMONICA „M. JORA” BACĂU

    Dirijor : OVIDIU BĂLAN Solist : LEONEL MORALES – pian Program : S. Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30 I. Stravinski – Ritualul primăverii

    eveniment
  • breuninger

    LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

    Recital : LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioară THOMAS DUIS – pian Program : Cl. Debussy – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor L 140 L. Vierne – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor op. 23 G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru pian şi vioară în la minor „în caracter popular… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • pennetier-jean-claude-piano-concert

    Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER

    Program : G. Fauré – Nocturna nr. 12 în mi minor op. 107 G. Fauré – Barcarola nr. 11 în sol minor op. 105 G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24,1 Cl. Debussy – La cathédrale engloutie Cl. Debussy – Imagini, volumul 2 : Cloches à travers les feuilles… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Maxim-Quartet

    MAXIM Quartet – Turneu Național CLASSIC REMIX

    Sala Filarmonicii ”Oltenia” HORIA MAXIM – pian MIHAELA ANICA – flaut FERNANDO MIHALACHE – acordeon SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas Program : Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

    eveniment
  • Mariss Jansons

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    Dirijor : MARISS JANSONS Solist : EMANUEL AX – pian Program : L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37 R. Strauss – O viaţă de erou op. 40 Concert prezentat de 

    eveniment
  • academystmartins

    SAINT MARTIN IN THE FIELDS

    Dirijor : Sir NEVILLE MARRINER Solist : BORIS BROVTSYN – vioară Program : F. Mendelssohn-Bartholdy – Uvertura „Ruy Blas” F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64 F. Mendelssohn-Bartholdy – Visul unei nopţi de vară (integral) Soliste : IRINA IORDĂCHESCU – soprană MARIA JINGA – mezzo-soprană Cu participarea CORULUI FILARMONICII… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • HESPERION XXI – LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

    Dirijor : JORDI SAVALL Program : LA DINASTIA BORGIA Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros Solişti : ADRIANA FERNANDEZ, PASCAL BERTIN, JOSÉ HERNÁNDEZ-PASTOR, LLUÍS VILAMAJO, FRANCESC GARRIGOSA, FURIO ZANASI, DANIELE CARNOVICH, JOSEP… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Lisa-Batiashvili

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    Dirijor : MARISS JANSONS Solist : LISA BATIASHVILI – vioară Program : G. Enescu – Rapsodia română nr. 1 în La Major op. 11 S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19 S. Prokofiev – Suita „Romeo & Julieta” : Montecchi şi Capuleti ; Julieta, fata ; Măşti;… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • rundfunk event

    RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

    Dirijor : MAREK JANOWSKI CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER Program : R. Wagner – Amurgul zeilor WWV 86D Distribuţia : Siegfried – STEFAN VINKE Gunther – VALENTIN VASILIU  (Opera Naţională Bucureşti) Alberich – MARTIN WINKLER Hagen – ERIC HALFVARSON Brünnhilde – PETRA LANG Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT Waltraute – ELISABETH KULMAN… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • evgeny-kissin

    Recital EVGENY KISSIN – pian

    Program: Fr. Schubert – Sonata nr. 17 în Re Major D 850 op. 53 Al. Scriabin – Sonata nr. 2 în sol diez minor op. 19 Al. Scriabin – Studii op. 8, nr. 2 în fa diez minor, nr. 4 în Si Major, nr. 5 în Mi Major, nr. 8 în La bemol Major, nr…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Sakari Oramo

    ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor : SAKARI ORAMO Solist : STEPHEN HOUGH – pian Program : A. Hillborg – Exquisite Corpse J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15 C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) „The Four Temperaments”

    eveniment
  • maxim vengerov

    „VIRTUOZII” din BUCUREŞTI

    Dirijor şi solist : MAXIM VENGEROV Program : W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară și orchestră în Sol Major K 216 W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 „Turkish” W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 “Jupiter”

    eveniment
  • vlad stanculeasa

    „VIRTUOZII” din BUCUREŞTI

    Dirijor şi solist : MAXIM VENGEROV Program : J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043 Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară            VLAD STĂNCULEASA – vioară W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216 W.A. Mozart – Concertul… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • rachlin julian

    ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor : SAKARI ORAMO Solist : JULIAN RACHLIN – vioară Program : G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20 I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

    eveniment
  • hilary hahn

    CAMERATA SALZBURG

    Dirijor : LOUIS LANGRÉE Solist : HILARY HAHN – vioară Program : G. Enescu – Intermezzi op. 12 W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216 Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920) W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 „Jupiter”

    eveniment
  • vadim repin

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    Dirijor : MIHAIL PLETNEV Solist : VADIM REPIN – vioară Program : S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63 P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34 A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

    eveniment
  • Evgeny Kissin

    Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV

    Program : Fr. Schubert – 4 impromptus: op. 142  nr. 1 în fa minor, op. 142 nr. 3 în Si bemol Major, op. 90 nr. 3 în Sol bemol Major, op. 90 nr. 4 în La bemol Major Fr. Schubert – Trio nr. 1 în Si bemol Major op. 99

    eveniment
  • Maxim-Quartet

    MAXIM Quartet – Turneu Naţional CLASSIC REMIX

    Casa de Cultură a Sindicatelor HORIA MAXIM – pian MIHAELA ANICA – flaut FERNANDO MIHALACHE – acordeon SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas Program : Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

    eveniment
  • CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

    „OEDIPE” de George Enescu Libretul : Edmond Fleg Dirijor : ADRIAN MORAR Regizor : ANDA TĂBĂCARU-HOGEA Scenograf : VIORICA PETROVICI Coregraf : RĂZVAN MAZILU Maestru de cor : STELIAN OLARIU Maestru cor de copii : SMARANDA MORGOVAN Distribuţia : Oedipe – ŞTEFAN IGNAT Tiresias – HORIA SANDU Creon – VICENŢIU ŢĂRANU Păstorul – LIVIU INDRICĂU … Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Boris_Berezovsky

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” Dirijor : HORIA ANDREESCU Dirijorul Corului : IOSIF ION PRUNNER Program : Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124 Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian G. Mahler – Simfonia nr. 2 „Resurrection Symphony” Solişti : ANITA HARTIG – soprană BERNARDA FINK – mezzo-soprană

    eveniment
  • antal zalai

    FILARMONICA DE STAT ARAD

    Dirijor : BORJAN CANEV Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional „G. Enescu” 2011) Program : G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11 P.I. Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35 R. Schumann – Simfonia nr. 4 în re minor op. 120

    eveniment
  • marin cazacu

    Ansamblul „VIOLONCELLISSIMO”

    Condus de MARIN CAZACU Solistă : SIMINA IVAN – soprană Program : G. Enescu – Andante religioso pentru două violoncele T. Albinoni – Adagio S. Mercadante – Parola prima din Oratoriul „Ultimele şapte cuvinte” pentru soprană şi orchestră de violoncele C. Tăutu – Al Fine H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 5 pentru soprană şi… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • alexandra-dariescu

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Dirijor : ANDREW LITTON Solist : ALEXANDRA DARIESCU – pian Program : J. Brahms – Uvertura Academică în do minor op. 80 E. Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16 P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Patetica” Concert prezentat de

    eveniment
  • mullova

    ACCADEMIA BIZANTINA

    Dirijor şi clavecin : OTTAVIO DANTONE Solistă: VIKTORIA MULLOVA – vioară Program : J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041 J.S. Bach – Concertul pentru vioară, clavecin şi orchestră (transcripţie BWV 1060) J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major (transcripţie BWV 1053) J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • schubert ensemble

    THE SCHUBERT ENSEMBLE

    Program : Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor, H. 94 G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15 G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

    eveniment
  • schubert ensemble

    THE SCHUBERT ENSEMBLE

    Program : Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor H. 94 G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15 G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

    eveniment
  • Murray-Perahia

    Recital MURRAY PERAHIA – pian

    Program : J. S. Bach  – Suita franceză nr. 4 în Mi bemol Major BWV 815 L. van Beethoven – Sonata nr. 23 în fa minor op. 57 “Appassionata” R. Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26 Fr. Chopin – Impromptu nr. 2 în Fa diez Major op. 36 Fr. Chopin – Scherzo nr. 2… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • sitkovetsky

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    CORUL ACADEMIC RADIO CORUL DE COPII RADIO Dirijor : CRISTIAN MANDEAL Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU Program : G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului) Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioară G. Mahler – Simfonia nr. 3 Solist :… Citeşte mai mult »

    eveniment