Două opere cu proiecții multimedia și trei orchestre internaționale de neratat! Bilete disponibile

Autor: Enescu Festival

Așa cum v-am obișnuit, continuăm seria de recomandări de concerte la care, dacă vă grăbiți, mai puteți găsi bilete disponibile zilele acestea.

Ediția 2017 a Festivalului George Enescu prezintă, în premieră absolută pentru România, două opere care vor fi însoțite de proiecții multimedia: „Damnaţiunea lui Faust”, în interpretarea Corului și Orchestrei Filarmonicii George Enescu, și „Mathis der Maler” (versiune concertantă), în interpretarea Orchestrei Naționale Radio și Corului Academic Român.

De asemenea, în lista noastră de recomandări veți regăsi și trei concerte ale unor mari orchestre internaționale: Orchestra E Coro Dell’ Accademia Nazionale Di Santa Cecilia, Orchestre National de France, Pittsburgh Symphony Orchestra. Detalii complete găsiți mai jos.

1. CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU

Dirijor: JOHN NELSON
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Director Multimedia: PETRIKĂ IONESCU
Pregătire muzicală: GABRIEL BEBEȘELEA 

Program: Berlioz – „La Damnation de Faust” („Damnaţiunea lui Faust”)

Distribuție:
Marguerite – CLÉMENTINE MARGAINE (mezzosoprană)
Faust –  FRANCESCO DEMURO (tenor)
Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bas)
Brander – ȘERBAN VASILE (bariton)

Link bilete aici.

John Nelson
Credit foto: Marco Borggreve

2. ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO ȘI CORUL ACADEMIC ROMÂN

Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU
Director multimedia: CARMEN LIDIA VIDU

Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (versiune concertantă)

Distribuție:
Albrecht von Brandenburg – TORSTEN KERL (tenor)
Mathis – LESTER LYNCH (bariton)
Ursula – BRIGITTE PINTER  (soprană)
Riedinger – FALK STRUCKMANN (bas-bariton)
Hans Schwalb – NORBERT ERNST (tenor)
Regina – KATERINA TRETYAKOVA (soprană)
Contesa Helfenstein – STELLA GRIGORIAN (contralto)
Lorenz von Pommersfelden – MARTIN SNELL (bas)
Wolfgang Capito – PETER GALLIARD (tenor)
Sylvester von Schaumberg – COSMIN  IFRIM (tenor)
Truchsess von Waldburg – ALIN ANCA (bas)

Link bilete aici.

Lawrence Foster

3. ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Soliști: RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană)
OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană)

Program: Mahler – Simfonia a II-a („Învierea”)

Link bilete aici.

Antonio Pappano

4. ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: TRULS MØRK – violoncel

Program:

Wagner – Uvertura operei „Tannhäuser”
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
Franck – Simfonia I în do minor op. 68

Link bilete aici.

Truls Mørk

5. PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)

Program:

 Dvořák – Fantezie pe teme din opera „Rusalka” (aranjament de Manfred Honeck/Thomas Ille)
 Mahler – 7 lieduri din ciclul „Des Knaben Wunderhorn” (Cornul fermecat al băiatului) (1901)
                  1. Rheinlegendchen 
                  2. Wo die schönen Trompeten blasen
                  3. Das irdische Leben
                  4. Urlicht
                  5. Des Antonius von Padua Fischpredigt 
                  6. Revelge
                  7. Der Tambourgsell
 Ceaikovski – Simfonia a VI-a in si minor op. 74 „Patetica”

 Link bilete aici.

Manfred Honeck