1st Edition

George Enescu International Competition had its official debut in September 1958, as part of the inaugural edition of the George Enescu International Festival.

Pondering the performance of Bach's Prelude in C Sharp Minor given by one of the competitors engaged in the George Enescu Competition's inaugural edition, music critic Alfred Hoffman wrote at the time: "From the very beginning you are aware of a great personality playing the piano". The competitor was Li Ming-Qiang (China), who won the first prize in the piano section of the Competition's first edition, being the public's favorite as well. The critic put in a nut shell the essence of what Enescu Competition aimed to be - the place where eminent music personalities were brought to light and future celebrated worldwide artists embarked on their careers. Before long, Li Ming-Qiang became one of the most recognized pianists in the world, and in 1991 he returned to Bucharest as a juror in the Enescu Competition.


VIOLIN COMPETITION

JURY
President: George Georgescu Romania
Yvonne Astruc France
Garabet Avachian Romania
Francisc Balogh Romania
Sir John Barbirolli England
Carlo Felice Cillario Italy
Dimitrie Dinicu Romania
Ion Dumitrescu Romania
Henri Gagnebin Switzerland
Yehudi Menuhin USA
David Oistrach Soviet Union
Alexander Plocek Czechoslovakia
Saşa Popov Bulgaria
 AWARDS
1st prize Ştefan Ruha Romania
Semen Snitkovski Soviet Union
2nd prize Varujan Cozighian Romania
3rd prize Ralph Holmes England
Evgheni Smirnov Soviet Union
Daniel Podlovski Romania
Mentions Charles Libove USA
Lilia Beretti France

PIANO COMPETITION

JURY
President: Constantin Silvestri Romania
Jean Absil Belgium
Claudio Arrau Chile
Paul Constantinescu Romania
Rudolf Fischer East Germany
Monique Haas France
Gheorghe Halmoş Romania
Joseph Marx Austria
Florica Musicescu Romania
Josef Palenicek Czechoslovakia
Pavel Serebreakov Soviet Union
Peter Solymos Hungary
Halina Czerny Ştefanska Poland
Andrei Stoianov Bulgaria
Sigismund Toduţă Romania
Carlo Zecchi Italy
AWARDS
1st prize Li Ming-Qiang China
2nd prize Michèle Boegner France
Mihail Voskresenski Soviet Union
3rd prize Dmitri Paperno Soviet Union
Mentions Alexandrina Zorleanu Romania
Vladimir Topinka Czechoslovakia
Josef Stompel Poland

INTERPRETATION OF SONATA NO.3 IN A MINOR IN ROMANIAN FOLK STYLE FOR VIOLIN AND PIANO, (GEORGE ENESCU)

JURY
President: Ion Dumitrescu Romania
Jean Absil Belgium
Yvonne Astruc France
Dimitrie Dinicu Romania
Vasile Filip Romania
Joseph Marx Austria
Florica Musicescu Romania
David Oistrach Soviet Union
Saşa Popov Bulgaria
Peter Solymos Hungary
Halina Czerny Ştefanska Poland
Alexandru Teodorescu Romania
Carlo Zecchi Italy
AWARDS
1st prize Ştefan Gheorghiu Romania
Valentin Gheorghiu Romania
2nd prize Serge Blanc France
Serge Blanc France
Semen Snitkovski Soviet Union
Olga Stupakova Soviet Union
3rd prize Varujan Cozighian Romania
Nicolae Brânduş Romania
Josef Sepsey Hungary
Edith Hambalko Hungary
Share this

2nd Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
Yvonne Astruc France
Sir John Barbirolli England
Joseph Calvet France
Frantisek Daniel Czechoslovakia
Fritz Ehlers RDG
Sandor Frigys Hungary
Henri Gagnebin Switzerland
Leonid Kogan Soviet Union
Henryk Szeryng Mexic
Hans Sittner Austria
Serafim Antropov Romania
Garabet Avachian Romania
Francisc Balogh Romania
Ovidiu Varga Romania
Achim Stoia Romania
AWARDS
1st prize Nina Mihailovna Beilina Soviet Union
2nd prize Daniel Podlovski Romania
3rd prize Igor Aleksandrovici Frolov Soviet Union
4th prize Veselin Paraskrevov Bulgaria
Nikolai Nikolaevici Zabavnikov Soviet Union
Ladislau Kiss Romania
Honorable Mention Gerardo Gomez Casals Spain
Mention Attila Kubinyi Hungary

COMPETITION PIANO

JURY
Jean Absil Belgium
Nadia Boulanger France
Tito Aprea Italy
De Gontaut Biron France
Halina Czerny Ştefanska Poland
Annie Fischer Hungary
Pavel Serebreakov Soviet Union
Chao Fank China
Valentin Gheorghiu Romania
Gheorghe Halmoş Romania
Florica Musicescu Romania
Laurenţiu Profeta Romania
Sigismund Toduţă Romania
AWARDS
1st prize not awarded
2nd prize Constantin Iliescu Romania
Arie Vardi Israel
3rd prize Hong Tong China
Jerzy Lucowicz Poland
4th prize Dan Grigore Romania
Pao Hwei Chao China
Honorable Mention Dietrich Bauer Germany
Mentions Theodor Paraschivescu Romania
Brigitte Jeanne Trannoy France
Rujka Ciarakcieva Bulgaria
Iacob Maxin USA

SINGING COMPETITION

JURY
Eva Bandrowska Poland
Antiochos Evanghelatos Greece
Jacques Freschotte France
Ladislav Mraz Switzerland
Ivan Petrov Soviet Union
Lotte Schöne France
Elisabeth Schwarzkopf Austria
Dimitri Uzunov Bulgaria
Dagobert Buchholz Romania
Constantin Bugeanu Romania
Anatol Chisadji Romania
Paul Constantinescu Romania
Arta Florescu Romania
Zenaida Pally Romania
Danillo Svara Yugoslavia
AWARDS FOR FEMALE VOICES
1st prize Emma Sarkisian Soviet Union
2nd prize Liudmila Simonova Soviet Union
3rd prize Agatha Druzescu Romania
Elena Simionescu Romania
4th prize Dorothea Palade Romania
Honorable Mention Nina Silnikova Soviet Union
Ileana Cotrubaş Romania
Mentions Iulia Buciuceanu Romania
Nadialca Delibaseva Bulgaria
AWARDS FOR MALE VOICES
1st prize Dan Iordăchescu Romania
Ladislau Konya Romania
3rd prize Iuri Mazurok Soviet Union
4th prize Serghei Iacovenko Soviet Union
5th prize Ayhan Baran Turkey
Honorable Mention Ion Buzea Romania
Pompei Hărăşteanu Romania
Mentions Ion Iercoşan Romania
Pavel Gherdjikov Bulgaria
Share this

3rd Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
Jean Absil Belgium
Garabet Avachian Romania
Francisc Balogh Romania
Gaspar Cassado Spain
Fritz Ehlers East Germany
Henri Gagnebin Switzerland
Victor Giuleanu Romania
Gonzales Mantici Cuba
Peter Mennin USA
Principe Remy Italy
Achim Stoia Romania
Alexandru Teodorescu Romania
Dmitri Tziganov Soviet Union
Hans Sittner Austria
AWARDS
1st prize Claire Bernard France
2nd prize Alexandr Andreevici Melnicov Soviet Union
3rd prize Varujan Cozighian Romania
4th prize Oleg Moiseevici Kagan Soviet Union
5th prize Ladislau Kiss Romania
Mentions Lev Sergheevici Tuşin Soviet Union
Gheorghe Jalobeanu Romania
Patrice Fontanosa France
Special mentions Paul Zukofky USA
Heinz Schunk Germany

PIANO COMPETITION

JURY
Guido Agosti Italy
Istvan Antal Hungary
De Gontaut Biron France
Nadia Boulanger France
Tudor Ciortea Romania
Ovidiu Drimba Romania
Gheorghe Halmoş Romania
Florica Musicescu Romania
Josef Palenicek Czechoslovakia
Arthur Rubinstein USA
Magda Tagliaferro Brazil
Tin-Sen-te China
Sigismund Toduţă Romania
AWARDS
1st prize Elisabeth Leonskaja Georgia
2nd prize Andre Gorog France
3rd prize Gabriel Amiraş Romania
4th prize Li Chi China
5th prize Olga Vilinova Kiun Soviet Union
Mentions Iuliana Moneva Markova Bulgaria
Sylvie Carbonel France
Li-Chi-fang China

SINGING COMPETITION

JURY
William McAlpin England
Kom Borg Finland
D. D. Botez Romania
Hristo Brambarov Bulgaria
Anatol Chisadji Romania
André Cluystens France
Antiochos Evanghelatos Greece
Arta Florescu Romania
Nicolae Herlea Romania
Egizio Massini Romania
Mark Reizen Soviet Union
Mitsukuri Shukicki Japan
Eva Bandrowska Turska Poland
Frans Vroons Holland
PRIZES FOR FEMALE VOICES
1st prize Marina Krilovici Romania
2nd prize Evelina Gheorghieva Stoiţeva Bulgaria
3rd prize Agbes Baltsa Greece
4th prize Viorica Cortez Romania
5th prize Nadja Pavlovna Kudelia Soviet Union
Mentions Milca Nistor Romania
Agatha Druzescu Romania
Beatriz Parra de Gil Ecuador
PRIZES FOR MALE VOICES
1st prize Ion Buzea Romania
2nd prize Evgheni Nicolaevici Ivanov Soviet Union
3rd prize Mugur Bogdan Romania
4th prize Marius Rintzler Romania
5th prize Ludovic Spiess Romania
Mentions Denis Alexandrovici Korolev Soviet Union
Borislav Stefanov Alexandrov Bulgaria
Gyorgy Kummer Korondy Hungary
Share this

4th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
Wilhelm Berger Romania
Gheorghe Dumitrescu Romania
Fritz Ehlers East Germany
Henri Gagnebin Switzerland
Alexandru Garabet Romania
Ştefan Gheorghiu Romania
Sidney Harth USA
Denes Covacs Hungary
George Manoliu Romania
André Marescotti Switzerland
H. de Roo Holland
Hans Sittner Austria
Dmitri Mihalovici Tziganov Soviet Union
Joseph Vlach Czechoslovakia

AWARDS

1st prize Zinovie Vladimirovici Vinnikov Soviet Union
2nd prize Bogodar Antonovici Kotorovici Soviet Union
3rd prize Mariana Sârbu Romania
4th prize Elena Konstantinova Adjelmova Soviet Union
5th prize Angela Gavrilă Romania

PIANO COMPETITION

JURY
Guido Agosti Italy
De Gontaut Biron France
Nadia Boulanger France
Ovidiu Drimba Romania
Nina Petrovna Emelianova Soviet Union
Mithat Fenmen Turkey
Cornel Gheorghiu Romania
Vagn Holmboe Denmark
Florica Musicescu Romania
Ştefan Niculescu Romania
Gerhard Puchelt East Germany
Antonio de Raco Argentina
Sigismund Toduţă Romania
Amadeus Webersinke East Germany
Maria Wilkomirska Poland
PRIZES
1st prize Radu Lupu Romania
Samuel Alumjan Soviet Union
2nd prize Dan Grigore Romania
3rd prize Anatoli Zalmanovici Ugorski Soviet Union
4th prize Joseph Alfidi USA
5th prize Pascal Mahé Rogé France
Laslo Baranyay Hungary
Cristina Ortiz Brazil
Tiberiu Szasz Romania

SINGING COMPETITION

Napoleone Annovazzi Italy
Olga Nicolaevna Blagovidova Soviet Union
Maria Borcici Yugoslavia
Iris Bourguet Cuba
Hristo Brambarov Bulgaria
Marin Constantin Romania
Victor Giuleanu Romania
Nicolae Herlea Romania
Fritz Hoyois Belgium
Rolf Liebermann West Germany
Jeanine Micheau France
Menelaos Pallandios Greece
Zenaida Pally Romania
Lionel Salter England
Eva Trenka Romania
AWARDS
1st prize Viorica Cortez Romania
2nd prize Nina Stefanova Toţeva Bulgaria
Dionisie Ludovic Konya Romania
Ionel Pantea Romania
3rd prize Alisa Vartkesovna Djarmagorţian Soviet Union
Pompei Hărăşteanu Romania
4th prize Niculina Mirea Romania
5th prize Maria Slătinaru Romania
Share this

5th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
Michèle Auclair France
Ionel Geantă Romania
Vagn Holmboe Denmark
George Manoliu Romania
Ricardo Odnoposoff Austria
Jwabuchi Ryutaro Japan
Calvin Sieb Canada
Gheorghe Sârbu Romania
Dmitri Tziganov Soviet Union
Irena Dubiska Poland
PRIZES
1st prize Silvia Marcovici Romania
2nd prize Ruben Agaronian Soviet Union
3nd prize Filipp Hirshorn Soviet Union
4th prize Rainer Kussmaul Germany
Mentions Andrei Agoston Romania
Eugen Sârbu Romania
Maria Maszalits Romania
Krzyztof Jarkowitcz Poland

PIANO COMPETITION

JURY
Dmitri Bashkirov Soviet Union
De Gontaut Biron France
Cella Delavrancea Romania
Ovidiu Drimba Romania
Gheorghe Halmoş Romania
Heinz Lamann East Germany
Eugene List USA
André Marescotti Switzerland
Joseph Palenicek Czechoslovakia
Magda Tagliaferro Brazil
AWARDS
1st prize Dmitri Alekseev Soviet Union
2nd prize Mack McCray USA
3rd prize Radu Toescu Romania
4th prize Enrique Perez de Guzman Spain
Mentions Mariana Doigeaşvili Soviet Union
Vladimir Tropp Soviet Union
Aleksandr Malkus Soviet Union

SINGING COMPETITION

JURY
Pietro Argento Italy
Octav Enigărescu Romania
Arta Florescu Romania
Jovan Gligorijevic Yugoslavia
Redvers Llewellyn England
Zenon Paulauskas Soviet Union
Joszef Reti Hungary
Stela Simonetti Romania
Dmitri Tapkov Bulgaria
PRIZES FOR FEMALE VOICES
1st prize Eugenia Moldoveanu Romania
2nd prize Niele Ambrazaitite Soviet Union
3rd prize Nadejda Vaineri Soviet Union
4th prize Elena Duma Romania
Mentions Barbara Gubisch Germany
Rodica Toma Romania
PRIZES FOR MALE VOICES
1st prize Gheorghe Crăsnaru Romania
2nd prize Konstantin Plujnikov Soviet Union
3rd prize Emil Gherman Romania
4th prize Dan Zancu Romania
Mentions Mihail Panghe Romania
Dan Serbac Romania
Share this

6th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
Lola Bobescu Belgium
Raymond Dessaints Canada
Ştefan Gheorghiu Romania
Teiko Maehashi Japan
George Manoliu Romania
Robert Masters England
Petru Munteanu Romania
Viktor Pikaizen Russia
Georges Tessier France
Renato Zanettovich Italy
Ion Voicu Romania
PRIZES
1st prize | Interpreters, Choreographers and Music Critics Union Award for the best interpretation of Enescu | Brambach Foundation Award for the best Romanian candidate |  Bucharest Municipality Award |  Amici della musica din Bologna Association Award | Michele Auclair Award for the best Romanian candidate | Shell Award for every finalist: Dan Claudiu Vornicelu  (Romania) 2nd prize | Mihail Jora Award for the best interpretation of a Romanian contemporary work | Internal Affairs Ministry Prize: Axel Strauss  (Germania)
3rd prize Bogdan Marius Zvorişteanu Romania
4th prize Florin Ionescu Galaţi Romania
5th prize Natalia Lipikina Russia
6th prize Irina Roxana Mureşanu Romania

PIANO COMPETITION

JURY
Gabriel Amiraş Romania
Sebastian Benda Switzerland
Pierre Colombo Switzerland
Christopher Elton England
Kyoko Edo Japan
Gérard Frémy France
Constantin Ionescu-Vovu Romania
Viktor Merjanov Russia
Li-Ming-Qiang China
Luigi Mostacci Italy
Germaine Mounier France
Greville Rothon England
Georg Sava Germany
PRIZES
1st prize | KAWAI PRIZE - a piano | Les amis de la musique francaise Association and Mrs. Germaine Mounier's prize for the best interpretation of Debussy work | Bucharest Municipality Award | Amici della musica din Bologna Association Award | Prof. Luigi Mostacci's Award, Mrs. Germaine Mounier's Award for special presence during the competition: Daniel Goiţi  (România) 2nd prize | European European Association pf piano teachers Award Viniciu Moroianu (Romania) 3rd prize Luiza Roxana Borac (Romania) 4th prize | Interpreters, Choreographers and Music Critics Union Award: Yu Kyung Kim (Korea) 5th prize: Vlad Valentin Dimulescu (Romania) 6th prize: Laurent Achille Boulkobza (France)

SINGING COMPETITION

JURY
Bernard Diamant Canada
Christian Elssner Germany
Arta Florescu Romania
Marina Krilovici Greece
Yolanda Mărculescu USA
Mady Mesplé France
Eugenia Moldoveanu Romania
Zurab Sotkilava Russia
Ludovic Spiess Romania
Sonja Stenhammar Sweden
Wilma Vernocchi Italy
AWARDS
1st prize - not awarded 2nd prize | Toulouse Municipiality Award: Simina Ivan Badea (Romania) 3rd prize | Mihail Jora Foundation: Iulia Isaev (Romania) 4th prize | Internal Affairs Ministry Award: Inva Mula (Albania) 5th prize: Franco Lufi (Albania) 6th prize: Dorin Mihai Mare (Romania)

COMPOSITION COMPETITION

JURY
José Evangelista Canada
Adrian Iorgulescu Romania
Costin Miereanu France
Ştefan Niculescu Romania
Tiberiu Olah Romania
Peter Oswald Austria
Adrian Raţiu Romania
Cornel Ţăranu Romania
Symphony Music Award Dan Dediu (Romania) Chamber Music Awards Massim Trotta (Italy) Michael Smtanin (Australia)
Share this

7th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
President: Tibor Varga Switzerland
Lawrence Foster USA
Ştefan Gheorghiu Romania
Ivry Gitlis France
Silvia Marcovici France
Zarin Mehta USA
Eugen Sârbu England
PRIZES
1st prize Alexandru Tomescu Romania
2nd prize Remus Azoiţei Romania
Cosmin Bănică Romania
Music Critics Union Award
Cosmin Bănică Romania

SINGING COMPETITION

JURY
President: Ileana Cotrubaş France
Viorica Cortez France
Ioan Holender Austria
Pierre Medecin France
Carmen Mehta USA
John M. Mordler Monaco
Alard von Rohr Germany
PRIZES
1st prize Marius Brenciu Romania
2nd prize Roxana Stângaciu Romania
Celia Costea Romania
Share this

8th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
  • President: Ştefan Gheorghiu
  • Werner Scholz
  • Sylvie Gazeau
  • Igor Frolov
  • Hideko Udagawa
PRIZES
1st Prize Remember Enescu Foundation -  Nemanya Radulovic - Yugoslavia
2nd Prize - George Cosmin Bănică - Romania 3rd Prize  -Ştefan Horvath - Romania Musafia Foundation (Italy) Prize - Emil Chudnowski - USA

 PIANO COMPETITION

JURY
  • President: Roman Vlad
  • Valentin Gheorghiu
  • Dan Grigore
  • Alexander Jenner
  • Adriano Jordao
  • Trygve Nordwall
  • Hubert Stuppner
PRIZES
1st Prize - Diana Ionescu - Romania 2nd Prize (for the best interpretation of George Enescu sonata) - Matei Varga - Romania 3rd Prize - Maria Magdalena Piţu Podlacha -  Romania

SINGING COMPETITION

JURY
  • President: Grace Bumbry
  • Pieter Alferink
  • Paulo Arca
  • Ioan Holender
  • Christopher Reaburn
  • Ludovic Spiess
PRIZES
1st Prize - Josef Benci - Yugoslavia
2nd Prize - Ruben Mureşan - Romania
Critics and Musicologists Union Award - Georgeta Grigore - Romania
Share this

9th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
  • President: Dmitri Sitkovetsky
  • Ştefan Gheorghiu
  • Sergey Kravchenko
  • Werner Scholz
  • Mariana Sârbu
  • Şerban Lupu
  • Jean Jacques Kantorow
PRIZES
1st prize Eugen Ţichindeleanu Romania
2nd prize George Cosmin Bănică Romania
3rd prize Saeys Frederieke Russia
Nurit Stark Israel
Prize for the best interpretation of George Enescu sonata:  Eugen Ţichindeleanu - Romania

PIANO COMPETITION

JURY
  • President: Lazar Berman
  • Alexander Jenner
  • Theodora Paraschivesco
  • Dan Grigore
  • Adriano Jordao
  • Hubert Stuppner
PRIZES
1st prize Ilona Timchenko Russia
2nd prize not awarded
3rd prize Răzvan Dragnea Romania
Evgueni Staradoubtev Russia
Prize for the best interpretation George Enescu sonta: Evgueni Staradoubtev - Russia

SINGING COMPETITION

JURY
  • President: Christa Ludwig
  • Georgeta Stoleriu
  • Dr. Neil Mackie CBE
  • Ludovic Spiess
  • Paul Emil Deiber
  • Viorica Cortez
  • Gianni Tangucci
PRIZES
1st prize not awarded
2nd prize Teodora Gheorghiu Romania
3rd prize Diana Axintii Republic of Moldova

COMPOSITION COMPETITION

JURY
  • President: Acad. Ştefan Niculescu
  • Pascal Bentoiu
  • Adrian Iorgulescu
  • Octavian Nemescu
  • Krzysztof Penderecki
  • Zygmunt Krauze
  • Hubert Stuppner
PRIZES
Prize for Symphonic Music: Oliver Waespi (Switzerland) for "ISLAND". Prize for Chamber Music: Diana Rotaru (Romania) for "HALUCINAŢII GOTICE". Vlad Harlav Maistorovici (Romania) for "MUSICA NOCTURNĂ"
Share this

10th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
  • President: Stefan Gheorghiu
  • Beatrice Antonini
  • Jacques Ghestem
  • Silvia Marcovici
  • Mariana Sarbu
  • Werner Scholz
PRIZES
1st prize Valery Sokolov Ukraine
2nd prize Antal Szalai Hungary
3rd prize George Cosmin Bănică Romania
 
  • Special Prize "Ion Voicu": Dragoş Mihail Manza - Romania
  • Special Prize "Remember Enescu": Valery Sokolov - Ukraine

PIANO COMPETITION

JURY
  • President: Jurgen Meyer-Josten
  • Alexander Jenner
  • John O’Conor
  • Dario de Rosa
  • Dan Grigore
  • Valentin Gheorghiu
PRIZES
1st prize Irina Zahharenkova Estonia
2nd prize Evgenz Izotov Russia
3rd prize Aimo Pagin France
 
  • Prize for the best interpretation of George Enescu sonata - Irina Zahharenkova - Estonia

COMPOSITION COMPETITION

JURY
  • President: Stefan Niculescu
  • Octavian Nemescu
  • Adrian Iorgulescu
  • Cornel Taranu
  • Hubert Stuppner
  • Zygmunt Krauze
PRIZES
Prize for Symphonic Music:
  • Diana Rotaru (Romania) for "MUSIC BOXES"
  • David Philip Hefti (Switzerland) for "AREPO"
Prize for Chamber Music:
  • Maria Ungureanu (Republic of Moldova) for "LA MUSIQUE ET UN LOI MORALE"
  • Kim Young-Guk (Korea) for "SURROLUND"
Share this

11th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
  • President: Alberto Lysy
  • Sergey Kravcenko
  • Igor Petrushevski
  • Pavel Berman
  • Florin Croitoru
  • Werner Scholz
  • Daniel Podlovschi
PRIZES
1st prize Anna Tifu Italy
2nd prize Chun Harim Korea
3rd prize Vlad Stănculeasa Romania
  • Prize for the best interpretation of George Enescu sonata: Vlad Stănculeasa - Romania
  • Special Prize "Ion Voicu" - Chun Harim (Korea)

PIANO COMPETITION

JURY
  • President: Jurgen Meyer-Josten
  • Begonia Uriarte
  • Dan Grigore
  • Elisabeth Eschwe
  • Valentin Gheorghiu
  • Sergio Perticaroli
PRIZES
1st prize Kunze Eduard Russia
2nd prize Cherepanov Evgeny Russia
3rd prize Falzone Christopher U.S.A.
 
  • Prize for the best interpretation of George Enescu sonata: Falzone Christopher (U.S.A.)

COMPOSITION COMPETITION

JURY
  • President: Ştefan Niculescu
  • Cornel Ţăranu
  • Octavian Nemescu
  • Zygmunt Krause
  • Hubert Stuppner
PRIZES
Prize for Symphonic Music: Sakai Kenji (Japan) for "...RHIZOMES...CHAOSMOSE..."
Prize for Chamber Music: Megyery Krisztina (Hungary) for "LE JARDIN ETRANGER"
Share this

12th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
  • President: Igor Petrushevski
  • Pavel Berman
  • Florin Croitoru
  • Sergey Kravchenko
  • Mihaela Martin
  • Daniel Podlovschi
PRIZES
1st prize Nadrzycki Jarolaw Poland
2nd prize Shin A-Rah Korea
3rd prize Palitsyna Nadezda Russia

PIANO COMPETITION

JURY
  • President: Rolf Dieter Arens
  • Elisabeth Eschwe
  • Therese Dussaut
  • Karin Lechner
  • Wolfgang Manz
  • Dan Grigore
  • Alan Weiss
  • Valentin Gheorghiu
PRIZES
1st prize TEBENIKHIN AMIR Turkey
2nd prize Khachikyian Violetta Russia
3rd prize An Jong Do North Korea

COMPOSITION COMPETITION

JURY
  • President: Octavian Nemescu
  • Bernard Cavanna
  • Dan Dediu
  • Zygmunt Krauze
  • Costin Miereanu
  • Hubert Stuppner
  • Cornel Ţăranu
PRIZES
  • Prize for symphony music: LAM LAN-CHEE (Hong Kong) for "MYSTERIOUS PALACE"
  • Prize for chamber music: QIAN SHEN-YING (China) for "FENG LEI YING" (Invocation of wind and thunder)
  • "Salabert" Prize: YAU MAY-KAY (Hong Kong) for "ALIVE FOR ORCHESTRA"
  • George Enescu Museum Prizes:
Chamber music:
LUACES FEITO HERMES (Spain) for "EPHEMERAL ARQUITECTURES"
CRISTIAN LOLEA (Romania) for "ENTROPIA"
Symphony music:
WOO MI-HYUN (Korea) for "WATER MUSIC FOR ORCHESTRA"
VICTOR ALEXANDRU COLTEA (Romania) for "PIANO FOR CONCERTO"
CIPRIAN GABRIEL POP (Romania) for "METAMORPHIS"
Share this

13th Edition

VIOLIN COMPETITION

JURY
  • President: Florin Croitoru
  • Nam Yun Kim
  • Sergey Kravcenko
  • Boris Kuschnir
  • Augustin Leon Ara
  • Mihaela Martin
  • Igor Petrushevski
  • Mieczyslaw Szlezer
  • Krzysztof Wegrzyn
PRIZES
1st prize not awarded
2nd prize HAIK KAZAZYAN Russia
ALEXANDRA CONUNOVA Republic of Moldova
3rd prize SZALAI ANTAL Hungary
Special award for the best interpretation of George Enescu sonata for violin and piano: SZALAI ANTAL - Hungary

PIANO COMPETITION

JURY
  • President: Danielle Laval
  • Akiko Ebi
  • Michael Roll
  • Andrei Pisarev
  • Wolfgang Manz
  • Alan Weiss
  • Dan Grigore
  • Valentin Gheorghiu
PRIZES
1st prize was not awarded
2nd prize JEUNG BEUM SOHN South Korea
3rd prize MIHAI RITIVOIU Romania
ILYA POLETAEV Canada
Enescu Prize: RITIVOIU MIHAI

CELLO COMPETITION

JURY
  • President: Marin Cazacu
  • Arto Noras
  • Colin Carr
  • Frans Helmerson
  • Vladimir Malinovsky
PRIZES
1st prize TIAN BONIAN China
2nd prize VALENTIN RĂDUŢIU Romania
3rd prize MICHAL KORMAN Israel

COMPOSITION COMPETITION

JURY
  • President: Octavian Nemescu
  • Bernard Cavanna
  • Dan Dediu
  • Zygmunt Krauze
  • Hubert Stuppner
  • Cornel Taranu
PRIZES
  • Prize for Symphonic Music: CHANG EUNHO (South Korea) for SYMPHONY POEM "THE HUMAN"
  • Prize for Chamber Music: KWANG – HO CHO (South Korea) for "CYTISUS/A-PHONIE" and MIHYUN WOO (South Korea) for "THE PLAY OF LIGHT FOR STRING QUARTET"
Share this

14th Edition

VIOLIN SECTION

JURY
Pierre Amoyal -  (President of the Jury) France
Agustin Leon Ara Spain
Florin Croitoru Romania
Mikhail Kopelman United States of America
Sergey Kravchenko Russia
Mihaela Martin Germany
Igor Petrushevski Russia
Bujor Prelipcean Romania
Mieczyslaw Szlezer Poland
PRIZES
  • 1st prize - Ștefan Tarara (Germany)
  • 2nd prize - Roudine Fedor (France)
  • 3rd prize - Bae Wonhee (South Korea)

PIANO SECTION

Jean Claude Pennetier -  (President of the Jury) France
Rolf Dieter Arens Germany
Dana Borșan Romania
Philippe Dinkel Switzerland
Wolfgang Manz Germany
Andrey Pisarev Russia
Alan Weiss Belgium
PRIZES
  • 1st prize: Josu De Solaun (Spain)
  • 2nd prize: Ilya Rashkovskiy (Russia)
  • 3rd prize: Vassilis Varvaresos (Greece)

CELLO SECTION

JURY
Lluís Claret (President of the Jury) Andorra
Marin Cazacu Romania
Frans Helmerson Sweden
Vladimir Malinovski Austria
PRIZES
  • 1st prize: Eun–Sun Hong (South Korea)
  • 2nd prize: Tony Rymer (United States of America)
  • 3rd prize: Sarah Rommel (United States of America)

COMPOSITION SECTION

JURY
Cornel Țăranu (President of the Jury) Romania
Dan Dediu Romania
Adrian Iorgulescu Romania
Zygmunt Krauze Poland
Hubert Stuppner Italy
PRiZES
  • Symphonic: SEBASTIAN ANDRONE - titlu: Tektonum / motto: Every act of creation is first of all an act of destruction
  • Chamber music: ALEXANDRU ȘTEFAN MURARIU - titlu: El Niño / motto:  "El Nino has taught two lessons that will endure…."
Share this