5 concerte ale Marilor Orchestre – bilete disponibile

Autor: Enescu Festival

Seria Mari orchestre ale lumii aduce la București, în cadrul Festivalului Enescu, orchestre de talie mondială, care susțin concerte pe cele mai importante scene ale lumii.

Vă recomandăm 5 astfel de concerte cu bilete încă disponibile:

  1. Orchestra E Coro Dell’ Accademia Nazionale Di Santa Cecilia

Când și unde: 22 septembrie, la Sala Mare a Palatului

Cine interpretează și ce vom asculta:

Dirijor: ANTONIO PAPPANO

Dirijorul Corului: CIRO VISCO

Soliști: RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană)

               OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană)

Program: Mahler – Simfonia a II-a în do minor„Ressurection” (Învierea)

Link bilete aici.

festival enescu

2. Orchestre National de France

Când și unde: 18 septembrie, la Sala Mare a Palatului

Cine interpretează și ce vom asculta:

Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH

Solist: THOMAS HAMPSON (baritone)

Program:

Mahler – Ciclul de lieduri pe versuri de Friedrich Rückert
„Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!)
„Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance)
„Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world)
„Um Mitternacht” (At midnight)
„Liebst du um Schönheit” (If you love for beauty)
Mahler – Simfonia a V-a în do diez minor

Link bilete: aici.

3. Pittsburgh Symphony Orchestra

Când și unde: 7 septembrie, la Sala Mare a Palatului

Cine interpretează și ce vom asculta:

Dirijor: MANFRED HONECK

Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)

Program:

Dvorák – Rusalka-Fantasie

Mahler – 7 lieduri din ciclul „Des Knaben Wunderhorn“ (Cornul fermecat al băiatului)

Rheinlegendchen / Wo die schönen Trompeten blasen / Das irdische Leben /  Urlicht / Des Antonius von Padua Fischpredigt / Revelge / Der Tambourgsell

Ceaikovski – Simfonia a VI-a în si minor „Patetica”, op. 74

Link bilete: aici.

4. Corul și Orchestra Filarmonicii George Enescu

Când și unde: 20 septembrie, la Sala Mare a Palatului

Cine interpretează și ce vom asculta:  

Dirijor: JOHN NELSON

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Director Multimedia: PETRIKĂ IONESCU 

Program:

Program: Berlioz – „La Damnation de Faust” („Damnaţiunea lui Faust”)

Soliști:

Marguerite – CLÉMENTINE MARGAINE (mezzosoprană)

Faust – FRANCESCO DEMURO (tenor)

Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bas)

Brander – ȘERBAN VASILE (bariton)

Link bilete: aici.

5. Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam

Când și unde: 23 septembrie, la Sala Mare a Palatului

Cine interpretează și ce vom asculta:

Dirijor: DANIELE GATTI

Solistă: CHEN REISS (soprană)

Program:

Haydn – Simfonia nr. 82 în Do major „Ursul”, Hob I:82

Mahler – Simfonia a IV-a în Sol major

Link bilete: aici.