• 4fluier-fire-luminoase2
  • Saturday 17.09 13:00
    Radio Hall

    KAMERATA KRONSTADT CHAMBER ORCHESTRA

    KAMERATA KRONSTADT CHAMBER ORCHESTRA
    Conductor: CRISTIAN OROŞANU
    Programme:
    Dan Buciu – “Postcards from Kyoto” Five Sketches for String Orchestra
    Thierry Huillet – Concerto for violin and viola
    Soloists:
    ERZHAN KULIBAEV – violin (Laureate of the George Enescu International Competition, 2016)
    CLARA CERNAT – viola
    Viorel Munteanu – “Glasurile Putnei”
    Vladimir Cosma – “Triptic” for strings orchestra

  • Friday 08.09 13:00
    Radio Hall

    THE MERCURY QUARTET

    Soliști:
    VLAD MAISTOROVICI – violin&viola (Winner of the George Enescu International Competition, 2003)
    ANTOINE FRANÇOISE – piano&celesta
    HARRY CAMERON-PENNY – clarinet
    COLIN ALEXANDER – cello

    Programme:
    Thomas Ades – “Catch”
    George Benjamin – A Purcell Garland: Fantasia
    Steven Daverson – Katabasis
    Diana Rotaru – Red Hot
    Thomas Ades – Court Studies from The Tempest
    Vlad Maistorovici – Quartet
    Oliver Knussen – A Purcell Garland: upon one note
    Mark Simpson – Ariel

  • Saturday 09.09 13:00
    Radio Hall

    GEORGE ENESCU PHILHARMONIC ORCHESTRA

    Conductor: DMITRY SITKOVETSKY
    Programme: Romanian Composer’s Overture
    George Balint – “Telos” in memoriam Ștefan Niculescu
    Pärt–Fratres
    Soloist and conductor: DMITRY SITKOVETSKY
    Iain Bell – “The Hidden Place” song cycle (World Premiere)
    Soloist: ADELA ZAHARIA
    Shchedrin – “Parabola Concertante” for cello, strings and timpani
    Soloist: ZLATOMIR FUNG – cello (Winner of the George Enescu International Competition, 2016)
    Shchedrin – Concerto no. 5 for orchestra “Four Russian Songs”

  • Sunday 10.09 13:00
    Radio Hall

    MOLDOVA PHILHARMONIC ORCHESTRA IAŞI

    MOLDOVA PHILHARMONIC ORCHESTRA IAŞI
    Conductor: ADRIAN PETRESCU
    Programme:
    Nimrod Borenstein – “The Big Bang and Creation of the Universe” op.52 for orchestra
    Zygmunt Krauze –Concerto for piano and orchestra no.1
    Soloist: ZYGMUNT KRAUZE– piano
    Adrian Pop – “Triptic” for symphonic orchestra
    Magnus Lindberg – “Era”

  • Thursday 14.09 16:00
    Radio Hall

    HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE

    Conductor: RICHARD CARRICK
    Soloists:
    Maya Dunietz – flute
    Yoni Silver – clarinet
    Tim Hodgkinson – bass clarinet
    Orban Godri – bassoon
    Tiberiu Cenuser – trombone
    Diana Miron – violin
    Tijana Stankovic – violin
    Szolt Zsores – viola
    Albert Markos – cello
    Andrei Kivu – cello
    Shmil Frankel – contrabass
    Adam Scheflan – contrabass
    Colin Hacklander – percussion
    David Shively – percussion
    Ana-Maria Avram – percussion
    Ana-Maria Avram – piano, electronics
    Programme:
    George Lewis – “Hexis” for flute, clarinet, violin, cello, piano and percussion
    Richard Carrick – “Akko” for ensemble
    Iancu Dumitrescu – “Black Holes Collision” (II) for 3 groups of percussion, strings and computer assisted sounds
    Ana-Maria Avram – “Murmur” (II) for ensemble and live electronics
    Horațiu Rădulescu – “The Origin” for percussion
    Ana-Maria Avram – “Winds of the Desert” for ensemble and computer assisted sounds
    Iancu Dumitrescu – “Diamonds in the rough” for ensemble and computer assisted sounds

  • Friday 15.09 13:00
    Radio Hall

    ENSEMBLE MODERN

    ENSEMBLE MODERN
    Conductor: JONATHAN STOCKHAMMER
    Sound design: NORBERT OMMER
    Programme:
    Martin Grütter – Schakal (2015)
    Jörg Widmann – “Freie Stücke für Ensemble”(2002)
    Fred Popovici – Concerto (2015/16)
    Helmut Lachenmann – “Mouvement (-vor der Erstarrung)”

  • Thursday 21.09 16:00
    Radio Hall

    ARCADIA QUARTET

    Programme:
    Doina Rotaru – Vivarta
    Octavian Nemescu – Midnight Quartet
    Leo Samama – Le Grand Quatuor

  • Friday 22.09 13:00
    Radio Hall

    BACĂU PHILHARMONIC ORCHESTRA

    BACĂU PHILHARMONIC ORCHESTRA
    Conductor: CRISTIAN LUPEŞ
    Programme:
    Mihai Măniceanu – Work in first audition
    Nigel Hess – Piano Concerto
    Soloist: VASSILIS VARVARESOS – piano (Laureate of the George Enescu International Competition, 2014)
    Adrian Iorgulescu – “Signales” for symphonic orchestra
    Detlef Glanert – “Frenesia”

  • Sunday 24.09 13:00
    Radio Hall

    DESAGA SOLISTEN CHAMBER ORCHESTRA

    DESAGA SOLISTEN CHAMBER ORCHESTRA
    Conductor and soloist: CĂTĂLIN DESAGĂ
    Programme:
    Mihaela Vosganian – “Ciaccona con canone” for violin, orchestra and electronic medium
    Mladen Tarbuk – “Goslice su portre (Die Geigen zerbrochen)” (4 Satze) for violin, viola and chamber orchestra
    Soloists: CHRISTOPH HENSCHEL – violin
    MONIKA HENSCHEL – viola
    Ulpiu Vlad – “Flori de câmp” for quartet and chamber orchestra (with Henschel Quartet)
    Ari Ben-Shabetai – Concerto for Chamber Orchestra (first audition)
    Francois Nicolas – Ricercare hétérophonique