Sâmbătă 03.09 19:00
Ateneul Român

Concertul de deschidere al Concursului Internațional George Enescu

Secţiunea Violoncel

Cu participarea extraordinară a FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: HORIA ANDREESCU

Solişti:

ANNA TIFU (vioară) – laureată a Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2007

VALENTIN RĂDUȚIU (violoncel) – laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011

MIHAI RITIVOIU (pian) – laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011

(mai mult…)

Sâmbătă 10.09 19:00
Ateneul Român

Recital Eun-Sun Hong

Recitaluri si Concerte Extraordinare

Sala Mare a Ateneului Român, 19.00

Recital EUN-SUN HONG (câştigătoarea Concursului Internațional „George Enescu”, secțiunea Violoncel, ediția 2014)
THOMAS HOPPE (pian)

Program:
Beethoven – Șapte variații „Bei Männern, welche Liebe fühlen” WoO 46
Shostakovich – Sonata pentru violoncel op. 40
Schumann – Adagio și Allegro op.70
Poulenc – Sonata pentru violoncel și pian FP 143

Vineri 16.09 19:00
Ateneul Român

Recital Florin Croitoru

Recitaluri si Concerte Extraordinare

Sala Mare a Ateneului Român, 19.00

Recital FLORIN CROITORU (membru al juriului Concursului Internațional „George Enescu”, secţiunea Vioară, ediția 2016)
VERONA MAIER (pian)

Program:
Kreisler – Praeludium and Allegro
Kreisler – Rondino, pe temă de Beethoven
Kreisler – March of the Toy Soldiers
Gluck/Kreisler – Melody
Kreisler – Polichinelle
Korsakov/Kreisler – Hymn to the Sun, din opera „Le coq d’orˮ
Friml/Kreisler – La danse des demoiselles, op. 48
Kreisler – The Old Refrain
Poldini/Kreisler – La poupée valsante
Heuberger/Kreisler – Midnight Bells, Viennese Melody din opera „Der Opernballˮ
Kreisler – Tambourin chinois op. 3
Lehar/Kreisler – Serenade din opereta „Frasquitaˮ
Kreisler – Syncopation
Korsakov/Kreisler – Song of India, din opera „Sadkoˮ
Kreisler – Marche miniature viennoise
Scott/Kreisler – Lotus Land nr. 1 op. 47
Kreisler – Schön Rosmarin
Dvorak/Kreisler – Humoresque nr. 7 op.101
Kreisler – Liebesfreud
Kreisler – Caprice viennois op. 2
Kreisler – Liebeslied
De Falla/Kreisler – Danse espagnole din „La vida breveˮ

Duminică 18.09 19:00
Ateneul Român

Recital Stefan Tarara

Recitaluri si Concerte Extraordinare

Sala Mare a Ateneului Român, 19.00

Recital STEFAN TARARA (câştigătorul Concursului Internațional „George Enescu”, secţiunea Vioară, ediția 2014)

LORA EVELIN  VAKOVA-TARARA – pian (câştigătoarea premiului pentru cel mai bun acompaniator din cadrul Concursului „George Enescu”, secțiunea vioară, ediția 2014)

Program:
Bartók – Chaconne
Enescu – Sonata pentru vioară și pian nr. 1
Britten – Suita pentru vioară și pian op. 6
Prokofiev – Sonata nr. 1

Joi 22.09 19:00
Ateneul Român

Recital Peter Donohoe

Recitaluri si Concerte Extraordinare

Sala Mare a Ateneului Român, 19.00

Recital PETER DONOHOE (membru al juriului Concursului Internațional „George Enescu”, secţiunea Pian, ediția 2016)

Program:
Ravel – Miroirs (integral)
Messiaen – Cantéyodjayâ
Scriabin – Sonata nr. 3 în fa diez minor op. 23
Debussy – Trois Pieces Pour Piano (1. Masques, 2. D’un Cahier d’Esquisses, 3. L’Isle Joyeuse)

Sâmbătă 24.09 19:00
Ateneul Român

Recital Josu de Solaun

Recitaluri si Concerte Extraordinare

Sala Mare a Ateneului Român, 19.00

Recital JOSU DE SOLAUN (câştigătorul Concursului Internațional „George Enescu”, secțiunea Pian, ediția 2014)

Program:
Schumann – Davidsbundlertänze op. 6
Brahms – Three Intermezzi op. 117
Schumann – Toccata în do major op. 7

Chopin – Impromptu op. 36
– Nocturne nr. 1 op. 62
– Scherzo op. 39
– Ballade op. 52
Polonaise – Fantaisie op. 61
Wagner/Liszt – Isoldens Liebestod